Zamknij

Rok 2021 tani nie będzie

13:37, 03.01.2021 | N.W
Skomentuj
REKLAMA

Kiedy opadną sylwestrowe emocje i wrócimy do codziennego życia czeka nas niemiłe zaskoczenie. Polska jest liderem w kategorii inflacji w Unii Europejskiej i wszystko wskazuje, że w roku 2021 ten niechlubny tytuł niestety obronimy.

Materiał: Michał Nowak

Od stycznia czekają nas podwyżki, których lista jest dość długa. Już w pierwszym miesiącu nowego roku więcej zapłacimy za prąd. Do naszego rachunku zostanie doliczona tzw. opłata mocowa, która w dużym stopniu pójdzie na wsparcie przestarzałych elektrowni węglowych.

Wysokość opłaty jest uzależniona od rocznego zużycia prądu – przy rocznym zużyciu do 500 kWh wyniesie 2,30 zł miesięcznie a powyżej 2800 kWh rachunek wzrośnie o 12,87 zł miesięcznie. Dodatkowo prąd może mieć jeszcze „zwykłą” podwyżkę ponieważ Urząd Regulacji Energetyki wydał zgodę, że sprzedawcy prądu mogą podwyższyć ceny o ok. 3,5%.

W sklepach od początku roku weszła w życie tzw. opłata cukrowa, która jest doliczana do napoi zawierających w składzie cukier lub słodzik. Od teraz do każdego litra takiego napoju dojdzie dopłata 0,5 zł a jeżeli takowy napój zawiera kofeinę lub taurynę dodatkowe 0,1 zł. Jeszcze większe dopłaty zostaną doliczone do napoi wyjątkowo słodkich zawierających powyżej 5 g cukru na 100 ml.

Handle będzie musiał zmierzyć się z jeszcze jedną opłatą jaką będzie podatek handlowy. Średnie sieci handlowe zapłacą dodatkowe 0,8 % podatku od rocznych obrotów a duże sieci handlowe 1,4 %. Tak naprawdę te wszystkie dodatkowe opłaty zostaną przerzucone na konsumentów a biorąc pod uwagę spadek wartości nabywczej pieniądza rok 2021 może nas uderzyć po kieszeni.

Warto też zaznaczyć, że samorządy planują również podwyżki. Począwszy od droższych biletów komunikacji miejskiej skończywszy na większych lokalnych podatkach np. od nieruchomości. Dla przykładu w Poznaniu zdrożej wywóz śmieci.

Pamiętajmy aby w czasach pandemii jeszcze bardziej analizować wydatki naszych gospodarstw domowych ponieważ z kilku takich „niewidocznych” podwyżek w ciągu roku może uzbierać się pokaźna kwota.

(N.W)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz