Zamknij

Kto jest obecnie najbardziej poszukiwany na rynku pracy ?

21:03, 22.06.2021 | N.W
Skomentuj
REKLAMA

Najbardziej poszukiwani obecnie na rynku pracy są: operator wózka widłowego, fryzjer, opiekun klienta czy księgowy. Absolwenci szukają głównie pracy stałej, zgodnej z wykształceniem i z odpowiednimi zarobkami. Ważne są również możliwość rozwoju i atmosfera w firmie. Powiatowy Urząd Pracy w Poznaniu przygotował właśnie „Raport o bezrobociu absolwentów szkół ponadpodstawowych Poznania i powiatu poznańskiego z rocznika 2019/2020”.

– Pandemia koronawirusa znacząco wpłynęła na rynek pracy. O ile w marcu 2020 roku był jeszcze względnie stabilny, to w kolejnych miesiącach popyt na pracę bardzo zmalał. Część przedsiębiorstw została zmuszona do ograniczenia działalności, a co za tym idzie do zwolnień oraz zaprzestania zatrudniania ­– mówi Agnieszka Kownacka, kierownik Działu Pośrednictwa Pracy i Poradnictwa Zawodowego PUP w Poznaniu.

 W tym czasie najmniej ofert pojawiało się w branży gastronomicznej, hotelarskiej, handlowej i części usługowej. Od lutego 2020 r. liczba bezrobotnych wzrosła w kraju prawie o 20%, a w naszym regionie o 82%. Młodzi stanowili 8,5% wszystkich bezrobotnych – to więcej niż rok temu, ale znacznie mniej w porównaniu do całej  Wielkopolski i kraju.

Młodzież z niewielkim doświadczeniem zawodowym najbardziej narażona jest na wahania rynku pracy, dlatego Powiatowy Urząd Pracy w Poznaniu, jak co roku. zbadał sytuację tej grupy. W najnowszym raporcie przedstawiono statystyki dotyczące bezrobocia, podejmowania pracy w okresie pandemii, jak i działania wspierające zatrudnianie młodych. Badanie objęło też absolwentów, którzy oceniali stopień przygotowania do podjęcia pracy, rodzaj poszukiwanego zajęcia czy oczekiwania względem zatrudnienia.

– Co cieszy? 41 procent badanych uważała, że szkoła dobrze przygotowała ich do wejścia na rynek pracy. Najbardziej optymistyczni byli absolwenci branżowych szkół I stopnia oraz policealnych szkół zawodowych, a to świadczy o świetnie funkcjonującym systemie szkolnictwa dualnego – tłumaczy  A. Kownacka z  PUP w Poznaniu.

Zdaniem Tomasza Łubińskiego, wicestarosty poznańskiego, takie dane są potwierdzeniem tego, że powiat słusznie postawił kilkanaście lat temu na kształcenie branżowe. – Od lat edukujemy fachowców, którzy  po zakończeniu szkoły nie mają żadnego problemu ze znalezieniem pracy. Część z nich decyduje się  kontynuować naukę w technikum, a następnie na studiach wyższych – mówi wicestarosta poznański. – Dziś o miejsce w naszych klasach ubiega się kilku kandydatów.

Młodzież doceniła też możliwość odbycia staży, podczas których nabywali i ćwiczyli umiejętności. Najlepiej efektywność praktyk ocenili absolwenci branżowych szkół I stopnia – oni mają możliwość zdobycia szlifów w renomowanych firmach. Jednocześnie młodzi ludzie są przekonani, że to brak doświadczenia w największym stopniu uniemożliwia im podjęcie oczekiwanej pracy. Niemniej pracodawcy, zdając sobie sprawę z niewielkiej dostępności fachowców na rynku, są gotowi do przyuczenia kandydata pod warunkiem posiadania przez niego kompetencji, głównie „miękkich”.

 

(N.W)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%