Zamknij

Kochasz? Bądź odpowiedzialny za siebie i innych

20:42, 05.07.2021 | N.W
Skomentuj
REKLAMA

 

Kochasz? Bądź odpowiedzialny za siebie i innych

 

Carlsberg Polska w ramach programu „Trzeźwo myślę”, promującego odpowiedzialną konsumpcję alkoholu, przeprowadził badanie opinii publicznej1. Sprawdził wiedzę i zachowania Polaków związane z odpowiedzialną konsumpcją alkoholu oraz postrzeganie spożywania alkoholu przez grupy osób, które powinny z niego zrezygnować: kierowcy, kobiety w ciąży, kobiety karmiące piersią, a także opiekunowie małoletnich. Jak wynika z badania1, pomimo dużej świadomości Polaków dot. zagrożeń jakie niesie spożywanie alkoholu w powyższych sytuacjach, ponad 18% ankietowanych w ciągu ostatniego roku opiekowało się małoletnimi pod wpływem alkoholu, a prawie 6% kierowało samochodem w stanie nietrzeźwości.

 

Kierowcy pod wpływem alkoholu

Z badania opinii publicznej1 wynika, że Polacy mają wysoką świadomość dotyczącą zagrożeń wynikających z kierowania autem pod wpływem alkoholu.
90,6% respondentów zadeklarowało, że kierowanie autem pod wpływem alkoholu jest bardzo dużym zagrożeniem. Jednocześnie aż 5,8% respondentów było nietrzeźwych za kierownicą w ciągu ostatniego roku – najczęściej osoby od 18 do 29 roku życia.

 

Według raportu Komendy Głównej Policji2 w 2020 roku uczestnicy ruchu drogowego pod wpływem alkoholu spowodowali 1 656 wypadków. Najwięcej wypadków odnotowano w okresie czerwiec - sierpień. Wskazuje  to na potrzebę ciągłej  edukacji w tym zakresie. Dlatego też Carlsberg Polska w programie „Trzeźwo myślę”, przypomina o konieczności odpowiedzialnej konsumpcji alkoholu oraz ponoszeniu odpowiedzialności za siebie i innych.

 

Ciąża – czas dla dziecka, nie na alkohol

 

Znacząca większość społeczeństwa ma świadomość zagrożeń, jakie płyną ze spożywania alkoholu w ciąży oraz podczas karmienia piersią.
82,3%1 osób uznało spożywanie alkoholu w trakcie ciąży za bardzo duże zagrożenie. Podobną liczbę wskazań zaobserwowano w przypadku zagrożeń wynikających ze spożywania alkoholu podczas karmienia piersią – 80,2%.

Nawet najmniejsza ilość alkoholu może nieodwracalnie zaszkodzić dziecku. Nie ma bezpiecznej dawki alkoholu podczas ciąży. Tymczasem według badania opinii publicznej1 aż 16% mężczyzn i 9% kobiet  uważa, że picie niewielkiej ilości alkoholu przez kobietę w ciąży nie zaszkodzi dziecku. 10,9% respondentów wskazało, że potrzebna jest duża dawka alkoholu, aby przeniknął on z organizmu matki do płodu, a 11,1% badanych jest zdania, że picie alkoholu jest niewskazane jedynie podczas pierwszego trymestru ciąży. Zaś wśród 19,2% społeczeństwa krąży błędne przekonanie, że przyszłe mamy mogą pozwolić sobie na niewielką ilość czerwonego wina dla lepszego trawienia. Niestety świadomość społeczeństwa w tym kontekście, na przestrzeni trzech ostatnich lat uległa niewielkiej poprawie. W 2018 r. 22% respondentów badania opinii publicznej3  zdecydowanie się zgodziła z twierdzeniem, że kieliszek wina nie zaszkodzi dziecku.

Carlsberg Polska walcząc z  tymi mitami i wspierając pozytywne wzorce dotyczące odmowy konsumpcji alkoholu przez kobiety w ciąży, prezentuje nową grafikę Marty Frej – ambasadorki 5. edycji programu „Trzeźwo myślę”. Przekaz jest jednoznaczny – będąc w ciąży nie piję alkoholu.

