Zamknij

Obowiązki właścicieli posesji zimą

13:06, 03.02.2021 | N.W
Skomentuj
REKLAMA

W tym roku nie mieliśmy zbyt dużych opadów śniegu. Jak już przyszły były intensywne i pokryły naszą okolicę białym puchem. Warto w tym miejscu przypomnieć jakie obowiązki mają właściciele posesji w kwestii odśnieżania.

Jeżeli chodnik przylega bezpośrednio do nieruchomości, odśnieżanie go jest obowiązkiem właściciela nieruchomości, jednak w przypadku kiedy  pomiędzy nieruchomością a chodnikiem jest pas zieleni – wówczas obowiązek odśnieżenia spoczywa na gminie.

Do obowiązków właściciela nieruchomości należy usuwania śniegu i lodu z chodnika, który położony jest wzdłuż jego nieruchomości o czym często zapominają i piesi brną w śniegu lub co gorsza ślizgają się na lodzie. Nieprzestrzeganie tego obowiązku może skutkować nałożeniem grzywny. Właściciel zobowiązany jest również do odśnieżania i likwidacji lodu również z bramy i podwórza posesji. Dodatkowo trzeba pamiętać o usuwaniu śniegu i sopli z dachu budynku i zabudowań gospodarczych.

W tym miejscu należy pamiętać, że zebrany śnieg musi być składowany w miejscu, w którym nie powoduje zakłóceń w ruchu pieszych i pojazdów.

Te same obowiązki ciążą na współwłaścicielach, użytkownikach wieczystych, jednostkach organizacyjnych, a także na zarządcach i innych użytkownikach nieruchomości oraz na innych podmiotach, które nią władają.

Zgodnie z art. 5 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach właściciel nieruchomości nie musi odśnieżać chodnika, jeśli nie przylega on bezpośrednio do nieruchomości, lecz dzieli go od niej pas trawnika. Wówczas obowiązek usuwania śniegu ciąży na gminie. Jeżeli na chodniku znajduje się przystanek komunikacyjny, płatny postój albo miejsca przeznaczone do parkowania pojazdów, to wówczas obowiązek uprzątnięcia ich ciąży na firmach, które je użytkują.

(N.W)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%