Zamknij

Ruszyły bezpłatne zapisy na szczepienia dla młodych

20:57, 19.05.2021 | N.W
Skomentuj
REKLAMA

Rozpoczęły się zapisy na bezpłatne szczepienia przeciwko HPV dla młodych mieszkańców powiatu poznańskiego. Akcja dotyczy dzieci urodzonych w 2007 roku. Od trzech możliwość zaszczepienia mają także chłopcy. Dotychczas z akcji skorzystało blisko 10 tysięcy dzieci. Powiat wydał na ten cel ponad 4,4 miliona złotych. Po raz pierwszy podana zostanie szczepionka zabezpieczającą aż przed 9 typami wirusa brodawczaka ludzkiego.

– To już trzynasta edycja programu szczepień ochronnych przeciw HPV na terenie podpoznańskich gmin.  Na jej realizację przeznaczymy w tym roku 566 tysięcy złotych. Planujemy zaszczepić 685 dzieci – mówi Jan Grabkowski, starosta poznański. – Kolejny raz zatroszczyliśmy się również o zdrowie chłopców, dając im szansę na bezpłatne szczepienia. Zachęcam więc, aby z nich skorzystali. W ciągu dwóch lat zaszczepiliśmy ich już 220.

 

Zapisy na szczepienia trwają. Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc, o możliwości skorzystania ze szczepień decydować będzie kolejność zgłoszeń. Pierwsze dawki zostały podane 18 maja. Akcja skierowana jest do zameldowanych na terenie powiatu poznańskiego dziewcząt i chłopców z rocznika 2007. Warto podkreślić, że po raz pierwszy dzieci będą szczepione szczepionką 9-walentną, zabezpieczającą aż przed 9 typami wirusa brodawczaka ludzkiego.

 

Ci, którzy zostali zaszczepieni w zeszłym roku niepełnym schematem (tzn. otrzymali jedną lub dwie dawki), mają możliwość zgłoszenia się po trzecią dawkę, zgodnie z terminarzem szczepień określonym przez producenta. Do rodziców uprawnionych dzieci została wysłana informacja ze Starostwa Powiatowego o możliwości dokończenia cyklu szczepień. W przypadku wątpliwości należy kontaktować się z wykonawcą programu pod numerem tel. 573 149 181.

Program obejmuje również edukację zdrowotną dotyczącą zapobiegania nowotworom szyjki macicy i innym chorobom wywoływanym przez wirusa brodawczaka ludzkiego HPV. Ze względu na sytuację epidemiczną będzie ona prowadzona online poprzez udostępnienie na stronie internetowej prezentacji multimedialnych adresowanych do młodzieży, rodziców czy opiekunów prawnych.

 

– Największą zdobyczą medycyny w historii ludzkości są właśnie szczepienia. Tylko one gwarantują, że nie zachorujemy lub chorobę przejdziemy łagodniej i zniwelujemy ryzyko niebezpiecznych powikłań. Szczególnie w dobie pandemii widzimy konieczność ich stosowania – mówi Jan Grabkowski.  – I nawet jeśli koronawirus odwraca uwagę od profilaktyki, my nie zapominamy o naszych mieszkańcach oraz ich potrzebach. Gorąco zachęcam, aby skorzystać z możliwości, jaką dajemy powiatowej młodzieży – podkreśla starosta.

 

Zapisy na szczepienia dla dzieci z rocznika 2007 przyjmowane będą pod numerami telefonów: 61 847 04 54 oraz 573 149 181, na e-mail: powiathpvzapisy@gmail.com lub osobiście, w siedzibie przychodni Edictum PLUS, ul. Mickiewicza 31, Poznań, pokój 120  (1 piętro) w godz. od 9.00 do 15.00.

 

Więcej wiadomości na temat programu można uzyskać na stronie internetowej https://edictum.pl/programy/powiat-poznanski-hpv-2021/.

 

(N.W)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%