Zamknij
REKLAMA

Co w lesie słychać ?

21:19, 18.05.2021 | N.W
Skomentuj
REKLAMA

Z cyklu – co w lesie słychać

W rozmowie z Leśniczym leśnictwa Więckowice Panem Jarosławem Jańczakiem Bartosz Wróblewski będzie rozmawiał o sytuacji jak zachowywać się w lesie.

 

 

Coraz więcej osób, które przybywają do lasu w celach rekreacyjnych nie zachowuje należytej ostrożności i łamie podstawowe przepisy. Jak należy zachowywać się w lesie?

Zauważamy, że duża liczba osób a szczególnie w okresie letnim kiedy jest wzmożona aktywność na świeżym powietrzu i jesienią kiedy oddajemy się grzybobraniu nie przestrzega podstawowych przepisów obowiązujących w lesie. Odwiedzający myślą, że jeżeli nie drodze leśnej nie ma znaku to można z niej skorzystać. Nic bardziej mylnego, w lesie poruszamy się tylko wyznaczonymi i oznakowanymi trasami. Jeżeli na danej trasie nie ma żadnego znaku to jest informacja, że nie możemy korzystać z tej drogi. Ustawodawca i ustawa o lasach nie przewiduje aby na każdym leśnym dukcie stał znak. Dlatego staramy się edukować i uświadamiać osoby, że należy poruszać się tylko wyznaczonymi trasami.

Obecnie jesteśmy po aktualizacji dróg leśnych dla samochodów, która od kwietnia jest oficjalnie udostępniona do ruchu drogowego i odpowiednio oznakowana.

W takim razie jak wygląda kwestia parkowania i pozostawiania samochodów w lesie?

Niestety bardzo częstym zjawiskiem jest pozostawiania samochodów zaparkowanych na poboczach udostępnionych dróg. Kierowcy nie korzystają z wyznaczonych punktów do parkowania tylko z obawy przed ewentualnym zarysowaniem czy uszkodzeniem pojazdu parkują go na poboczach głównych traktów.

Pamiętajmy, że takie zachowanie niesie ryzyko i utrudnia dojazd służba leśnym czy ratowniczym jeżeli zajdzie taka konieczność.

Musimy pamiętać, że dużo większe prawdopodobieństwo uszkodzenia samochodu jest np. pod supermarketem kiedy zostawiamy auto idąc na zakupy.

Proszę pamiętać, że w lesie wykonywane są związane prace z wywozem drewna i bardzo często tymi samymi drogami porusza się ciężki sprzęt, który może przyczynić się do uszkodzenia pojazdu. Dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na to, że przyjeżdżając wypocząć do lasu, nie utrudniajmy pracy czy wypoczynku innym osobą.

Czy zatem istnieje szansa na przygotowanie materiałów informacyjnych w formie mapki gdzie wolno parkować w lesie a gdzie jest to zabronione i jakie plany ma nadleśnictwo?

Razem z Pulsem Gminy możemy małymi kroczkami poszerzać wiedzę na temat zachowań w lesie i możemy w ten sposób uświadomić ludzi. Nadleśnictwo chce być w kontakcie z osobami korzystającymi z lasów i informować ich o najważniejszych spraw.

Dla nas istotne jest przekazanie wiedzy na temat gdzie będą planowane prace w formie wycinek i zrębów, a gdzie przykładowo będą prowadzone nowe nasadzenia. Dla mieszkańców to są istotne kwestie, dlatego chcielibyśmy ich informować o planowanych działaniach. Największą wiedzę posiadają starsi mieszkańcy naszej gminy, które interesują się tematem prowadzonych prac i zagospodarowanie terenu.

Najbardziej wycinką drzew bulwersują się nowi mieszkańcy gminy, którzy tuż po przeprowadzce widzą jak w pobliżu ich nowego miejsca zamieszkania prowadzone są takie działania. Staramy się w takich przypadkach rozmawiać i uświadamiać, że są to planowane działania, które nie wpływają na tereny leśne. Bardzo często w kolejny roku te tereny obsadzane są nowymi drzewami. Takie działania przyczyniają się do rozwoju lasu i tak wygląda cykl życia w lesie.

Miejmy nadzieję, że informacje które będziemy przekazywać i publikować przybliżą mieszkańcom na czym polega nasza praca i jak funkcjonuje las.

(N.W)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (2)

Sławek Sławek

0 0

Szkoda że nie ma ani słowa o puszczaniu psów luzem w lesie.. 13:01, 19.05.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

agatkaagatka

0 0

Ciekawy wywiad 14:47, 19.05.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%