Zamknij

Z czym warto pójść do podologa?

08:21, 10.02.2024 Materiał nadesłany
Skomentuj Z czym warto pójść do podologa? (pixabay.com) Z czym warto pójść do podologa? (pixabay.com)

Podologia do niedawna była tematem tabu. Kojarzyła się głównie z terapią paznokci chorych.

Z założenia podologia taka też jest, ma pomagać tym, którzy pomocy lub pielęgnacji potrzebują Na przestrzeni lat dziedzina ta wyspecjalizowała się w wielu płaszczyznach, dzięki czemu pomoc Podolog może nieść dzieciom, młodzieży, osobom dorosłym i seniorom.

Przyjrzyjmy się zatem kim tak właściwie jest podolog i kiedy warto skorzystać z jego usług.

Podolog w codziennej praktyce zajmuje się diagnostyką oraz specjalistyczną terapią skóry oraz paznokci. Podczas diagnostyki schorzenia lub problemu, szuka przyczyny jego powstania, a następnie zajmuje się zniwelowaniem niepokojącego problemu, którym może być między innymi zmiana wyglądu paznokci.

Jeżeli pojawi się coś niepokojącego w wyglądzie paznokci, są one zgrubiałe, zmieniły kolor, odkleiły się od łożyska, bądź pojawiły się zmiany na skórze takie jak odciski, modzele, pękające pięty, pęcherze lub otarcia, to warto powyższe objawy skonsultować właśnie z podologiem.

Terapią podologiczną coraz częściej zostają objęci również najmłodsi pacjenci. Zmagają się oni bowiem nierzadko już od pierwszych dni życia z różnego rodzaju problemami z paznokciami. Mowa tu o zaczerwienieniach wału okołopaznokciowego, kończąc na zmianach wirusowych lub bakteryjnych wymagających wdrożenia natychmiastowej terapii.

Narażeni na powyższe są często również sportowcy, których stopy ze względu na intensywne wykonywanie różnych dyscyplin sportowych narażone są nie tylko na uszkodzenia, ale i na infekcje bakteryjne oraz grzybicze. Dobierając odpowiedniego rodzaju zabiegi oraz preparaty pielęgnacyjne można nie tylko pozbyć się powstałego już problemu, ale również zapobiec mu w przyszłości.

Równie mocno narażoną grupą są seniorzy, którym często podstawowa pielęgnacja taka jak obcinanie paznokci może przysporzyć nie lada kłopotu. Jeśli zatem widzisz lub wiesz, że bliska Ci starsza osoba posiada problemy w obrębie dłoni lub stóp, skontaktuj się z doświadczonym podologiem, który dobierze i zastosuje odpowiednią pielęgnację oraz leczenie.

Jeżeli uważasz, że ten temat nie dotyczy Ciebie bo nie zmagasz się z żadnym z powyższych problemów, nic bardziej mylnego. Korzystając z sektora podologii estetycznej, możesz również skorzystać z zabiegów pedicure pielęgnacyjnego z malowaniem lakierem.

Podologia to nie tylko stopy. Wiele problemów występujących na skórze i płytce paznokciowej dotyczy także dłoni. Zmiany takie jak: Onycholiza, Zakażenia grzybicze, Brodawki wirusowe, Zakażenia bakteryjne, Zmiany zabarwienia, Suchość i rozdwajanie płytki paznokciowej, nadpotliwość - to wszystko wpisuje się w problemy stóp jak i dłoni. 

Organizm jest całością, patrząc bardzo wąsko tylko na stopę musimy pamiętać, że jest ona elementem większej całości. Dlatego też moja praca jako podologa często nie kończy się tylko w gabinecie. Podologia jest dziedziną interdyscyplinarna, często wymaga współpracy z innymi specjalistami: m.in fizjoterapeuty, dietetyka, dermatologa, lekarza. Współpraca podologia z fizjoterapeutą ortopodologicznym to sprawa kluczowa, aby przebieg terapii był skuteczniejszy. 

W swoim gabinecie współpracuję z fizjoterapeutą ortopodologicznym Dawidem Mikołajczakiem, który wykonuje indywidualnie dobrane wkładki ORTEPEDIX. Zaopatrzenie w formie indywidualnych wkładek doskonale sprawdza się u dzieci, zwłaszcza w aspekcie profilaktycznym m.in. pozwalając na wyeliminowanie złych nawyków związanych z chodem, u osób starszych mających problemy z poruszaniem się. Z punktu widzenia podologa indywidualnie dobrane wkładki do butów będą jeszcze szerzej wspomagać terapie podologiczne, przyspieszając przebieg terapii i niwelując problem. W jakich przypadkach możemy zalecić wykonanie indywidualnie dopasowanych wkładek?

Wady postawy, korekcja chodu, wrastające paznokcie, przy płaskostopiu podłużnym, poprzecznym, przy zmianach przeciążeniowych tj. hperkeratozy, odciski, modzele, pękające pięty, ostroga piętowa.

Przy stopie szpotawej, koślawej, przy bólach kręgosłupa, deformacjach stóp tj. Paluch koślawy, palce młotkowate 

Indywidualne wkładki ortopedyczne wspierają terapie podologiczne. Wkładki są wykonywane bezpośrednio na stopie pacjenta. Bardzo często są elementem dodatkowym, niezbędnym do przebiegu terapii. 

Stopy, chociaż niekiedy lekceważone noszą Nas przez całe życie i potrzebują jak najlepszej opieki i profilaktyki. Wiedza na temat pielęgnacji stóp nadal jest niewielka, dlatego serdecznie zachęcam wszystkich do wizyty w gabinecie oraz skorzystania z badania i usługi wykonania indywidualnego zaopatrzenia u fizjoterapeuty ortopodologicznego. 

Zdrowe stopy to klucz do komfortu!

GABINET PODOLOGICZNY PAULINA ADAMCZAK
Tel: 792-596-16
ul. Tulipana 2a, 62-080 Lusówko

Zarezerwuj wizytę online przez Booksy 

ORTEPEDIX Dawid Mikołajczak 
Indywidualne ortezy do stóp 
Badania podologiczne 
Tel: 784 318 080

www.ortepedix.pl

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%