Tenisowy talent z Pokrzywnicy z wielkim marzeniami

09:25, 27.04.2022
Skomentuj

Jednym z czterech spośród 16 tegorocznych stypendystów sportowych Gminy Dopiewo, którym przyznano kwotę 400 zł miesięcznie, został mieszkaniec Pokrzywnicy Mateusz Lange.

Jak większość najlepszych polskich młodych tenisistów trenuje on i uczy się w SAT - Sopockiej Akademii Tenisowej (w II klasie tamtejszego Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego), a na turniejach reprezentuje barwy Organizacji Środowiskowej AZS Poznań. Jego największy dotychczasowy sukces to zdobycie w ubiegłym roku w wieku 15 lat Mistrzostwa Polski Kadetów w grze podwójnej (w Szczecinie był rok młodszy od większości rywali!). W 2021 r. zajął też 2 lokatę w deblu w Halowych Mistrzostwach Polski Kadetów w Pszczynie i został powołany do reprezentacji Polski do lat 16. Wcześniej był wielokrotnym młodzieżowym Mistrzem Wielkopolski w grze pojedynczej i deblowej oraz zwycięzcą kilkunastu ogólnopolskich turniejów. Na Mistrzostwach Polski Młodzików do lat 14 w Gdańsku wywalczył brązowe medale w singlu i deblu.

Większość z 4 tysięcy złotych przyznanego stypendium M. Lange zamierza przeznaczyć na koszty dofinansowania wyjazdów na imprezy poza granice naszego kraju, które niestety nie są małe. W lutym br. był już np. na turnieju Tennis Europe U16 w Siauliai na Litwie, gdzie zajął drugie miejsce w grze pojedynczej
i trzecie w deblu, a następnie został powołany na zgrupowanie kadry Polski w Warszawie (dlatego nie mógł osobiście uczestniczyć podczas Gali wręczania stypendiów w hali GOSiR 24.02). W kwietniu rywalizował najpierw na Cyprze w turnieju rangi 2 w ramach Tennis Europe U16, a potem w hiszpańskim VIC, gdzie dostał się do turnieju głównego rangi 1 (również w ramach Tennis Europe U16). W maju w planach ma rozpoczęcie startów w turniejach ITF 18 - na początek w Albanii i na Litwie, czyli rywalizację ze starszymi od siebie aż o 2 lata tenisistami…

Zapytany przez nas o swoje największe marzenie Mateusz Lange odpowiedział: „Marzenie… hm... - bycie nr 1 na świecie w tenisie chociażby jeden tydzień… Poza tym udział w turniejach „Wielkiego Szlema”, zwłaszcza w Australia Open i Wimbledonie, a tak bardziej przyziemnie - udział w przyszłym roku
w juniorskim turnieju Wielkiego Szlema”. Kolejnym marzeniem 16-letniego mieszkańca gminy Dopiewo jest usiąść w bolidzie Formuły 1 i pokonać chociażby jedno okrążenie jakiegoś toru, bo Mateusz w wolnym czasie najbardziej lubi oglądać dobrą koszykówkę i właśnie wyścigi Formuły 1, które uwielbia – ma nawet specjalną aplikację w telefonie, umożliwiającą na bieżąco śledzenie danego wyścigu!

Trzymamy zatem kciuki za spełnienie tych ambitnych marzeń oraz dalsze dobre wyniki sportowe naszego młodego tenisisty, o których w miarę możliwości postaramy się oczywiście informować.

Materiał: Mariusz Frąckowiak (GOSiR w Dopiewie) Fot. archiwum Mateusza Lange