Zamknij
REKLAMA

W ogniu pytań część 2

21:03, 17.05.2021 | N.W
Skomentuj
REKLAMA

W ogniu pytań ciąg dalszy

Z Pawłem Bączykiem kandydatem na Wójta Gminy Dopiewo o potrzebie zmian rozmawia Natalia Wróblewska.

 

 

N: Dzień dobry Panie Pawle.

P: Dzień dobry Pani redaktor.

 

Ile par butów już Pan znosił?

 

Na szczęście się wolno ścierają, ale rzeczywiście po gminie mógłbym już wycieczki oprowadzać.

 

 

Humor dopisuje. Z relacji wynika, że Pańskie szanse znacząco wzrosły, a według niektórych stał się Pan faworytem w tych wyborach. W styczniu nie znał Pana w gminie prawie nikt, a obecnie mnóstwo mieszkańców deklaruje chęć oddania głosu na Pana i Pańską wizję gminy. Co jest tajemnicą tak wielkiego wzrostu poparcia?

 

Tysiące rozmów, słuchanie głosu Mieszkańców i zmiana postrzegania roli samorządu i samego wójta. Mieszkańcy nie chcą, żeby wójt był tylko urzędnikiem – chcą swojego reprezentanta. Nie chcą jakiegoś wodza ze świtą i dyktatury, a kogoś z kim można usiąść do stołu, porozmawiać, wyznaczyć zadania i wspólnie je zrealizować. Kogoś kto uznaje, że Mieszkańcom się służy. To się właśnie kryje pod hasłem Lepsza Przyszłość.

 

 

W naszej gminie ponoć już znaleźliśmy złotą drogę i należy ją po prostu kontynuować. Nie zgadza się Pan z tą tezą?

 

Jakbym się zgadzał to jeździłbym teraz rowerem albo poświęcał swój wolny czas działalności charytatywnej i społecznej jak miało to miejsce do tej pory. Mieszkańcy wcale nie podzielają zachwytu nad ostatnimi latami rozwoju naszej gminy. Sygnalizują nie tylko systematyczne pomijanie w procesach inwestycyjnych, ale choćby blokadę budowy marketu w Dopiewie, brak terenów zielonych, kanalizacji, oświetlenia… Oczywiście są zaniedbania wymagające długotrwałej pracy, ale są też takie, które można bardzo prosto zmienić choćby od zaraz.

 

Na przykład?

 

W wielu samorządach panuje kult betonu, a drzewa postrzegane są jak wróg, którego trzeba się jak najszybciej pozbyć. To jest bardzo proste – jeżeli wprowadzimy zasadę, że za każde wycięte drzewo musimy zasadzić 3 nowe, każdy urzędnik zastanowi się 3 razy zanim postanowi dokonać wycięcia.

 

Krytykował Pan program montażu systemów fotowoltaicznych ?

 

Nie krytykuję żadnego programu, który ma na celu poprawę jakości powietrza w naszej gminie. Krytykowałem i krytykuję sposób jego przeprowadzenia. Ponoć sprawiedliwe było to, że ludzie stali w kolejce. Jeżeli to jest miarą sprawiedliwości – to system słusznie miniony był systemem wyjątkowo sprawiedliwym. Każdy miał zagwarantowane długie kolejki. W  dobie powszechnej cyfryzacji to urząd powinien zabiegać o Mieszkańca, a nie Mieszkaniec miał „sprawiedliwie” odstać swoje. To jakiś absurd.

 

 

Czyli nie jest tak różowo?

Nie, nie jest. Pierwszym krokiem do zmiany jest zawsze akceptacja rzeczywistości, a nie jej wypieranie. Możemy już chyba przestać opowiadać bajki o tym naszym dynamicznym rozwoju. W pozyskiwaniu środków zewnętrznych wcale nie jesteśmy liderem, a plasujemy się na 11 miejscu na 17 gmin w okolicy.

 

 

Można to zmienić?

