Zamknij

W ogniu pytań część 3

20:26, 06.06.2021 | N.W
Skomentuj
REKLAMA

W ogniu pytań

Z Pawłem Bączykiem kandydatem na Wójta Gminy Dopiewo tuż przed wyborami rozmawia Natalia Wróblewska.

 

 

N: Dzień dobry Panie Pawle.


P: Dzień dobry Pani redaktor.

 

N: To chyba najdłuższa kampania wyborcza w naszej gminie

P: Rzeczywiście – nikt się chyba nie spodziewał, że kampania wyborcza zakończy się dopiero w czerwcu.

 

N: Na pewno sprawił Pan wielką niespodziankę. W styczniu chyba niewiele osób zakładało, że te wybory mogą coś zmienić. Czy zakłada Pan wygraną?

P: Pani redaktor, my już odnieśliśmy sukces. Gdy zaczynaliśmy w styczniu stanął naprzeciw nam cały aparat urzędniczy, lokalne grupy interesów, reprezentujących ich radnych i mało kto miał odwagę podważyć status quo. Mój szanowny kontrkandydat ogłosił program wyborczy i był święcie przekonany, że wszyscy Mieszkańcy ochoczo przyklasną kontynuacji dotychczasowej polityce gminy. Pokazaliśmy, że można prowadzić inną politykę – nie trzeba nikogo zastraszać, obrażać, narzucać racji – od początku przyświecała nam przede wszystkim wizja zmiany sposobu sprawowania władzy. Zmiana roli mieszkańca – podatnika, który ma siedzieć cicho i grzecznie akceptować wszystko co się dzieje w gminie. Pokazaliśmy, że można inaczej – od początku sygnalizując naszą postawę i ukazując Mieszkańca – osoby świadomej swych praw i obowiązków. Mogącej realnie wpływać na miejsce, w którym mieszka.

 

N: Długo Panu zarzucano, że nie przedstawił Pan swojego programu wyborczego

P: To prawda, nikt nie wierzył w siłę konsultacji i rozmów z Mieszkańcami. Najpierw ten pomysł został wyśmiany przez komitet kontrkandydata, a gdy zobaczyli, że Mieszkańcy mają rzeczywiście aspiracje do aktywnego udziału w życiu gminy - czego nikt im wcześniej nie zaoferował  - sami zaczęli tworzyć ankiety. Z resztą odniosłem wrażenie, że wyniki tych ankiet były idealnie dopasowane do ogłoszonego wcześniej programu wyborczego. Prawdziwe konsultacje społeczne wyglądają zupełnie inaczej. Ja od początku mówiłem, że ogłoszę program wyborczy jak go uzgodnię z Mieszkańcami – i to się udało. Mój kontrkandydat najpierw ogłosił program wyborczy, później przeprowadził ankietę, a teraz na dobrą sprawę chyba już tylko kopiuje pomysły zaczerpnięte od nas – i bardzo dobrze! Bo to są dobre pomysły i są to pomysły Mieszkańców – trzeba ich tylko słuchać. Nikt nie zna lepiej potrzeb Mieszkańców od samych Mieszkańców – nie wymyśliłem prochu – pomogłem stworzyć przestrzeń do ich realizacji.

 

N: Dawid kontra Goliat. Pisze Pan piękną historię Panie Pawle, niezależnie od wyniku. Czy jako wójt będzie Pan kontynuował konsultacje czy wraz z ogłoszeniem wyniku będzie to kolejne rozczarowanie o zmianie postrzegania polityki i będziemy tylko słyszeć, że coś się nie udało, bo…?

P: Pani Redaktor, nikt nie wierzył, że przejdę całą gminę. Żałuję chyba tylko, że fizycznie nie udało mi się dotrzeć do każdego Mieszkańca, może jakby kampania trwała z półtora roku – byłoby to możliwe – ale i tak odbyłem tysiące rozmów. Cieszę się z każdej z nich, choć niektóre bywały trudne. Po wyborach na pewno nie będzie łatwo i to już mogę powiedzieć teraz – zmiana polityki to dopiero początek – mamy jeszcze Radę Gminy, która będzie próbowała na pierwszym etapie na pewno pokazać, że jej się wybór nowej drogi nie podoba. To naturalne – ale wierzę, że z większością z nich mogę się porozumieć. Na pewno jednym z pierwszych kroków będzie powołanie Centrum Inicjatyw Obywatelskich, które przygotuje projekty, o których rozmawialiśmy przez ostatnie miesiące. Reorganizacja urzędu – nie mówię o czyszczeniu, ale o zmianie zadań i szkoleniach, żeby nikt już nie uznawał, że kryterium uczciwości i transparentności to coś wyjątkowego. Dla mnie to standard. Zacznijmy szanować pieniądze Mieszkańców i naprawdę rozsądnie je wydawać, a nie, tak jak teraz, tylko mówić, że tak robimy. A jak na coś nie ma w danym momencie pieniędzy to powiedzmy to uczciwie – a nie udajemy, że mamy krainę mlekiem i miodem płynącą.

