Zamknij

Zmieniamy opony na zimowe

10:24, 01.11.2021 . Aktualizacja: 10:26, 01.11.2021
Skomentuj

Pogoda w obecnych czasach jest coraz bardziej nieprzewidywalna i zaskakująca – czego skutkiem są nagłe jej zmiany i raptowne przejścia z gorącego lata w chłodną jesień a następnie, nim się obejrzymy, już są pierwsze przymrozki. Niestety często tak się zdarza, że dopiero przy pierwszych poślizgach i utracie kontroli nad autem uświadamiamy sobie potrzebę wymiany opon na zimowe.

Dlaczego zatem warto wymienić opony na zimowe?

Przede wszystkim opony zimowe posiadają zalety i cechy, jakich nie mają opony letnie oraz całoroczne. Opony te są wyprodukowane z innej mieszanki gum, która w niskich temperaturach zachowuje swoją elastyczność oraz miękkość, co zapewnia wysoką trakcję i zmniejsza ryzyko wystąpienia niekontrolowanego poślizgu.  Większa elastyczność opony przekłada się również na zwiększenie przyczepności na nawierzchniach śliskich oraz zaśnieżonych jak również zapewnia optymalną (właściwą)  drogę hamowania.

Opony zimowe wyróżnia również odpowiedni bieżnik, który dzięki swoim funkcjom aqua i slush planning zapewnia odpowiednie odprowadzenie wody.

W tym miejscu należałoby zaznaczyć, że osoby używające opon całorocznych nie mogą liczyć na tak ich wysokie współczynniki, jak opony dedykowane na konkretną porę roku. Opony całoroczne nie  mają tak wysokich właściwości w upalne i suche dni, ani takich samych, jak zimówki na mrozie śniegu. Jest to półśrodek, który w sytuacjach ekstremalnych oraz podczas ciężkich warunków pogodowych na drodze nie zapewni nam bezpieczeństwa ,jak to ma miejsce w oponach sezonowych.

Kiedy jest ten właściwy moment na zmianę opon?

Jak podają producenci opony letnie tracą swoje właściwości jezdne w temperaturze poniżej 7 stopni Celcjusza i w tych warunkach nie zapewniają optymalnej pracy, jak również przyczyniają się do zmniejszenia bezpieczeństwa na drodze. Dlatego też przyjmujemy , że jeżeli temperatura spadnie poniżej 10 stopni Celcjusza powinniśmy wymienić opony.. Zbyt wczesna wymiana opon letnich na zimowe, kiedy temperatura będzie osiągać wartości 15 stopni Celcjusza spowoduje nadmierna zużywania się „zimowek”. Jednakże w przypadku zmiany opon na zimowe nie warto czekać, aż spadnie pierwszy śnieg, ponieważ wtedy może już być za późno.

Jak długo powinniśmy jeździć na oponach zimowych?

 Jeżeli spojrzymy na średnie wartości w Polsce takich czynników jak: temperatura, mokra nawierzchnia,  gołoledź, mróz, śnieg, błoto pośniegowe to wychodzi nam równa połowa, czyli od 160 do180 dni.

W tym czasie w kraju panują warunki, w których opony zimowe będę się lepiej sprawdzały od letnich.

Dlaczego tak późno zmieniamy opony?

W powszechnej opinii przyjęło się stwierdzenie, że póki nie ma śniegu, to nie ma sensu wymieniać opon na zimowe. Nic bardziej mylnego!

Jesienią bardzo często możemy doświadczyć słońca i temperatury w ciągu dnia pomiędzy 10 a 15 stopni Celcjusza. Natomiast o poranku mamy już przymrozki i temperaturę bliską zeru. Sama tylko temperatura jest czynnikiem, który wpływa na bezpieczeństwo jazdy.

Jest również grupa kierowców, która uważa, że posiadanie w samochodzie ABS (układ zapobiegający blokowanie kół w trakcie hamowania) oraz ESP(układ elektroniczny stabilizujący tor jazdy samochodu podczas pokonywania zakrętu) wystarczy, aby opóźnić zmianę opon na zimowe lub całkowicie ją pominąć. Takie myślenie to wielki błąd! Żaden system pokładowy nie zapewni nam bezpieczeństwa, jeżeli będziemy stosować niewłaściwe opony. Pamiętajmy, że samochód ma tylko cztery punkty styku z podłożem i są to właśnie opony; tak więc od ich odpowiedniego doboru oraz stanu zużycia w głównej mierze zależy nasze bezpieczeństwo.

Podsumowanie

Jeżeli mamy taką możliwość, to wymianę opon zróbmy w profesjonalnym serwisie oponiarskim.

Oprócz samej wymiany opon profesjonaliści wykonają wyważenie kół oraz ustawią odpowiednie ciśnienie powietrza. Profesjonalne wyważenie zapewni nam komfort jazdy oraz wolniejsze zużywanie opon. Dodatkowo serwisy oponiarskie przechowają nam wymienione opony do następnego sezonu. Taka usługa kosztuje, ale warto zainwestować w naszych bliskich i swoje bezpieczeństwo.

O czym pamiętajmy?

Każdy serwis oponiarski przy wymianie naszych opon zmierzy nam wysokość bieżnika. Wartość tą podaje się w milimetrach (mm). 

To w głównej mierze owa wysokość bieżnika zapewnia nam bezpieczeństwo w trakcie jazdy. Minimalna dopuszczalna głębokość bieżnika to 1,6 mm. W przypadku opon letnich warto jednak zmienić opony, gdy bieżnik ma głębokość 3 mm, bo już wtedy ma znacznie ograniczone osiągi. Bieżnik opony zimowej traci swoje właściwości już na poziomie 3 mm, a nawet 4 mm.

O czym bezwzględnie musimy pamiętać?

Pamiętajmy o zdrowym rozsądku za kierownicą i przestrzeganiu przepisów prawa drogowego! Idzie zima a w raz z nią skrajne i ekstremalne warunki na drodze.

Zawsze bezpiecznej drogi! Szerokości!

 

 

 

 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%