Zamknij
REKLAMA

Obowiązkowe odśnieżanie

19:54, 09.12.2021 | .
Skomentuj
REKLAMA

Mając na uwadze nadchodzący okres zimowy i związane z tym opady śniegu, poddajemy pod rozwagę propozycję przypomnienia mieszkańcom gminy o obowiązkach właścicieli nieruchomości w zakresie odśnieżania zarówno chodników przy posesjach, jak i dachów budynków.Prawo stanowi, że za odgarnięcie śniegu z chodnika przy budynku wielorodzinnym odpowiada jego zarządca,  natomiast w przypadku prywatnych posesji, to właściciel ma obowiązek uprzątnąć ten fragment chodnika, który przylega bezpośrednio do jego domu.

Śnieg należy usunąć w sposób zapewniający swobodne poruszanie się po chodniku. Zabronione jest jednak wyrzucanie go na jezdnię.Przepisy określają również w jakich przypadkach odśnieżanie nie należy do właściciela bądź zarządcy budynku. Jeżeli posesję oddziela pas zieleni, właściciel nie ma obowiązku odśnieżania chodnika. Odśnieżanie w takim przypadku należy do gminy.  

W przypadkach bardzo obfitych opadów śniegu i zalegania go na dachach budynków, na zarządcach i właścicielach ciążą również obowiązki jego odśnieżania i usuwania lodowych sopli, co wynika z kolei z przepisów prawa budowlanego.  Niedopełnienie obowiązków w zakresie odśnieżania może przynieść liczne nieprzyjemne konsekwencje dla zarządcy lub właściciela od mandatu poczynając, a na sprawie sądowej o odszkodowanie, zadośćuczynienie, czy też rentę dla osoby pokrzywdzonej w wyniku wypadku na oblodzonym chodniku kończąc.

Dla naszego wspólnego dobrego i bezpieczeństwa  wartym jest więc przypomnienie o zasadach i obowiązkach ciążących w okresie zimowym na właścicielach i zarządcach posesji

Materiał: Straż Gminy Dopiewo

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%