Zamknij

Czy u nas też będą gwałtowne ulewy?

Agnieszka WilczyńskaAgnieszka Wilczyńska 10:29, 13.09.2024 . Aktualizacja: 10:45, 13.09.2024
Skomentuj Jak sytuacja pogodowa w naszej gminie? Jak sytuacja pogodowa w naszej gminie?

Naszą gminę najprawdopodobniej ominą najgwałtowniejsze ulewy, co nie zmienia faktu, że powinniśmy się liczyć z lokalnymi podtopieniami oraz umieć się zachować w sytuacji zagrożenia.

Mokro, ale stabilnie

Według prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej  w naszym rejonie będzie tylko pochmurnie i deszczowo, nie zapowiada się na występowanie ani większych ulew, wiatrów ani innych gwałtownych zjawisk. Niemniej służby są w gotowości.  

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego WUW Poznań informuje (dziś godz. 9.00) o braku zdarzeń spowodowanych sytuacją hydrologiczną.

A jak wygląda sytuacja w regionie?

Do zagrożonego powiatu ostrowskiego (KP PSP) w godzinach południowych mają dotrzeć samochody Państwowej Straży Pożarnej z zasobami z wojewódzkiego magazynu przeciwpowodziowego.

Wojewoda wielkopolska Agata Sobczyk uczestniczyła w odprawie ze służbami w związku z zagrożeniem powodziowym pod przewodnictwem premiera Donalda Tuska, która odbyła się o godz. 8:00 w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim we Wrocławiu. Sytuacja meteorologiczno- hydrologiczna w Wielkopolsce w chwili obecnej stanowi mniejsze zagrożenie niż w pozostałych województwach objętych ostrzeżeniami RCB.

W województwie wielkopolskim obowiązują ostrzeżenia 2 stopnia o intensywnym deszczu dla 20 powiatów (gnieźnieński, gostyński, jarociński, kaliski, Kalisz, kolski, Konin, koniński, krotoszyński, leszczyński, Leszno, ostrowski, ostrzeszowski, pleszewski, rawicki, słupecki, średzki, śremski, turecki i wrzesiński) oraz 3 stopnia dla powiatu kępińskiego.

W związku z sytuacją pogodową KW PSP Poznań odnotowała 18 interwencji (głównie połamane gałęzie drzew, 1 zalana piwnica w m. Wyrzysk, pow. pilski). Brak ewakuacji oraz osób poszkodowanych.

Według danych z IMGW w Poznaniu, Lesznie i Wrocławiu odnotowano przekroczenie stanu alarmowego na rzece Barycz w gminie Odolanów, gdzie stan wody wynosi 127 cm. Obecnie w regionie wodnym Warty sytuacja hydrologiczna jest stabilna. Na Warcie do zbiornika Jeziorsko stany wody w strefie niskich. Na dopływach stany wody w strefie średnich, miejscowo niskich: stabilne, lokalnie niewielkie wahania, bądź wzrost. Na Warcie poniżej zbiornika Jeziorsko na całej długości stany wody w strefie niskich: do ujścia Prosny kilkucentymetrowe wahania, bądź wzrost, dalej stabilne, lokalnie kilkucentymetrowe zmiany. Na dopływach stany wody stabilne głównie w strefie średnich, lokalnie niskich, jedynie na Kanale Mosińskim kilkucentymetrowy wzrost w dolnej strefie stanów wysokich. Na Prośnie stany wody w strefie średnich bądź niskich: przeważnie stabilnie, niemniej jednak na górnej Prośnie oraz na dopływach zaznacza się niewielki wzrost.

Obiekty hydrotechniczne w administracji Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu są przygotowane, a zbiorniki dysponują pojemnością rezerwy powodziowej.

Jak się zachować w razie zagrożenia?

Zadbaj o swoje bezpieczeństwo i bądź przygotowany! Pamiętaj o kluczowych zasadach:
-  upewnij się, że cała rodzina zna plan działania w przypadku powodzi
- miej pod ręką naładowany telefon i powerbank
-
 unikaj zbliżania się do podniesionych poziomów rzek
 przestrzegaj wskazówek służb

Źródło: https://www.poznan.uw.gov.pl

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%