Archiwum społeczne to archiwum, które zostało utworzone oddolnie, w wyniku działalności społecznej. Archiwa społeczne najczęściej są prowadzone przez organizacje pozarządowe (fundacje, stowarzyszenia), instytucje samorządowe (np. biblioteki). Mają na celu gromadzenie, przechowywanie, zabezpieczanie, opracowywanie, digitalizację i udostępnianie materiałów archiwalnych (dokumentów, fotografii, nagrań audio i wideo), które tworzą niepaństwowy zasób archiwalny. (Wikipedia)
W naszej gminie ma szansę powstać Archiwum społeczne dzięki Ośrodkowi Pomocy Społecznej, a dokładnie Pani Ani Żygulskiej i Panu Jakubowi Grypczyńskiemu. To oni odpowiadają za diagnozę społeczną przeprowadzaną w naszej gminie i analizę potrzeb mieszkańców. Jak sami przyznają wątek historyczny i tożsamości lokalnej jest bardzo silny i często przewija się w rozmowach w wielu miejscowościach. A ponieważ nasz OPS wychodzi naprzeciw oczekiwaniom lokalnej społeczności – organizuje warsztaty z tworzenia właśnie Centrum Archiwistyki Społecznej!
Odbędą się one 13 i 14 listopada (poniedziałek – wtorek) w godz. 14.00 – 18.00 w Sali konferencyjnej GOSiR Dopiewo (ul. Polna 1a)
Zaproszenie kierowane jest przede wszystkim do pasjonatek i pasjonatów lokalnej historii, przedstawicieli i przedstawicielek bibliotek czy instytucji kultury oraz wszystkich osób zainteresowanych tematyką dziedzictwa kulturowego.
DZIEŃ 1: Archiwum społeczne – szkolenie na start
- dowiemy się, czym jest archiwum społeczne i kto może być archiwistą_ką społecznym_ą
- poznamy sposoby działania archiwów społecznych
- zainspirujemy się projektami z innych archiwów społecznych
- popracujemy w grupach nad własnymi projektami
- przejrzymy portal Zbiory Społeczne i dowiemy się, gdzie udostępnić zgromadzone materiały
DZIEŃ 2: Historia mówiona – jak nagrać dobry wywiad
- porozmawiamy o tym, czym jest historia mówiona
- dowiemy się,jak nagrać wywiad krok po kroku: czas, miejsce, warunki, sprzęt
- popracujemy na przygotowanym wywiadzie – jak pytać żeby uzyskać odpowiedź?
- zastanowimy się, jak radzić sobie z trudnymi momentami w trakcie wywiadu
- porozmawiamy o tym, jak dalej pracować z przygotowanym wywiadem
Obowiązują zapisy! Prosimy zapisywać się mailowo lub telefonicznie: [email protected] lub 693-290-030
Prowadząca: Adriana Kapała – historyczka, archiwistka. Koordynatorka edukacji i szkoleń w Centrum Archiwistyki Społecznej. Poprzednio związana z Fundacją Ośrodka KARTA, gdzie koordynowała projekty dokumentacyjne w nurcie historii mówionej. Wiceprezeska Polskiego Towarzystwa Historii Mówionej.
Na podstawie: opsdopiewo.pl
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz