Zamknij

Żywność ekologiczna

19:45, 24.11.2020 N.W Aktualizacja: 19:47, 24.11.2020
Skomentuj

Coraz częściej w sklepach specjalistycznych, na targach i w supermarketach spotykamy żywność ekologiczną. Czym ona się różni od żywności tradycyjnej, jakie korzyści odnosimy z jej stosowania i jak ją odróżnić od tradycyjnych produktów?

Tekst: Michał Nowak

Żywność ekologiczna to określenie żywności produkowanej metodami rolnictwa ekologicznego, w którym to nie stosuje się nawozów sztucznych i pestycydów. Ekologiczna żywność gwarantuje ochronę zdrowia ludzi i jest przyjazna dla środowiska naturalnego ponieważ nie obciąża dodatkowo ekosystemu.

Do określenia produktów ekologicznych używa się skrótów eko, bio lub organic a dodatkowo na każdej etykiecie w Unii Europejskiej znajduje się oznaczenie zielonego listka symbolizującego rolnictwo ekologiczne.

Co wyróżnia produkty ekologiczne?

Przede wszystkim są one bogate w substancje odżywcze, zawierające więcej witamin, minerałów i innych cennych składników, niż produkty otrzymane w konwencjonalny sposób. Nie dostarczają do organizmu człowieka żadnych toksycznych substancji chemicznych i są gwarantem dobrego, naturalnego smaku.

Dodatkową istotną kwestią jest fakt, że w rolnictwie ekologicznym produkcja żywności odbywa się bez użycia organizmów genetycznie zmodyfikowanych oraz nie jest poddawana promieniowaniu jonizującemu. To również produkty, których negatywne oddziaływanie na środowisko jest maksymalnie ograniczone lub całkowicie zlikwidowane a tym samym znacząco przyczyniamy się do ochrony środowiska naturalnego.

System kontroli gwarancją jakości

Każdy przedsiębiorca wytwarzający i wprowadzający do obrotu produkty ekologiczne podlega obowiązkowi certyfikacji oraz systemowi kontroli. Kontrolę przeprowadza wybrana jednostka certyfikująca a następnie wydaje certyfikat na okres 12 miesięcy, który należy cyklicznie odnawiać.

Jednostka kontrolująca, wydaje i cofa certyfikaty zgodności a także sygnuje produkty swoim indywidualnym numerem jednostki certyfikującej. W Polsce organem upoważniającym jednostki certyfikujące do przeprowadzenia kontroli oraz wydawania certyfikatów zgodności w zakresie rolnictwa ekologicznego jest Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, natomiast nadzór nad upoważnionymi jednostkami certyfikującymi oraz nad produkcją ekologiczną prowadzi Główny Inspektor Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że produkty, które często możemy spotkać na targach czy ryneczkach z opisem „produkt ekologiczny” a nie posiadające certyfikatów nie są produktami ekologicznymi a stosowanie takiego określenia jest bezpodstawne i wprowadza konsumentów w błąd.

Żywność ekologiczna to nie tylko lepszy smak

Źródłem zanieczyszczeń chemicznych naszych organizmów są nie tylko produkty rolne. Związki chemiczne wypłukane przez deszcze ze skażonej gleby zatruwają wody gruntowe i powierzchniowe. Dlatego ważne abyśmy byli świadomi, jakim zagrożeniem dla zdrowia i środowiska jest rolnictwo oparte na chemii i dlaczego warto płacić drożej za żywność wysokiej jakości, która oprócz lepszego smaku wpływa na ochronę środowiska naturalnego.

(N.W)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%