Zamknij

Zapobieganie i zwalczanie infestacji kleszczy

15:42, 05.04.2021 N.W Aktualizacja: 15:43, 05.04.2021
Skomentuj

Aktualnie nasze życie zawodowe i prywatne jest zdominowane przez koronawirusa, który wywołuje chorobę COVID-19. Jednak wirusolodzy uświadamiają nam, że to nie jest jedyny groźny wirus na naszej planecie. Dwa inne groźne wirusy, to wirus odry i wirus…głupoty. Nie chcemy być oczywiście głupcami, będziemy tej wiosny i tego lata roztropni (choć zimy są już tak ciepłe, że kleszcze towarzyszą nam cały rok).

Tekst: Dawid Rosenberg

Będziemy dbać o bezpieczeństwo i zdrowie nie tylko najbliższych, ale i naszych braci mniejszych. Co mam na myśli? Ochronę naszych domowych zwierząt przed kleszczami. Kleszcze są niebezpieczne, ponieważ przenoszą groźne choroby, m.in. babeszjozę, boreliozę, anaplazmozę.

Preparaty odstraszają i/lub zabijają kleszcze. Dzięki działaniu odstraszającemu nie dopuszczają one do wszczepienia się kleszcza w skórę zwierzaka. Tym samym zmniejszają ryzyko zarażenia się groźnymi chorobami przenoszonymi przez te pajęczaki (kleszcze należą do podgromady roztoczy, są pasożytami zewnętrznymi kręgowców, także człowieka i zwierząt domowych).

Co musisz wiedzieć o swoim zwierzaku zanim zastosujesz dany preparat przeciw kleszczom?

  1. Ile waży twój pies czy kot? Jeżeli nie znasz aktualnej wagi swojego pupila,  to w każdym gabinecie weterynaryjnym możesz to sprawdzić.
  2. Czy twój zwierzak jest uczulony na jakiś składnik preparatu, który zamierzasz zastosować? Skonsultuj tą informację z weterynarzem .
  3. Przeczytaj dokładnie instrukcję, jak aplikować dany preparat. Jeżeli tego nie jesteś w stanie z różnych względów wykonać, poproś personel gabinetu weterynaryjnego.
  4. Po zastosowaniu preparatu (np. w kroplach) umyj dokładnie ręce. Dbaj o higienę. Nie głaszcz, nie czochraj zwierzęcia po aplikacji środka przeciw kleszczom (minimum 24 h). Nie wpuszczaj także w tym czasie pupila na kanapę i nie śpij z  nim w łóżku. Jeżeli w domu są małe dzieci zwróć uwagę, aby nie miały wtedy kontaktu ze zwierzętami.

 

Metody zabezpieczania przeciw ukąszeniom kleszczy:

  1. Krople – aplikujemy na grzbiet zwierzęcia, czyli na miejsce, gdzie zwierzę nie może dosięgnąć językiem i zlizać preparat. Dobieramy je do gatunku zwierzęcia (kot lub pies) i do jego wagi. Bardzo popularna metoda. Podczas jej stosowania ograniczamy kąpiele psa. Czas ich działania to 4-5 tygodni.
  2. Obroża – przy jej wyborze kierujemy się gatunkiem zwierzaka (czy będzie ona dla kota, czy dla psa) oraz wagą w przypadku psów. Obwód obroży dopasowujemy do szyi naszego zwierzaka (obroża nie może być założona za luźno ani za ciasno; personel weterynaryjny lub personel w sklepach zoologicznych w takich sytuacjach służy pomocą). Do wyboru mamy obroże zwykłe i wodoodporne. Jeżeli wybierzemy obrożę zwykłą, to przed każdą kąpielą pamiętajmy, aby ją za każdym razem zdjąć zwierzęciu. Czas ich działania to minimum kilka miesięcy.
  3. Tabletki – metoda wewnętrzna, czyli zwierzę musi połknąć tabletkę. Są poważne przeciwskazania do stosowania tabletek: ciąża, laktacja, alergia lub nadwrażliwość na lek, choroby nerek czy wątroby, jednoczesne stosowanie leków przeciwzapalnych (NLPZ) lub pochodnej kumaryny.
  4. Nasza czujność- po każdym spacerze w lesie, na łące, po wyjściu do ogrodu obejrzyj dokładnie sierść swojego psa. Jeżeli masz kota wychodzącego, także oglądaj i sprawdzaj, czy pod pachami, na brzuchu, przy pyszczku i w okolicach uszu nie wczepił się kleszcz.
(N.W)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%