Kolega pracujący na Politechnice Poznańskiej przechadzając się po korytarzu uczelni zauważył prace studentów, na których było Dopiewo. Przyjrzał się bliżej i zobaczył wcześniej nie znaną mu koncepcję zagospodarowania miejscowości.
Fajny pomysł! Studenci biorą na warsztat nasze okolice i w nowatorski sposób, z wyobraźnią, stawiają śmiało kreski. Projekt powstał w ramach przedmiotu Studium Zagospodarowania Gminy pod kierownictwem dr inż. arch. Agnieszki Kasińskiej- Andruszkiewicz w 2022 roku, na Wydziale Architektury Politechniki Poznańskiej.
To nie pierwszy raz, gdy gmina Dopiewo jest na tapecie przyszłych architektów z poznańskiej uczelni. Bardzo mnie cieszy to zainteresowanie. W moim odczuciu jest potrzebne nowoczesne, kompleksowe spojrzenie na ten fyrtel. Świat się zmienia, nasza okolica powinna za tym nadążać, tymczasem mam odczucie, że w niektórych miejscach utknęliśmy gdzieś bez pomysłu.
Wyobrażam sobie jednak, że znacznie lepsze efekty można by osiągnąć, gdyby samorząd także był w to zaangażowany. Dobrą praktyką jest stała kooperatywa uczelni z gminą. Zdarza się, że ogłasza się gminne konkursy, które motywują studentów do opracowywania nowatorskich koncepcji, które niejednokrotnie później stanowią kanwę do projektów wcielanych w życie. Inspirują, ale podpowiadają także rozwiązania dotąd niepraktykowane, nowoczesne, nadążające za duchem czasów i rozwojem technologii.
Podrzucam pomysł włodarzom gminy, może ktoś dostrzeże i wykorzysta ten potencjał.
W naszej gminie jest sporo miejsc, które aż się proszą o zmianę zagospodarowania.
W rozmowach z mieszkańcami najczęściej padają propozycje rewitalizacji centrum bądź na wjeździe do miejscowości, które powinny być wizytówkami, a bywa, że straszą. Nie zdziwi Was pewnie, jeśli wymienię choćby Dopiewo i Skórzewo. Ale inne wioski także potrzebują świeżego oka architekta, choćby krajobrazu. Okolice świetlic wiejskich czy innych miejsc wspólnych także wołają o rewitalizację. Czasem wystarczy dodanie trochę zieleni, czasem szerszego spojrzenia.
W skład zespołu projektowego niniejszej koncepcji wchodziły: Kinga Sobutka, Agata Steć, Agata Stemplewska i Joanna Spychała.
Skontaktowałam się z Panią Kingą Sobutka, która o projekcie pisze tak:
„Jednym z problemów urbanistycznych poruszonych na zajęciach na Wydziale Architektury było pojęcie Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego na przykładzie Gminy Dopiewo.
Starałyśmy się świeżym okiem spojrzeć na przestrzeń i charakter tego obszaru. Intensywna zabudowa na północy gminy wygasa w miarę oddalania się od Poznania. Odczuwalne jest przeciążenie tamtego terenu i skupienie na mieście powiatowym, zamiast budowania nowych koneksji w miejscowościach
gminnych. Naszym celem było zainteresowanie nowych mieszkańców pozostałymi obszarami, pokazanie ich atrakcyjności - chociażby dzięki szybkiej komunikacji koleją czy naturalnym terenom.
W każdej miejscowości znalazłyśmy przestrzeń, która miałaby służyć integracji mieszkańców. Jest to niezwykle ważny proces w strukturze silnie zakorzenionej, a szybko zmieniającej się, bez którego trudno budować wspólnotę. Miejscem krystalizującym gminę byłoby Dopiewo, dla którego
opracowałyśmy detal urbanistyczny - rewitalizację terenów przykolejowych z rynkiem, centrum sportowym i innymi obiektami publicznymi.
Cały obszar połączyłyśmy siatką ścieżek rowerowych wśród istniejących i nowych pasów zieleni. Nowe zalesienia miały również stanowić naturalną barierę ograniczającą istniejącą zabudowę przed nadmiernym rozproszeniem.
Studium nie jest aktem prawnym, ale musi być uwzględnione podczas tworzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, które już jest wiążące.
Warto wspomnieć, że 24 września 2023 roku została uchwalona nowelizacja ustawy o planowaniu przestrzennym. Rolę studium przejmie plan ogólny, będący aktem prawnym. Określone w nim zostaną m.in. obszary uzupełnienia zabudowy, co ma pomóc zapobiegać niekontrolowanemu rozlewaniu się terenów mieszkaniowych, na czym nam również zależało podczas opracowywania tej koncepcji.”
Trzymam mocno kciuki za kariery Pań i z rozmarzeniem czekam na kolejne świetne projekty.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz