Zamknij

Skrzynki – szachową stolicą powiatu

16:17, 22.07.2024 . Aktualizacja: 16:18, 22.07.2024
Skomentuj Skrzynki – szachową stolicą powiatu Skrzynki – szachową stolicą powiatu

W sobotę 20 lipca Skrzynki zmieniły się w powiatową stolicę szachów. Na placu animacji Dworu Skrzynki odbyły się I Otwarte Mistrzostwa Powiatu Poznańskiego w Szachach.  Konkurs Honorowym Patronatem objął Starosta Poznański Jan Grabkowski. Zawodnicy przyjechali nie tylko z powiatu, ale z niemal całej Wielkopolski: z Konina, Wrześni, Wolsztyna, Kalisza, Kościana i Gniezna.

Pomysłodawcą turnieju jest wielkopolski szachista Bartosz Świątek. Organizacji turnieju we współpracy w Instytutem Skrzynki  podjęło się  Stowarzyszenie „Klub Sportowy Korona Zakrzewo”. Sędzią głównym turniejów był Hubert Niemier, a Damian Bartkowiak objął funkcję Dyrektora Turnieju. W szachowe szranki stanęło 61 juniorów, a w turnieju Open Fide udział wzięło 51 zawodniczek i zawodników. Wszyscy walczyli o puchary Starosty Poznańskiego i cenne upominki. Warto nadmienić, że całodzienne zawody odbywały się w Światowy Dzień Szachów, który właśnie wypada w dniu 20 lipca.

W dniu turnieju odbyła się też promocja książki pt. „Życie jak partia szachów” autorstwa  Bartosza Świątka.   Podpisywał on bardzo chętnie dedykacje i przy okazji zapraszał na wystawę swoich fotografii, gdyż  w przyziemiu Dworu Skrzynki - w Galerii Skrzynki czynna jest wystawa „Skrzynki w krainie  OZ” poświęcona specyficznym, polodowcowym formacjom geologicznym, które ukształtowały krajobraz wokół Skrzynek.

Turniej rozpoczęli juniorzy, którzy walczyli w trzech grupach wiekowych: do 7, do 12 i  do 18 lat.  Rozgrywali 6 rund systemem szwajcarskim. Na rozgrywkę w każdej rundzie mieli tylko 10 minut, a każdy zawodnik miał 3 sekundy na wykonanie ruchu. Miło było patrzeć na ogromne zaangażowanie i wielkie emocje młodych szachistów, oraz towarzyszącym im rodzicom i opiekunom. Cieszyła też tak liczna frekwencja  – widać, że w dobie gier komputerowych szachy nadal są modnym, sportowym, a zarazem intelektualnym zajęciem!

Wśród najmłodszych szachistów,  w grupie do lat 7 zwyciężył Kacper Stupak z KS KORONA Zakrzewo, drugie miejsce zajął Krzysztof Hofman, a trzecie miejsce zajął Tymoteusz Szóstka z UKS "Goniec" Kostrzyn Wlkp.

W najliczniejszej grupie juniorów do lat 12 najlepszy okazał się Igor Gogolewski z UKS "Smecz" Konin, drugi był Adam Górecki z LKS "Chrobry" Gniezno, a ostatni na podium Franciszek Nowicki z poznańskiego UMKS "Na Pięterku".

Zwycięzcą w kategorii do lat 18 został Michał Górecki z LKS "Chrobry" Gniezno, drugi był Jan Krawczyk, a trzecie miejsce zajął Antoni Góra z KTS Kalisz.

Najlepsi otrzymali puchary starosty poznańskiego, ale każdy z uczestników dostał sympatyczny prezent, który przyda się jeszcze na wakacjach albo w szkole.

Zawodnicy z kategorii Open  rozgrywali turniej w podobnym systemie co juniorzy mieli jednak do rozegrania 7 rund.

Po niemal trzech godzinach okazało się, że mistrzem Powiatu Poznańskiego za rok 2024 został Michał Mazurkiewicz z Korony Zakrzewo, wicemistrzem został Jan Kabziński z klubu „Na Pięterku Poznań”, na ostatnim stopniu podium uplasował się Jarosław Nierzyński z klubu „Tęcza Kościan”.  Tuż za podium znalazła się  Małgorzata Bębnik z Poznania, która była zarazem najlepsza wśród startujących w turnieju pań.

Na zakończenie Turnieju Jan Babczyszyn – Dyrektor Instytutu Skrzynki, pogratulował wszystkim laureatom zwycięstwa, podziękował też za tak liczny udział i zaprosił do Skrzynek na inne wydarzenia, które odbywają się w okresie letnim 2024.

I Otwarte Mistrzostwa Powiatu Poznańskiego w Szachach przeszły do historii. Szachowy sposób na spędzenie soboty w Dworze Skrzynki okazał się wyjątkowo udany, dlatego organizatorzy planują już kolejne spotkania w Skrzynkach. Po prostu to był „szach mat” dla innych gier!

Przygotował: Instytut Skrzynki