 

Oczywiście. Dobrym krokiem i to możliwym do realizacji od zaraz jest instalacja systemów fotowoltaicznych na wszystkich budynkach gminnych i to bez wydawania gminnych pieniędzy. Rozwiązań Pani Redaktor jest mnóstwo – ale pierwsze co musimy zrobić – to pogodzić się z tym, że nie wszystko było idealne jak to nam próbują niektórzy wmówić. Stanie w kolejkach nie jest normalne, blokowanie inwestycji nie jest normalne, podejmowanie kluczowych decyzji bez konsultacji, a często nawet wbrew Mieszkańcom też nie jest normalne, a przynajmniej nie jest normalne dla mnie, a po tych setkach rozmów już mam pewność, że nie tylko dla mnie, ale i dla większości Mieszkańców naszej gminy.

 

 

Jeżeli zostałby Pan wybrany na wójta, musiałby Pan współpracować z obecnymi radnymi i sołtysami. Czy to nie utrudni Panu zadania?

 

Może tu Panią zaskoczę, ale odbyłem rozmowy z częścią radnych i sołtysów i także oni, narazie nieoficjalnie, widzą potrzebę zmian i takie zmiany popierają. Jestem przekonany, że po wyborach jesteśmy w stanie działać wspólnie dla gminy i jej Mieszkańców.

 

 

Czy może Pan podać nazwiska radnych i sołtysów, z którymi Pan rozmawiał ?

 

Niestety, nie mogę. Obiecałem tym osobom pełną anonimowość i dotrzymam danego im słowa, chociaż ich lęk przed poplecznikami mojego kontrkandydata źle świadczy o sytuacji we władzach gminy.

 

 

Wybory zostały przełożone kolejny raz. Będzie Pan kontynuował rozmowy z Mieszkańcami do końca kampanii?

 

Oczywiście.

Nie skończą się Panu tematy do rozmów z Mieszkańcami?

Dialog jest procesem ciągłym. Niezależnie od tego czy w roli kandydata, czy już wójta – ten dialog musi być podstawą działań. Każdego dnia Mieszkańcy piszą i dzwonią z nowymi pomysłami i problemami. Prawie codziennie słyszę o „prywatnej” gminie, o układach, z których korzystają tylko swoi, o zakazach wieszania moich banerów i próbach wywierania nacisku na popierających mnie Mieszkańców. Najwyższy czas to zmienić i zwrócić naszą gminę pod zarząd Mieszkańców. Wierzę, że wspólnie możemy tego dokonać. Mieszkańcy widzą w Lepszej Przyszłości długo wyczekiwaną zmianę i możliwość aktywnego uczestnictwa w życiu gminy. To mnie najbardziej cieszy, bo razem możemy bardzo wiele.

 

Dziękuję za rozmowę.

 

Dziękuję za rozmowę i dziękuję wszystkim Mieszkańcom za poświęcony czas. Lepsza Przyszłość jest możliwa.

 

(N.W)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (26)

agnieszkaagnieszka

2 4

super wywiad 20:30, 18.05.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Jacek SkórzewoJacek Skórzewo

3 0

Prawda. Doskonale w nim widać, że kandydat nie ma nic do zaproponowania. 13:06, 19.05.2021


heniuheniu

7 0

oho ciekawe ile baczek placi za kazdy usuniety komentarz, co za zenada :) 20:36, 18.05.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

MartaMarta

1 0

Ciekawe ile Pan Przepióra płaci za każdy dodany negatywny komentarz
20:41, 18.05.2021


JacekJacek

1 3

A ja zagłosuje na niego! Pan Przepióra jakoś do mnie nie przemówił 20:42, 18.05.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JerryJerry

1 3

Koniec z kolesiostwem z gminie - Czas na zmiany! 20:43, 18.05.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

PIS StopPIS Stop

2 0

Ciekawe jak Pan Bączek, ukryty PISowiec, będzie walczył z tym „kolesiostwem”. Jak Sasin? Jak Obajtek? Czy jak jego szef, były poseł Dziuba (obecnie w NIK u Banasia) 13:10, 19.05.2021


AGAAGA

1 3

hmmm.... warto rozważyć kandydature 20:43, 18.05.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ZuzaZuza

8 2

Ten typ umie dobrze ściemniać ale w końcu to klasyczny pisior wiec nic dziwnego 21:02, 18.05.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

matamata

0 2

a Przepióra ?! Buc jak nic 21:32, 19.05.2021


krisskriss

10 1

Ktoś mnie popiera ale nie powiem kto....hahaha...koń by się usmiał 21:34, 18.05.2021