 

 

 

 

Opiekujesz się nieletnim – nie pij alkoholu

Nie ma wątpliwości, że grupą osób, która również powinna bezwzględnie powstrzymać się od spożywania alkoholu są opiekunowie małoletnich. Tymczasem tylko 66,6% respondentów ma świadomość zagrożeń, jakie płyną
z konsumpcji alkoholu podczas opieki nad dzieckiem
. W ciągu ostatniego roku 18,4%1 osób przyznało, że zajmowało się małoletnimi pod wpływem alkoholu.

W ramach programu „Trzeźwo myślę”, rysowniczka - Marta Frej zobrazowała pozytywne wzorce w kontekście odpowiedzialnej konsumpcji alkoholu. Kiedy opiekuję się dzieckiem, muszę mieć trzeźwy ogląd sytuacji i odmawiam spożycia alkoholu.

 


Jako mama dwójki dzieci, mam świadomość jak ważna jest umiejętność odmawiania spożycia alkoholu w czasie opieki nad dziećmi i zachowania trzeźwego myślenia. Gdy opiekun jest pod wpływem alkoholu, opóźnia się jego czas reakcji
i pomocy dziecku, które np. spadnie z roweru czy huśtawki. Trzeźwy rodzic szybciej analizuje sytuację i jest w stanie udzielić właściwej pomocy, a w nagłych wypadkach zawieźć dziecko do lekarza.  Alkohol od wieków jest elementem życia człowieka, nie oznacza to jednak, że możemy sobie na niego zawsze pozwolić. Każdy opiekun powinien brać pod uwagę potencjalne zdarzenia, które mogą wystąpić –
mówi Agnieszka Jędrzejek, organizatorka wypraw rowerowych pod marką Wyprawy RoweLove, ambasadorka 5. edycji programu „Trzeźwo myślę”.

Programowe „Trzeźwe myślenie” to przede wszystkim odpowiedzialność za siebie i innych. Racjonalna konsumpcja alkoholu i kategoryczne jego odmawianie przez kierowców, kobiety w ciąży, kobiety karmiące piersią oraz opiekunów małoletnich jest niezwykle istotne w życiu każdego z nas. Dlatego tak ważna jest edukacja 
w tym zakresie. Eliminując nieodpowiedzialną konsumpcję alkoholu zwiększamy wspólne bezpieczeństwo. „Trzeźwo myślę” to też po prostu rozsądne podejmowanie decyzji w wielu różnych aspektach i sytuacjach w życiu. Działania w ramach programu „Trzeźwo myślę” kierowane są głównie do osób w wieku
25-50 lat. Carlsberg Polska chce przedstawiać pozytywne wzorce zachowań
i przypominać o najważniejszych zasadach w kontekście spożywania alkoholu,  które powinny obowiązywać przez cały rok i całe życie.  

 

Informacji udziela:
Beata Ptaszyńska-Jedynak
Dyrektor ds. komunikacji Carlsberg Polska
Tel. 602 411 680,
e-mail: Beata.Jedynak@carlsberg.pl

Więcej informacji o programie na:  

www.carlsbergpolska.pl oraz
https://www.facebook.com/CarlsbergPolska/

ZERO nieodpowiedzialnej konsumpcji alkoholu 

Strategia zrównoważonego rozwoju Grupy Carlsberg „Together Towards Zero” składa się
z czterech ambicji, które mają być osiągnięte do 2030 r.: ZERO śladu węglowego, ZERO marnowania wody, ZERO nieodpowiedzialnej konsumpcji alkoholu oraz kultura ZERO wypadków. Kampania społeczno-edukacyjna „Trzeźwo myślę” wspiera realizację celu ZERO nieodpowiedzialnej konsumpcji alkoholu i jednocześnie wpisuje się w misję Grupy Carlsberg „Warzymy dla lepszego dziś i jutra”.

Więcej na temat zrównoważonego rozwoju Grupy Carlsberg i jej celów na: https://www.carlsberggroup.com/#sustainability

Źródła:

[1] Badanie opinii publicznej OMNIBUS przeprowadzone w maju 2021 r. przez firmę Biostat, na reprezentatywnej próbie badawczej 1000 osób metodą CAWI, na zlecenie Carlsberg Polska.

[2] Raport „Wypadki drogowe w Polsce w 2020 roku”, Komenda Główna Policji, Biuro Ruchu Drogowego, Warszawa 2021, s. 68-78.

[3] Badanie opinii publicznej przeprowadzone w maju 2018 r. przez firmę SW RESEARCH z Multi Communications, na reprezentatywnej próbie badawczej 1356 osób metodą CAWI, na zlecenie Carlsberg Polska.

(N.W)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%