 

N: I znowu uprzedził Pan pytanie, bo właśnie miałam zapytać o kwestię ekologii – ktoś już nawet powiedział, że jest Pan zbyt Eko – tylko drogi rowerowe, fotowoltaika, drzewa, a inne dziedziny życia gminy?

P: Na pewno Zielona Gmina jest jednym z moich głównych filarów, na których opieram jej przyszłość. Jest to spójne z trendami europejskimi i światowymi, ale co jeszcze ważniejsze, to przyszłość nasza i naszych dzieci. To nasze zdrowie i komfort życia. Alternatywa jest prosta – albo dobrze zarządzana gmina nastawiona na zrównoważony rozwój, albo kontynuacja, wycinanie każdego skrawka zieleni, betonowanie i gmina rozrośnięta do 50.000 Mieszkańców na co nie jest gotowa ani infrastruktura, ani nasz budżet. Nie zmienia to faktu, że z Mieszkańcami uzgodniliśmy choćby kwestie bezpieczeństwa, rozwiązań infrastrukturalnych, etc. Oczywiście poruszyliśmy takie kwestie jak dotacje do żłobków i przedszkoli. Myślę, że podczas tych tysięcy rozmów udało nam się wypracować pewien akceptowalny kompromis – przynajmniej na najbliższe 3 lata. Podkreślę Pani Redaktor tylko kwestie – że na każdym etapie będziemy to konsultować, żebyśmy nie stworzyli takich sytuacji, jak przy PSZOK-u, który ma powstać w Skórzewie.

 

N: Może zacznie Pan sam ze sobą robić wywiady? Proszę kontynuować, bo miałam właśnie pytać o PSZOK

P: Jest Pani niezastąpiona Pani Redaktor i cenię każdą rozmowę, którą z Panią odbywam. PSZOK – czyli Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, bo musimy również nauczyć się posługiwać językiem, który jest zrozumiały dla każdego. Myślę, że nikt nie podważa zasadności jego powstania, ale brak konsultacji społecznych ponownie naraził gminę na koszty. Oczywiście – dowiedziałem się, że na jakimś spotkaniu wiejskim temat był poruszony. Świetnie – proszę mi powiedzieć ilu Mieszkańców brało w tym spotkaniu udział? Oczywiście – możemy się bawić w konsultacje fasadowe, że Mirek ze Zbyszkiem uzgodnili na spotkaniu, o którym nikt nie wiedział, gdzie ma powstać tego typu miejsce, ale to chyba nie jest fair? Musimy sobie uzmysłowić jedno – każde konsultacje da się przedstawić jako zgodne z prawem, niezgadzających się zakrzyczeć i wyzywać od krzykaczy i pieniaczy. Można. Oczywiście. Dlatego chcę jasno powiedzieć, że działanie zgodnie z prawem to nie wszystko – należy również działać – a może przede wszystkim działać – w interesie Mieszkańców. Ta sytuacja w bardzo jasny sposób pokazuje działania władz gminy: najpierw wszyscy radni głosowali za powstaniem PSZOKu w Skórzewie, następnie, na spotkaniu z Mieszkańcami (w zeszłym miesiącu) radny Dziembowski jednoosobowo stwierdził, że jak Mieszkańcy nie chcą tego PSZOKu, to go nie będzie, po czym na sesji Rady Gminy w zeszłym tygodniu, kierownik referatu planowania przestrzennego i środowiska - Remigiusz Hemerling stwierdził, że konsultacje się odbyły, nikt, łącznie z radnymi, nie zgłaszał żadnych uwag, więc PSZOK powinien powstać tam, gdzie jest zaplanowany. Ostatecznie decyzja w tej sprawie ma zostać podjęta po 30 czerwca, czyli po wyborach. Biorąc pod uwagę, że ja jestem przeciwnikiem postawienia PSZOKu w tej lokalizacji, a mój kontrkandydat ją popiera, wybory zdecydują o dalszym losie tej inwestycji.

 

N: Boję się tylko czy po tej negatywnej kampanii będzie możliwe odbudowanie pozytywnej relacji w gminie ?

P: To znaczy?

