Zamknij

Relacja z rajdu do pałacu w Jankowicach

20:34, 02.08.2021 | N.W
Skomentuj
REKLAMA

 

W niedzielnym Rajdzie rowerowym do pałacu w Jankowicach, który nasza Fundacja Pro Bike & Dance zorganizowała dla turystów rowerowych z terenu gminy Dopiewo uczestniczyło 12 osób z Konarzewa, Dopiewa, Skórzewa, Dąbrowy i Dopiewca.

W drodze do Jankowic zwiedziliśmy kaplicę NMP Przedziwnej mieszczącą się w dworze z końca XVIII w. w Więckowicach.

 

Obecny pałac w Jankowicach, który jest Rekomendowaną Atrakcją Turystyczną Powiatu Poznańskiego, został zbudowany po r. 1803 jako rzadko spotykana wiejska willa w stylu klasycyzmu romantycznego dla Larsa Engeströma, posła szwedzkiego 🇸🇪 w Warszawie i Berlinie, po jego ślubie z Rozalią Chłapowską w dobrach do niej należących. 🏦❤

Pałac otacza park w stylu angielskim o powierzchni 18,5 ha. Jego główną atrakcją jest rzeka Sama oraz staw z 4 wyspami. Niektóre z parkowych drzew – jak np. lipy mają ponad 400 lat. 🏞🌳🌿🍀💚

 

Wczorajsze zwiedzanie rozpoczęliśmy właśnie od parku. Następnie poznawaliśmy wnętrza pałacowe od piwnic po dach ze świetlikiem, po drodze zaglądając do sali bilardowej. Byliśmy także w pałacowej kaplicy.

 

Po obiedzie nastąpiło losowanie upominków: 📘  książek Rafała Plebańskiego „Pałac i park w Jankowicach”,  kawy od Pelletoni by Kawa dla Kolarzy ☕⚡️. Każdy uczestnik 🚴‍♀️💚🚴‍♂️ rajdu otrzymał także zestaw upominków 🎁🔥 od Gmina Tarnowo Podgórne na której terenie jest pałac Jankowice: przewodnik po trasach rowerowych, worek z herbem gminy Tarnowo Podgórne, breloczek Pałac Jankowice.

 

W drodze powrotnej pomiędzy Lusówkiem, a Sierosławiem mieliśmy okazję jechać nową, asfaltową ścieżka rowerową zbudowaną przez gminę Tarnowo Podgórne.

Oby było więcej takich wzorcowych, asfaltowych ścieżek rowerowych w naszym kraju! 🙂   

 

Rajd był dofinansowany ze środków gminy Dopiewo.

 

W niedzielę 5 września zapraszamy z kolei na rajd rowerowy do Stęszewa ze zwiedzaniem z przewodnikiem Muzeum Regionalnego oraz kościoła p.w. św. Trójcy, a po drodze kościoła św. Barbary z XV w. w Tomicach.

 

(N.W)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%