Zamknij

Jak znaleźć numer księgi wieczystej

art. sponsorowany + 00:00, 04.01.2024

Decydując się na kupno nieruchomości, z wiadomych względów, warto próbować dowiedzieć się o niej jak najwięcej. W tym wypadku najlepszym źródłem informacji będzie księga wieczysta, klucz do wiedzy odnośnie opłacalności potencjalnej inwestycji, jej bieżącego stanu prawnego i czy przede wszystkim nie jest ona zadłużona.

Księga wieczysta to nic innego jak szczegółowa dokumentacja nieruchomości zawierająca wszystkie najważniejsze informacje na jej temat. Dostęp do nich może uzyskać każdy, gdyż są one jawne. Jednak aby wejść w posiadanie interesujących nas danych, musimy posiadać numer księgi albo numer działki ewidencyjnej, lub też adres nieruchomości.

Odnalezienie numeru Księgi Wieczystej

Najłatwiejszym sposobem uzyskania numeru Księgi Wieczystej jest odczytanie go z zawiadomienia z sądu o jej założeniu. Zlokalizowany jest on w lewym górnym rogu i posiada oznaczenie „numery i typy ksiąg wieczystych”. Kolejnym miejscem, gdzie możemy znaleźć numer, jest akt notarialny.

W przypadku gdy właściciel nieruchomości z jakichś powodów nie chce udostępnić numeru księgi, wówczas można go uzyskać osobiście w wydziale geodezji Urzędu Miasta lub Gminy, w której położona jest dana nieruchomość, lub też w odpowiednim wydziale ksiąg wieczystych, z zaznaczeniem, że numer księgi podawany jest właścicielowi, spadkobiercy albo osobie prawnej (notariuszowi).

Do ustalenia numeru przystępuje się po złożeniu i opłaceniu stosownego wniosku o udzielenie numeru księgi wieczystej, w który podaje się dane interesującej nas nieruchomości, numer działki, obręb i jednostkę ewidencyjną lub adres. We wniosku należy również uwzględnić swoje dane osobowe, adres, numer kontaktowy, PESEL, a w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą numer NIP. Natomiast chcąc odnaleźć numer księgi wieczystej po nazwie firmy lub osoby prawnej, wówczas niezbędny będzie jej REGON i adres.

Istnieją dwa rodzaje numerów ksiąg wieczystych: numer elektroniczny księgi wieczystej (tzw. nowy numer) oraz stary numer księgi wieczystej, oznaczony jako ciąg cyfr, pochodzący z numeracji ksiąg papierowych. Natomiast nowy numer poza cyframi zawiera również kod Wydziału Ksiąg Wieczystych, znak ukośnika, osiem cyfr numeru księgi wieczystej, ukośnika i cyfry kontrolnej. Numer taki nadawany jest po przeniesieniu księgi papierowej do systemu elektronicznego.

Co jeżeli nie ma księgi wieczystej?

Warto dodać, iż nie wszystkie nieruchomości posiadają księgę wieczystą. W takich przypadkach prowadzi się tzw. zbiory dokumentów, co jak wynika z nazwy, jest zbiorem dokumentów dotyczących stanu prawnego nieruchomości, jak stan własności i obciążenia. Obecnie nie praktykuje się już tej metody, jednak już istniejące zbiory zachowują swoje znaczenie prawne.

Ponadto, ze względu na ciągłe zmiany w zasadach numerowania, na skutek zmian w przynależności miejscowej do Sądów Rejonowych oraz likwidacji danego oddziału wieczystoksięgowego, odnalezienie numeru księgi wieczystej może okazać się wyzwaniem. Dlatego też zalecane jest udanie się do wydziału ewidencji gruntów i budynków we właściwym Starostwie Powiatowym.

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%