N: W poprzednich wywiadach zwrócił Pan uwagę na zrywanie Panu banerów, zastraszanie mieszkańców przed ich przywieszaniem, na FB informował Pan o nieuczciwej kampanii, a na koniec list z poparciem 18 radnych dla kontrkandydata.

P: Pani Redaktor, to nie jest łatwa sytuacja, ale wierzę, że z każdym można się dogadać. No, prawie z każdym. Dobrze. Rzeczywiście mój kontrkandydat chwali się takim listem poparcia. Z resztą podpisanie listu to nie wszystko – wg moich doniesień osoby, które musiały się na nim podpisać miały również obowiązek dorzucenia się do sponsorowania banerów kontrkandydata. Zapewne będzie to odnotowane w sprawozdaniu wyborczym. Mógłbym oczywiście to podważyć, ale po co? Przecież wszyscy widzieliśmy, że właśnie w ten sposób odbywało się to od lat. Najdobitniej chyba widać to powiązanie władzy z biznesem w przypadku jednej z ważniejszych figur naszej gminy. Jeżeli osobom podpisanym pod listem poparcia obiecano podobno profity po wyborach, to z pewnością odpowiednio większe benefity trafią do tych najważniejszych popleczników. Kiedy słucham hymnów pochwalnych mojego kontrkandydata o jego własnych osiągnięciach i planach, mam wrażenie, że jest w stanie obiecać wszystko, żeby tylko wygrać wybory. To nie do wiary, co robią niektórzy ludzie dla utrzymania władzy. Nie zapomnijcie tylko pomalować trawy na zielono na dzień wyborów.

 

N: Czego zatem życzyć?

P: Żeby te tysiące rozmów przekuły się w nową jakość polityki w naszej gminie.

 

N: To chyba nie będzie stronnicze – zatem tego nam wszystkim życzę. Przypomnijmy kiedy wybory Panie Pawle. Niezależnie od preferencji – przypominamy o wyborach, które odbędą się już 13 czerwca. Dziękuję Panie Pawle.

P: Dziękuję za rozmowę i dziękuję wszystkim Mieszkańcom za poświęcony czas. Lepsza Przyszłość jest możliwa.

 

(N.W)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (19)

RamzesRamzes

9 0

Mr Ściema nadaje, hehe ale kabaret :) 22:48, 06.06.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Andrzej K.Andrzej K.

4 1

Brawo! Metody jak z jedynie słusznych mediów ;) wywiad na kolanach, ochy i achy, otwarte wspieranie kandydata "dobrej zmiany" przez osobą udającą dziennikarza ;) I jeszcze ta troska, czy życzenie powodzenia nie jest aby niewłaściwe....
Bracia Karnowscy, pani dyrektor z TVP Poznań, co wyrzuciła pogodynkę za serduszko WOŚP, a nawet szefowie TVP Info by się nie powstydzili ;) 10:41, 07.06.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Andrzej Tchórz Andrzej Tchórz

2 0

Po co takie dalekie analogie do TVP Kura? Niedościgniony wzór propagandy czai się tuż za rogiem i zwie się Czas Dopiewa. 😥 11:02, 07.06.2021


AnnaAnna

4 0

"Pani redaktor, my już odnieśliśmy sukces". Kto to są Ci "my"? Kto za Panem stoi? 12:00, 07.06.2021

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

O Anna AnnaO Anna Anna

0 0

Nie wiedziała Pani, że komitet wyborczy tworzy zawsze jakiś zespół ludzi? Tak za Bączykiem, jak i Przepiórą.🤠 12:25, 07.06.2021


zanzibarzanzibar

3 0

Bączyka ktoś popiera, ale on nie może powiedzieć kto... :) Tak samo jak nie mógł powiedzieć, że był aktywnym członkiem PIS. Ile jest warte słowo tego pana? Raczej niewiele. 13:26, 07.06.2021


ad zanzibarad zanzibar

0 0

Radzę nabyć wiedzę kto aktualnie pociąga sznurki... duet Górny - Nowaczyk. Obaj pałają niestety gorącym uczuciem do partii wodza JK. Z tego co słychać PB ma już ten okres za sobą.👍 13:41, 07.06.2021


Mędrca SzkiełkoMędrca Szkiełko

5 0

Dzień dobry, może proste porównanie kandydatów ułatwi sprawę wyboru ;)
https://zapodaj.net/5f52751fb8841.jpg.html 14:05, 07.06.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JarekJarek

7 0

W radiu Merkury miała być debata radiowa, kandydaci na żywo mieli ze sobą dyskutować ale Bączyk zrejterował. CYKOR? 18:21, 07.06.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Obserwatorka I (PierObserwatorka I (Pier