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

martamarta

1 1

Kriss a ty co jesteś za kolesiostwem w Gminie ? he he czas zmian i rozpędzić to całe towarzystwo 21:33, 19.05.2021


matterhornmatterhorn

3 0

Marta, nie przesadzaj z tym rzekomym "kolesiostwem". Jeśli rzeczywiście się tego boisz, to raczej unikaj tego nowego, głodnego posady kandydata. On i jego otoczenie, nienawykli do milionowych budżetów w gminie, to by było "kolesiostwo". Albo - jak wolisz - "z deszczu pod rynnę" 13:17, 20.05.2021


MariuszMariusz

1 3

Mój kandydat mój przyszły wójt! Pozdrawiam serdecznie 22:49, 18.05.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Jarosław K.Jarosław K.

4 0

Sąsiedzi, zagłosujmy na pana Bączka, to zrobi nam tu prawdziwie "dobrą zmianę". Jak Kaczyński z Morawieckim, Sasinem i Obajtkiem ;) 12:44, 19.05.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Jacek SkórzewoJacek Skórzewo

2 0

Pan Bączek-wójt chce budować fotowoltaikę na urzędzie. Rozumiem, ze wg niego najlepiej jak to zrobi pan Bączek-dostawca fotowoltaili? 13:05, 19.05.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

OlgaOlga

1 0

Pan Kandydat jest gminnym radnym. Może niech zacznie się wykazywać w pracy radnego, odniesie jakieś konkretne sukcesy, a potem będzie czas powalczyć o stanowisko wójta. Taki przeskok ze starania o Poznań i przynależności do PiSu w sprawy Dopiewa i próbę bycia niezależnym wydaje się zbyt szybki i nie dodaje wiarygodności. 08:15, 20.05.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Ewelina Z.Ewelina Z.

4 0

Droga Redakcjo, to nie tyle postawienie Kandydata w "ogniu pytań" ile miła, koleżeńska pogawędka. Zabrakło mi odpowiedzi na następujące kwestie:
1. kogo reprezentuje Pan Bączyk? Czy ma jakieś poparcie w Radzie Gminy? Jakie ma poparcie we władzach powiatu, województwa i we władzach krajowych? Czy to prawda, że jest kandydatem PIS?
2. jakie Pan Kandydat ma doświadczenie w zarządzaniu dużymi zespołami i budżetami? Czy jjest to coś więcej niż jednoosobowa firma i niewielka organizacja społeczna?
3. Co jest istotą programu Kandydata? Tzn. co oprócz lepperowego "oni już byli, oni zawiedli, oni muszą odejść?" 17:40, 20.05.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Katarzyna KozłowskaKatarzyna Kozłowska

1 0

Bardzo ciekawa osoba, fajnie że Pan Bączyk próbuje. Ale ma program słaby i niekonkretny. P.Przepióra to inna liga, nie ma sensu eksperymentować. Głosuję na Przepiórę. 11:52, 22.05.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

A B WA B W

2 0

A ja coś wiem o Panie Pawle P. he he jak to się wyda ale będzie afera 13:28, 27.05.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MarcinMarcin

2 0

przepióra kazał podpisywać lojalki !!!!LOL Nie dla niego
13:29, 27.05.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Agnieszka W.Agnieszka W.

2 0

Nie chce Przepióry - oszust i krętacz 13:30, 27.05.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Adam M.Adam M.

2 0

Kazali mi pisać obraźliwe rzeczy na Baczyka 17:59, 27.05.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Aga G.Aga G.

2 0

Ma racje ale nie możemy tego przyznać bo kazali nam podpisać lojalki :( 18:01, 27.05.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

EustachyEustachy

3 0

Czy to nie jest tak, że kandydat powinien mieć jakiś pomysł na gminę? Facet ogłasza: "bendem wujtem" i się zobaczy potem. 19:22, 01.06.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Mędrca Szkiełko Mędrca Szkiełko

0 0

Dobre, proste porównanie kandydatów ;)
https://zapodaj.net/5f52751fb8841.jpg.html

14:09, 07.06.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%