Zamknij
REKLAMA

Ogród w październiku

12.47, 03.10.2021 N.W Aktualizacja: 21.20, 04.10.2021
Skomentuj
REKLAMA

W październiku dzień jest już krótszy, po godzinie 17.00 jest już ciemno. Poranki i wieczory zimne. Ale ogrodnicy i działkowicze mają jak zawsze pełne ręce roboty. Myślą, planują, kończą zbiory warzyw i owoców, sadzą drzewa i krzewy owocowe i ozdobne, przekopują ziemię, wykopują cebule, bulwy i kłącza gatunków nie zimujących w gruncie, użyźniają glebę. I sprzątają opadające liście. Uwaga! Liści nie palimy!

Oględziny drzew w sadzie

W sadzie dokładnie oglądamy korony naszych drzew. Usuwamy porażone chorobami części roślin, zaschnięte i gnijące owoce. Najlepiej głęboko je zakopać, aby nie stały się potencjalnym źródłem zakorzenia w przyszłym roku. Chore gałęzie wycinamy. Cięcia dokonujemy w miejscach zdrowych, 15 cm od  chorego miejsca.  Rany smarujemy balsamem przyspieszającym gojenie

Nowe nasadzenia drzew i krzewów

Myślimy, jakich drzew i krzewów nam brakuje w ogrodzie. Które okazy trzeba koniecznie przesadzić w inne miejsce, bo obecne nie jest dla nich komfortowe. Które musimy wyciąć dla dobra całego ogrodu. W sprzedaży są dostępne sadzonki z tzw. korzeniem odkrytym. Rośliny sadzimy dopóki nie zamarznie ziemia. Po posadzeniu obficie je podlewamy i obsypujemy kopczykami. Nie przycinamy! Zrobimy to na wiosnę.

Nawozy organiczne i mineralne

Październik to doskonały czas, by zastosować nawozy organiczne i mineralne (tez bezazotowe). Pomiędzy drzewami i krzewami rozrzucamy i płytko zakopujemy obornik czy kompost. Możemy też ułatwić sobie pracę za pomocą glebogryzarki.

 

Zbiory warzyw i owoców

Zbieramy późne odmiany marchwi i kapusty, które nadają się do przechowywania. Późne odmiany kapust są dobrym materiałem na kapustę kiszoną. Na grządkach mamy jeszcze do zbioru brokuły i kalafiory, kalarepę. szpinak oraz rzodkiewkę, rzodkiew i rzepę z siewów tak zwanych poplonowych.

Przed drastycznym spadkiem temperatury powinniśmy zebrać jeszcze pomidory, te zielone też. Niedojrzałe pomidory to także dobry materiał na przetwory, ale każdy, kto je uprawia o tym wie i ma swoje wypróbowane przepisy.

Kończymy zbiór jabłek, gruszek oraz śliwek węgierek. Najpierw zbieramy te owoce, które są dobrze wyrośnięte. Mniejsze owoce mogą zostać nieco dłużej na drzewach, ale musimy je zebrać przed pierwszymi przymrozkami.

 

Ostatnie koszenie

W październiku czeka nas ostatnie koszenie trawnika. Potem szykujemy się już na zimę. Grabimy regularnie liście.

 

Czy siejemy w październiku? Tak. Pamiętam u babci przygotowaną cebulę dymkę i czosnek ozimy.

 

Październik w ogrodzie zapowiada się pracowicie. Zakończmy przysłowiem: „W krótkie dzionki października, wszystko z pola, sadu znika”.

(N.W)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%