1 6

Psy szczekają a karawana idzie dalej. Jak widać, ujadanie ratlerków, trolli Pawła Przepióry, idzie pełną parą. Tylko jakoś brak argumentów. Jedyne na ich stać, to inwektywy. Kandydatowi Pawłowi Przepiórze najwyraźniej zabrakło odwagi, by udzielić wywiadu, chociaż z pewnością miał taką możliwość. 19:36, 07.06.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PoetaPoeta

4 0


Jest taka jedna Zosia,
Nazwano ją Zosia Samosia,
Bo wszystko
„Sama! sama! sama!”
Ważna mi dama!
Wszystko sama lepiej wie,
Wszystko sama robić chce,
Dla niej szkoła, książka, mama
Nic nie znaczą - wszystko sama!
Zjadła wszystkie rozumy,
Więc co jej po rozumie?
Uczyć się nie chce - bo po co,
Gdy sama wszystko umie?

A jak zapytać Zosi:
- Ile jest dwa i dwa?
- Osiem!
- A kto był Kopernik?
- Król!
- A co nam Śląsk daje?
- Sól!
- A gdzie leży Kraków?
- Nad Wartą!
- A uczyć się warto?
- Nie warto!

Bo ja sama wszystko wiem
I śniadanie sama zjem,
I samochód sama zrobię,
I z wszystkim poradzę sobie!
Kto by się tam uczył, pytał,
Dowiadywał się i czytał,
Kto by sobie głowę łamał,
Kiedy mogę sama, sama!
- Toś ty taka mądra dama?
A kto *%#)!& jest?
- Ja sama! 14:54, 08.06.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AngelinaAngelina

2 0

Mam wrażenie, że kandydat sam nie wie, czego chce. Narzeka na wszystko i wszystkich, a sam proponuje tylko, że będzie decyzje "konsultował z mieszkańcami". Co? Kiedy? Po co? Chyba chodzi o to, żeby wójt znał się na swojej robocie i działał, a nie chodził po ludziach i prosił o podpowiedzi.... 14:57, 08.06.2021

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

Johny Johny

0 1

Wójt, który zna się na robocie korzysta z kapitału społecznego i intelektualnego mieszkańców. Tylko zakompleksiony dupek chce narzucać własne pomysły. 01:29, 09.06.2021


AngelinaAngelina

2 0

Niech Pan nie przesadza. Tak nieładnie jak Pan ja bym Pana Bączyka nie nazwała. 13:42, 09.06.2021


MateuszMateusz

3 0

"Nie można budować Lepszej Przyszłości na kłamstwach, pomówieniach i oszustwach. Wybierz Lepszą Przyszłość". Paweł Bączyk
"Wystarczy nie kraść". Beata Szydło
"Nikt nam nie wmówi, że białe jest białe, a czarne jest czarne". Jarosław Kaczyński
"PiS dba o rzeczywistą wolność do życia w państwie, który tę wolność faktycznie wszystkim ludziom stara się zapewnić, zabezpieczyć i udostępnić". Mateusz Morawiecki. 15:09, 08.06.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

HenrykHenryk

4 0

U mnie pan Bączyk był wczoraj. Strasznie narzekał. Bił z niego obraz człowieka wyjątkowo napastliwie nastawionego do ludzi obecnie pracujących dla gminy. Większość swojej wypowiedzi poświęcił wytykaniu błędów i zaniechań. Często powtarzał, że to tylko układy, znajomi królika. Niestety ani propozycji ani kandydatów na zmianę tego stanu rzeczy nie podał. Myślę, że takie oczernianie i kampania negatywna w wykonaniu Bączyka nie pozwoli mi na zdobycie dużego poparcia. Ludzie mają swój rozum i takie powtarzanie wkółko jak to inni są źli, działa na niekorzyść. 09:43, 09.06.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

BeataBeata

3 0

Mnie się wydaje, że pan Bączyk to taki mały Ziobro. Poucza, atakuje, narzeka, a sam o niczym nie ma pojęcia. Chyba obaj są z PIS. 13:40, 09.06.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

WyborcaWyborca

1 0

Jakieś wyniki wyborów może w tym Pulsie Gminy ktoś pokaże? Czy po klęsce Waszego Kandydata jak Duda z Kurskim, będziecie udawali, że nie było głosowania? 16:53, 15.06.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Puls SrulsPuls Sruls

2 0

Puls Wyborczy się zatkał? Informacji o wynikach nie ma bo jedyny słuszny populista dostał bęcki? Buahahaha 17:56, 15.06.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%