Zamknij

Obchody 105. rocznicy Powstania Wielkopolskiego w Dopiewie

Agnieszka WilczyńskaAgnieszka Wilczyńska 13:20, 27.12.2023 . Aktualizacja: 13:25, 27.12.2023
Skomentuj

Także w gminie Dopiewo odbyły się obchody 105. Rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

Pod tablicą na ścianie Urzędu Gminy w Dopiewie upamiętniającą poległych odbyły się główne uroczystości gminne. Delegacje złożyły kwiaty i znicze. Krótkie przemówienie wygłosił wójt Gminy Dopiewo Paweł Przepióra. Odczytano także fragment przemówienia Ignacego Jana Paderewskiego, wygłoszonego 26 grudnia z okna Hotelu Bazar w Poznaniu. Delegacja gminnych władz złożyła także kwiaty pod pomnikami w Trzcielinie, Więckowicach oraz na cmentarzu w Konarzewie.

[WIDEO]15[/WIDEO]

Przypomnijmy...

Powstanie Wielkopolskie – powstanie polskich mieszkańców Prowincji Poznańskiej przeciwko Republice Weimarskiej, toczące się na przełomie lat 1918–1919. Polacy domagali się powrotu ziem pozostających pod zaborem pruskim w obrębie Prowincji Poznańskiej do Polski, umacniającej już w tym czasie niepodległość.

Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 w Poznaniu, w czasie wizyty powracającego do Polski Ignacego Jana Paderewskiego, który w drodze do Warszawy przybył 26 grudnia do Poznania, owacyjnie witany. Tego samego dnia Paderewski wygłosił przemówienie do swoich rodaków licznie zgromadzonych przed hotelem Bazar. Nazajutrz, 27 grudnia, swoją paradę wojskową na Świętym Marcinie urządzili Niemcy – zrywano polskie i koalicyjne flagi, napadano na polskie instytucje – doszło do zamieszek, w wyniku których wywiązała się walka, podjęta następnie przez oddziały kierowane przez Polską Organizację Wojskową Zaboru Pruskiego.

Powstańcy w krótkim czasie opanowali całą Prowincję Poznańską z wyjątkiem jej północnych (Bydgoszcz, Piła) i południowo-zachodnich (Leszno, Rawicz) obrzeży. Powstanie zakończyło się 16 lutego 1919 roku rozejmem w Trewirze, który rozszerzał na front powstańczy zasady rozejmu w Compiègne z 11 listopada 1918 kończącego I wojnę światową.

Szacuje się, że w bitwie o Ławicę (1919) zdobyto największy łup wojenny w tysiącletniej historii polskiego oręża (sprzęt lotniczy o wartości 160–200 milionów marek, w tym ponad 300 samolotów). (wikipedia.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%