Zamknij

Jak wsparcie architekta ułatwi nam realizację inwestycji?

20:42, 27.06.2020 N.W Aktualizacja: 22:05, 08.07.2020
Skomentuj

Jak wsparcie architekta ułatwi nam realizację inwestycji?

O tym jak w dzisiejszych czasach przy wsparciu profesjonalistów przygotować i przeprowadzić inwestycję z architektem i właścicielem Mikostudio Krzysztofem Pocałujko rozmawia Michał Nowak.

Michał Nowak: Czym powinni kierować się inwestorzy przy wyborze biura architektonicznego?


             Krzysztof Pocałujko: W wielu aspektach życia kierujemy się opiniami i na pewno są one ważne przy wyborze architekta. Żyjemy jednak w czasach gdy analogowa poczta pantoflowa, jedyne źródło rzetelnych opinii zanika. Dlatego poza czytaniem ocen w internecie, warto zwyczajnie spotkać się z architektem. W takiej sytuacji najlepiej gdy będzie to ktoś "lokalny" znający uwarunkowania danego obszaru mające wpływ na inwestycję. Dzięki tej "lokalności" Inwestorzy zapewniają sobie również możliwość szybkiego kontaktu na każdym etapie pracy, czy skorzystania z usługi nadzoru autorskiego - konsultowania rozwiązań przyjętych w projekcie na placu budowy, czyli tam gdzie czas odgrywa bardzo ważną rolę.
Kolejnym ważnym czynnikiem jest doświadczenie, które najczęściej wynika z przepracowanych w projektowaniu lat i różnorodności przerobionych tematów. Warto również sprawdzić czy w zespole projektowym są projektanci posiadający uprawnienia do projektowania w danej branży.

Współpraca z biurem architektonicznym nie kończy się tylko na projekcie. Czy współpracując z biurem można liczyć na kompleksową obsługę inwestycji?


Współpraca z biurem projektowym musi zacząć się dużo wcześniej. Projekt, czy to budowlany, czy wykonawczy jest ważną częścią złożonego procesu inwestycyjnego, którego zakończeniem jest uzyskanie pozwolenia na użytkowanie budynku. Zanim Inwestor dotrze do etapu projektu, w zależności od złożoności tematu, musi pokonać wiele poprzedzających stopni. Klientom proponujemy różne wersje współpracy, zależnie od ich znajomości procesu inwestycyjnego, możliwości czasowych czy zwykłej zasobności portfela. W wielu przypadkach mimo początkowo ustalonych mniejszych zakresów współpracy, klienci decydują się na jej rozszerzenie w trakcie.
Warto nadmienić tu o rozwijającej się, również w naszym biurze, technologii projektowania BIM, dzięki której Inwestor otrzymuje prototyp budynku w wersji cyfrowej zawierający kompletną informację o budynku np. o ilości użytych materiałów, przebiegu instalacji itp. itd. (nie mylić z wizualizacją). Dzięki temu użytkując budynek w przyszłości ma stały dostęp do tych informacji co ułatwia np. serwisowanie budynku.

Jakie korzyści dla inwestora płyną ze współpracy z biurem architektonicznym? Czy dzięki współpracy jesteśmy w stanie zaoszczędzić czas oraz fundusze?


Działamy profesjonalnie i jak wcześniej wspomniałem zawsze proponujemy Inwestorom pełną obsługę inwestycji. Ci którzy zdecydowali się na taki wariant zaoszczędzili mnóstwo czasu, a tym samym pieniędzy, mogąc zaoszczędzony czas poświęcić na inne, ważne dla nich działania. Po kilkunastu latach pracy projektowej wypracowaliśmy skuteczny model współpracy z projektantami branżowymi. Posiadamy również ogromną bazę wiedzy w zakresie materiałów i producentów.

Czy biura architektoniczne realizują wszystkie inwestycje od małych domów jednorodzinnych a kończąc na firmowych zamówieniach? Czy raczej skupiają się na współpracy przy realizacji większych projektów?


Profile biur projektowych są bardzo różne. W pracowni Mikostudio podejmujemy tematy w bardzo szerokim spektrum. Projektujemy domy jednorodzinne i wielorodzinne. Nie boimy się dużych projektów. Nie unikamy również tematów małych i zdarza się, że zaprojektujemy budynek gospodarczy, czy popularne ostatnio "do 35m2". Wdzięczne tematy projektowe to projekty zagospodarowania terenu, przestrzeni publicznych. Jeszcze innym działem, którym się zajmujemy w pracy projektowej, a wymagającym ogromnej skrupulatności są Zamówienia Publiczne, gdzie samorządy wydatkują pieniądze publiczne.
Dzięki takiej różnorodności możemy intensywnie zdobywać kolejne szczeble wiedzy, zarówno w zakresie projektowym, jak i wykonawczym.


Co chciałby Pan doradzić przyszłym Inwestorom?
 

By nie bali się własnej niewiedzy w zakresie planowania i przeprowadzania inwestycji. By zdali się na ludzi, którzy w tym zakresie się wykształcili, wciąż pogłębiają tę wiedzę, i zdobywają nowe doświadczenia. By po podjęciu pomysłu o inwestycji skontaktowali się z najbliższym biurem projektowym jeszcze przed zakupem nieruchomości, by dokonać oceny pod względem przydatności inwestycyjnej i wytyczyć dalszą ścieżkę postępowania. Dzięki temu unikną lawirowania w gąszczu wciąż zmieniających się przepisów, unikną biegania po urzędach, zyskają pewność i spokój, a przy okazji zaoszczędzą pieniędzy.

 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%