Na ostatniej sesji Rady Gminy (24.07) przekazano informację, że wójt naszej gminy spotkał się pod koniec czerwca z przedstawicielami PGNiG. Z przedstawionej informacji wynika, że firma gazownicza zrezygnowała z odwiertu w rejonie Dopiewca i Palędzia.
My jednak postanowiliśmy zapytać u źródła.
Po tygodniu od wysłania wiadomości, do naszych pytań odniósł się Dział Komunikacji Departament Komunikacji i Marketingu Oddział Centralny PGNiG w Warszawie ORLEN S.A. Faktycznie definitywnie zrezygnowano z kontrowersyjnej lokalizacji odwiertu na granicy lasu w Dopiewcu. Prowadzone będą jednak dalsze prace poszukiwawcze. Potencjalne zasoby wydobywalne złoża Palędzie mogą zawierać przynajmniej 550 mln m sześciennego gazu ziemnego, co może zaowocować nowymi planami odwiertów. Mieszkańcy gminy, a zwłaszcza Dopiewca odnieśli pierwszy zdecydowany sukces, nie jest jednak powiedziane, że ostateczny. Należy cały czas mieć rękę na pulsie i monitorować, czy i gdzie są prowadzone prace. Nie można wykluczyć, że prędzej czy później pomysł na wydobycie gazu w naszym rejonie powróci.
Poniżej cała odpowiedź
„Prace poszukiwawcze na terenie gminy Dopiewo prowadzimy na podstawie udzielonej przez organ koncesyjny na rzecz naszej firmy koncesji nr 14/2001/Ł na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż ropy naftowej i gazu ziemnego oraz wydobywanie ropy naftowej i gazu ziemnego ze złóż w obszarze Pniewy-Stęszew. Koncesja obejmuje m.in. obszar gminy Dopiewo, ale także obszar wielu innych gmin. W grudniu 2020 r. w Ministerstwie Klimatu i Środowiska złożyliśmy do zatwierdzenia dokumentację, która przewiduje że zasoby wydobywalne złoża Sierosław, położonego częściowo w granicach gminy Dopiewo, kształtują się na poziomie ok. 890 mln m sześc. gazu ziemnego. Wyniki testów w otworze Sierosław-2H pozwalają sądzić, że potencjalne zasoby wydobywalne złoża Palędzie mogą zawierać przynajmniej 550 mln m sześc. gazu ziemnego. Przyszła eksploatacja gazu ziemnego przyniosłaby wymierne korzyści nie tylko dla zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego kraju, ale także Gminie Dopiewo, w tym wpływy z tytułu podatków i opłaty eksploatacyjnej.
Spółka od kilku lat prowadziła analizy możliwej do zrealizowania lokalizacji projektowanego otworu poszukiwawczego na zidentyfikowanej przez geologów strukturze Palędzie. Rozważano wiele lokalizacji – w niektórych z nich realizacja byłaby utrudniona, np. ze względu na brak możliwości dojazdu, kwestie własnościowe lub problemy z zagospodarowaniem potencjalnego odwiertu. Uzgodnienia z gminą Dopiewo dotyczące możliwości lokalizacji placu wiertniczego na działce ewidencyjnej nr 316 (obręb ew. Dopiewiec), będącej w zarządzie Lasów Państwowych rozpoczęliśmy w 2022 roku.
Lokalizacja planowanych prac w niezadrzewionej części działki nr 316 (obręb ew. Dopiewiec), należącej do Nadleśnictwa Konstantynowo, spełniała wymagania przepisów prawa, tak w zakresie prowadzenia prac wiertniczych, jak i ewentualnego posadowienia niewielkiej infrastruktury eksploatacyjnej. Za tak zaplanowaną lokalizacją przemawiało wiele, podnoszonych później kwestii, w tym m.in. fakt, że nie wymagałaby wycinki drzew, plac wiertniczy zostałby zlokalizowany w bezpiecznej odległości od strefy ochrony bociana czarnego, a także od miejsc pamięci narodowej oraz zabudowań mieszkalnych. Mimo to plany naszej Spółki wywołały gorącą dyskusję, a w konsekwencji sprzeciw lokalnej społeczności. W poszanowaniu zdania lokalnej wspólnoty zapadła decyzja o zmianie lokalizacji planowanych prac wiertniczych. Obecnie analizowana jest możliwość lokalizacji odwiertu na innych obszarach (w ramach koncesji nr 14/2001/Ł), ale nie zostały jeszcze podjęte żadne decyzje w tej sprawie. Znalezienie innej lokalizacji wiąże się z przeprowadzeniem kolejnych analiz, tak środowiskowych, pod względem spełnienia wymogów prawnych w tym zakresie, jak i ekonomicznych, potwierdzających rentowność planowanego projektu, w tym perspektywę możliwych przychodów dla samorządu.”
red
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz