Zamknij

Oszustwo na WhatsApp

20:58, 24.05.2021 N.W Aktualizacja: 21:00, 24.05.2021
Skomentuj

W czasie pandemii seniorzy nie są tylko narażeni na wirusy, ale także na nieetyczne praktyki biznesowe. Od marca 2020 roku przestępcy dwoją się i troją, aby wykorzystać lęk, panikę i izolację seniorów w Polsce. Co chwilę powstają nowe techniki manipulacyjne. Przeciwdziała temu Stowarzyszenie MANKO, które od 8 lat wydaje Ogólnopolski Głos Seniora i Ogólnopolską Kartę Seniora, a także prowadzi ogólnopolską kampanię edukacyjną Stop Manipulacji – Nie daj się oszukać. Już pierwszych dniach pandemii (marzec 2020) Głos Seniora zainaugurował ogólnopolską kampanię społeczną Solidarni z Seniorami – Razem Damy Radę!. Na przestrzeni ostatnich tygodni pojawiło się nowe oszustwo związane z platformą OLX i komunikatorem WhatsApp. W ten sposób oszust wyłudził ponad 1000 złotych od jednej z seniorek.

 

Jak wygląda oszustwo na komunikator WhatsApp?

Po zamieszczeniu przez seniora oferty sprzedaży przedmiotu w serwisie OLX, oszuści kontaktują się z seniorem przez komunikator WhatsApp. Senior otrzymuje od przestępców link do strony udającej np. platformę OLX i pozwalającą na finalizację transakcji. Oszuści manipulują ofiarą i zachęcają do wprowadzenia na fałszywej platformie m.in. dane karty bankowej seniora wraz z kodem CVV. W ten sposób chcą pozornie przekazać pieniądze za zakup przedmiotu od seniora.

 

Jak nie dać się oszukać?

Apelujemy, aby nigdy nie korzystać z linków, które przychodzą do nas w wiadomościach. Najbezpieczniejszą metodą jest samodzielne wpisanie adresu strony internetowej danego serwisu lub platformy bankowej. Za każdym razem należy sprawdzić czy dana strona internetowa jest bezpieczna. W sytuacji, kiedy korzystamy ze specjalnych kodów autoryzacyjnych przesłanych np. SMS-em należy zawsze sprawdzić, czy dany kod zawiera polskie znaki. Zanim potwierdzimy transakcję, zawsze powinniśmy upewnić się czy numer konta odbiorcy oraz kwota transakcji są zgodne z tym, co chcemy zrobić.

 

Niestety wyjątkowa sytuacja powoduje, że do „pomocy” seniorom włączają się również oszuści, dostrzegając szybki i łatwy zysk w obliczu wybuchu społecznej paniki. Wszechobecny lęk, szczególnie wśród osób w wieku 60+, skrzętnie wykorzystują manipulatorzy na wielu płaszczyznach. Działają w Internecie, ale też w kontakcie bezpośrednim. Do tej pory oszuści wymyślili ponad 35 różnych modyfikacji technik manipulacyjnych. Informacje na ten temat spływają do policji z całej Polski. Chcąc uchronić seniorów przed tym zjawiskiem, Stowarzyszenie MANKO rozpoczęło w marcu 2020 roku akcję Stop Korona-Oszustwom w ramach realizowanej kampanii Stop Manipulacji – Nie daj się oszukać.

 

Celem akcji jest zwiększenie świadomości w temacie zagrożenia różnego typu oszustwami w trakcie pandemii wśród osób starszych. W ten sposób, Stowarzyszenie MANKO przestrzega seniorów przed manipulatorami i informuje jak nie da się oszukać.

 

Jak mówi Łukasz Salwarowski – prezes Stowarzyszenia MANKO i Redaktor Naczelny magazynu Ogólnopolski Głos Seniora: „Niestety nawet podczas epidemii, kiedy powinniśmy ze sobą jednoczyć i solidaryzować, przestępcy wykorzystują nasz lęk, nasze obawy, naszą dezinformację i wymyślają nowe techniki manipulacji. Dlatego prowadzimy kampanię Stop Korona-Oszustwom, aby na czas dowiadywać się o nowych technikach manipulacji i przestrzegać seniorów przed najnowszymi sposobami wyłudzeń.”

 

Stowarzyszenie MANKO ostrzega seniorów poprzez m.in.: spoty i warsztaty video, reklamy, audycje i artykuły w mediach, ulotki doręczane przez wolontariuszy i sąsiadów, a także poprzez dzieci z naszych szkół i przedszkoli partnerskich należących do projektu Szkoła Przyjazna Seniorom.

Wspierajmy, edukujmy, ostrzegajmy.

 

 

Dołącz do akcji Głosu Seniora, pomóż seniorom i ostrzegaj razem z nami!

(N.W)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%