Zamknij

Zasady wzywania pomocy

20:06, 27.04.2021 N.W Aktualizacja: 20:54, 29.04.2021
Skomentuj

Dyspozytor ma prawo odmówić wysłania karetki, w przypadku kiedy stan poszkodowanego nie jest nagły. Jednak co to oznacza?


„Stan nagły polega na nagłym lub przewidywanym w krótkim czasie pojawieniu się objawów pogarszania zdrowia, którego bezpośrednim następstwem może być poważne uszkodzenie funkcji organizmu lub uszkodzenie ciała lub utrata życia, wymagające podjęcia natychmiastowych medycznych czynności ratunkowych i leczenia.” (www.gov.pl)


Do stanów nagłych zaliczamy m.in. utratę przytomności, drgawki, zaburzenia rytmu serca, rozległe poparzenia, próby samobójcze, rozległe rany.
Dyspozytor może odmówić zadysponowania zespołu ratownictwa medycznego tylko w sytuacji, jeżeli życie lub zdrowie pacjenta nie jest zagrożone. W takiej sytuacji ma on obowiązek podania przyczyn odmowy, oraz przedstawienie innych możliwości uzyskania pomocy.
Za bezpodstawne wezwanie karetki można ponieść konsekwencje, dlatego nie wprowadzaj dyspozytora w błąd w kwestii stanu zdrowia pacjenta i objawów, które u niego występują.
Nie wzywaj karetki, jeśli nie jesteś w sytuacji nagłego zagrożenia zdrowia i życia: biegunka, migrena, ból brzucha - od tego jest lekarz rodzinny. Nie wzywaj karetki ,,bo chcesz się przebadać” - to może być najdroższe badanie w Twoim życiu. Kara za takie wezwania wynosi 500 zł.

(N.W)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%