Zamknij

Zasiłek dla bezrobotnych

07:36, 17.04.2024 art. sponsorowany Aktualizacja: 07:36, 17.04.2024

Zasiłek dla bezrobotnych został dokładnie uregulowany w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Jeżeli poszukujemy zatrudnienia i zarejestrujemy się w urzędzie pracy, w wielu przypadkach będziemy mogli korzystać z takiego zasiłku. Co warto wiedzieć na ten temat? Komu przysługuje prawo do skorzystania z zasiłku dla bezrobotnych?

Zasiłek dla bezrobotnych

Okazuje się, że zasiłek dla bezrobotnych jest dostępny dla osoby bezrobotnej, która jest zarejestrowana w urzędzie pracy i nie otrzymała dotychczas propozycji stażu, zatrudnienia, szkolenia, prac interwencyjnych itp. Przysługuje za każdy dzień kalendarzowy od dnia rejestracji w UP, przy czym skorzystają z niego Ci, którzy w okresie poprzednich 18 miesięcy pracowali łącznie przez co najmniej 365 dni, zachowując prawo do minimalnego wynagrodzenia za pracę. Oczywiście inne sytuacje także został wskazane w przepisach prawnych, które warto poznać w razie chęci pobierania zasiłku dla bezrobotnych. 

Pamiętajmy o tym, że do okresu uprawniające do zasiłku wliczane są także okresy ujęte w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Od tych aspektów zależy między innymi wysokość oraz okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych! Więcej informacji na ten temat znajdziemy na stronie Poradnik Pracownika.

Wysokość zasiłku dla bezrobotnych

Ile wynosi zasiłek dla bezrobotnych? Wysokość takiej pomocy jest następująca:

  • 1 491,90 zł na miesiąc w okresie pierwszych 90 dni posiadania prawa do zasiłku
  • 1 171,60 zł na miesiąc w okresie kolejnych dni posiadania prawa do zasiłku

Nie bez znaczenia jest też to, że osoba bezrobotna z łącznymi okresami uprawniającymi do zasiłku wynoszącymi mniej niż 5 lat, skorzysta z 80% kwoty zasiłku. Z kolei bezrobotny, którego okres uprawniający do zasiłku jest dłuższy niż 20 lat, możemy liczyć na zasiłek w wysokości 120% kwoty zasiłku. Wartości te są waloryzowane 1 czerwca w każdym roku o średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem, zgodnie z rokiem poprzednim. Co ciekawe, waloryzacji nie dokonuje się wtedy, gdy wspominany poziom uległ zmniejszeniu lub nie zmienił się. 

Co jeszcze trzeba wiedzieć o zasiłku dla bezrobotnych? Okazuje się, że taki zasiłek jest wypłacany w okresach miesięcznych z dołu. W ustalaniu kwoty za miesiąc niepełny, bierze się pod uwagę kwotę zasiłku, dzieląc przez 30 i mnoży się ją przed liczbę dni kalendarzowym w danym okresie. Jeżeli powiatowy urząd pracy nie wypłaci zasiłku w terminie, osoby uprawnione mogą korzystać z odsetek za opóźnienie. 

Okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych

Jak długo można korzystać z okresy pobierania zasiłku dla bezrobotnych? Warto zauważyć, że okres pobierania świadczenia wynosi 180 dni dla bezrobotnego mieszkającego na obszarze powiatu, gdy stopa bezrobocia na tym terenie na dzień 30 czerwca zeszłego roku nie przekraczała 150% przeciętnej stopy bezrobocia w kraju. Poza tym okres pobierania zasiłku może wynosić 365 dni dla bezrobotnych, którzy:

  • Mają ukończone co najmniej 50 lat i posiadają 20-letni okres uprawniający do świadczenia
  • Zamieszkają na obszarze powiatu, w którym stopa bezrobocia w kraju była wyższa niż 150% na dzień 30 czerwca poprzedniego roku
  • Samotnie wychowują co najmniej jedno dziecko w wieku do 15 lat
  • Mają na utrzymaniu dziecko do 15 roku życia, a małżonek również jest bezrobotny i nie ma prawa do zasiłku

Istotne jest to, że okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych nie ulega zmianie wtedy, gdy w okresie pobierania dochodzi do zmiany miejsca zamieszkania. Trzeba powiadomić urząd pracy o takiej sytuacji i stawić się w odpowiednim urzędzie w terminie 14 dni od dnia zmiany miejsca zameldowania. Jeśli kobieta urodzi dziecko w okresie korzystania z zasiłku, ulega on przedłużeniu o czas, przez który mogłaby korzystać z zasiłku macierzyńskiego. 

Jak widzimy, zasiłek dla bezrobotnych jest dostępny jedynie we wskazanych sytuacjach i został on określony w przepisach prawnych. Jeżeli utraciliśmy pracę, możemy zarejestrować się w urzędzie pracy i dowiedzieć się, czy uzyskamy pomoc pieniężną.

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%