Zamknij

Co ze skateparkiem w Dopiewie?

13:04, 10.10.2023 . Aktualizacja: 13:21, 10.10.2023
Skomentuj Skatepark w Dopiewie Skatepark w Dopiewie

Skatepark w Dopiewie stoi gotowy już od wakacji. Choć deskorolki jeszcze nie mam, to czkam na jego otwarcie z niecierpliwością.

Obiekt znajduje się w Dopiewie, przy ul. Łąkowej, obok komisariatu, został wybudowany w ramach tworzonej Strefy Rodzinnej. Składa się na niego: Funbox z grindboxem, poręcz 2/3, quarter pipe, poręcz mała prosta, minirampa czy bank ramp.

Teren został oświetlony i wyposażony w monitoring, dodatkowo zamontowano stojaki na rowery, ławki i kosze na śmieci. 

Wartość inwestycji wynosi ponad 800 tys. zł. Budowa została dofinansowana w wysokości 70 tys. zł przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego w ramach programu "Wielkopolska Odnowa Wsi 2020+".

Pomysł na skatepark został zgłoszony w 2019 roku przez mieszkańców Dopiewa w ramach Dopiewskiego Budżetu Obywatelskiego. Niestety przegrał w rywalizacji. Gmina jednak temat pociągnęła i w budżecie na 2023 rok znalazły się pieniądze na jego realizację.

Nie wszystko jednak poszło zgodnie z planem.

Już w wakacje na gminnych forach dyskusyjnych pojawiły się głosy, że obiekt został wybudowany niezgodnie ze specyfikacją przetargową, a nawierzchnia zastosowana na obiekcie nie jest najlepsza z możliwych, a wręcz niebezpieczna dla użytkowników. Miał być szlifowany beton, jest asfalt.

Asfalt posiada „pory”, które sprawiają, że upadki są zdecydowanie bardziej nieprzyjemne dla użytkowników. Do tego do tych porów wdziera się woda, a przez zmiany temperatur i powstający lód nawierzchnia szybciej się niszczy. Asfalt nie jest tak równy jak beton, przez co także cierpi także przyjemność z jazdy.

Zapytałam więc Urząd Gminy jak jest?

Dlaczego przy budowie skateparku w Dopiewie zastosowano inną nawierzchnię niż w specyfikacji ? Czy wykonawca konsultował to z Urzędem Gminy? Czy Urząd Gminy wyraził na to zgodę? 

Nawierzchnia skateparku została zmieniona w związku z dużą zmiennością nośności i zagęszczenia podłoża gruntowego w obrębie terenu przeznaczonego pod umocnienie Skateparku oraz bardzo niekorzystnymi warunkami gruntowo – wodnymi. W związku z powyższym było duże prawdopodobieństwo statycznego osiadania konstrukcji. Brak zbrojenia nośnego płyty nawierzchniowej (Beton szlifowany C30/37 klasy ekspozycji XF4 grubości 15 cm) w istniejących warunkach gruntowo – wodnych powoduje duże prawdopodobieństwo powstawania spękań na nawierzchni betonowej. W celu zapewnienia prawidłowej nośności konstrukcji należało zwiększyć grubość podbudowy zasadniczej i zmianę nawierzchni na półsztywną z betonu asfaltowego AC 8S.
Wykonawca konsultował zamianę nawierzchni, na co Gmina wyraziła zgodę po zasięgnięciu opinii inspektora nadzoru.

Czy Urząd Gminy jest świadomy, że inna niż planowana nawierzchnia jest gorsza od planowanej.

Zastosowana nawierzchnia asfaltowa jest  jedną z trzech stosowanych przez wykonawców i uwzględnianych przez projektantów nawierzchni przy tego typu realizacjach. Ze względu na nośność podłoża oraz warunki wodne zastosowanie nawierzchni asfaltowej jest najbardziej optymalnym i racjonalnym rozwiązaniem.
Czy istnieje jakakolwiek możliwość, aby zmienić nawierzchnię skoro jest gorsza niż miała być?
Zamawiający nie zamierza zmieniać rodzaju nawierzchni ze względu na okoliczności wskazane w punkcie 1.

Co jest powodem, że skatepark jest tak długo zamknięty i nie oddany do użytku?

Odbiór inwestycji odbył się w dniu 13.09.2023 r. Gmina złożyła stosowne wnioski w celu uzyskania pozwolenia na użytkowanie skateparku. Realizacja zadania odbywa się zgodnie z harmonogramem.

Czy Zbigniew Mamys zasięgał opinii fachowców znających się na skateparkach formułując swoje tezy w tekście z dnia 31.08.2023 pt. "informacja w sprawie nawierzchni dopiewskiego skateparku" na oficjalnej stronie Urzędu Gminy. Jeśli tak, proszę o wskazanie z imienia i nazwiska tego eksperta.

Informacja zamieszczona na stronie internetowej w dn. 31.08.2023 r. w artykule pn. Informacja w sprawie nawierzchni dopiewskiego skateparku (…) została oparta na konsultacjach pracowników Referatu Inwestycji z inspektorem nadzoru oraz Wykonawcą.

***

Na koniec...

* Wcześniej miałam okazję rozmawiać z chłopakami, którzy jeżdżą dużo na deskorolkach, wszyscy mieli negatywne zdanie o nawierzchni zastosowanej w Dopiewie. „Będą pozdzierane kolana” - mówili zgodnie.  

* Jeden z bardziej rozchwytywanych producentów skateparków w Polsce powiedział w rozmowie kuluarowej nawet, że zdecydowanie odradza nawierzchnie asfaltowe.

* Dodajmy jeszcze, że wykonawca dopiewskiego skateparku nie miał dużego doświadczenia w budowie podobnych obiektów.

* Pomysł z budową skateparku był znakomity, miejsc dla młodzieży brakuje i każda taka inicjatywa jest na wagę złota. Na pieniądzach jednak w naszej gminie nie śpimy, więc należy je wydawać racjonalnie. Polecam przed kolejną inwestycją zbadać grunt, czy miejsce się nadaje na budowy.

* Za chwilę zima, miejmy nadzieję, że obiekt zostanie otwarty przed pierwszym remontem.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

Maks GajewskiMaks Gajewski

0 0

To wiadomo kiedy będzie otwarcie bo już jest prawie połowa ostatecznego terminu? Trochę słabo zostało zrobione że zaczyna się zima a to jeszcze nie otwarte szkoda bo chciałem jeździć a w zimę nie do końca będzie się dało. 07:36, 11.10.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%