Zamknij

Czym jest trading?

13:17, 18.09.2024 art. sponsorowany Aktualizacja: 13:17, 18.09.2024

Trading jest rodzajem krótkoterminowego obrotu różnymi instrumentami finansowymi. Odznacza się dosyć okrojonym horyzontem inwestycyjnym, często skróconym przykładowo do kilku tygodni, dni lub godzin. To z kolei w dużej mierze odróżnia trading od inwestowania długoterminowego. Jak rozpocząć swoją przygodę z tradingiem? Co musimy wiedzieć na ten temat? 

Plan inwestycyjny i dywersyfikacja

Wiemy już, czym jest trading. A o czym należy pamiętać w takiej sytuacji? Pierwsza ważna kwestia to opracowanie planu inwestycyjnego. W nim wskazujemy, jak chcemy przeprowadzać transakcje i z których technik będziemy korzystać. Dzięki temu uzyskujemy wskazówki co do tego, jak podejmować najlepsze dla nas decyzje. Poza tym należy określić, jakimi środkami dysponujemy i gdzie chcemy ulokować pieniądze oraz jaką mamy tolerancję na ryzyko! Kolejny istotny aspekt to dywersyfikacja - to sposób działania, w którym zabezpieczamy transakcje poprzez różne produkty, a do portfela inwestycyjnego dobieramy niejednorodne walory. Cenne informacje na temat tradingu znajdziemy w serwisie Poradnik Przedsiębiorcy

Pamiętajmy o tym, że dywersyfikacja ma na celu zmniejszyć ryzyko, gdyż dochodzi do podzielenia portfela i braku ryzyka całym kapitałem. Jednakże nie jest to złoty środek, który zabezpieczy nas przed każdym niepowodzeniem. Zawsze ponosimy jakieś ryzyko, które stanowi nieodłączną część tradingu. 

O czym jeszcze trzeba pamiętać?

Nie bez znaczenia jest ciągłe rozwijanie swoich umiejętności tradingowych. Na swoim koncie tradingowym możemy poznać siebie, swoje mocne i słabe strony oraz czerpać z tego dużo satysfakcji. Pracujmy nad rozwijaniem charakteru, tak aby każde kolejne działanie było lepsze niż poprzednie. Dodatkowo warto prowadzić własny dziennik inwestycyjny, który pozwala wykrywać błędy i poprawiać techniki inwestowania. Zarówno sukcesy, jak i porażki mogą nas nauczyć wielu nowych rzeczy. Sprawdzajmy dokładnie zapisy umów współpracy z brokerem, dzięki czemu nie zaskoczą nas żadne prowizje i dodatkowe koszty. 

Gdzie otworzyć konto tradingowe? Jest to dylemat każdego, kto chce rozpocząć przygodę z tradingiem. Wybór wśród brokerów jest niezwykle szeroki, jednakże należy skupić się na dwóch istotnych kwestiach - optymalne warunki konta i wsparcie merytoryczne od brokera. Ogromne znaczenie mają zatem niskie opłaty transakcyjne (spready) i liczne dostępne instrumenty finansowe. Poza tym dobrze jest, aby podmiot udostępniał nam przestrzeń do nauki. Proponowane są przykładowo darmowe webinary, intuicyjne konta demonstracyjne, czy też dostęp do merytorycznych materiałów, tak aby poznać tajniki inwestowania. Wybierajmy jedynie legalnych brokerów, gdyż działanie bez zezwolenia lub w krajach o niskim poziomie kultury prawnej może prowadzić do problemów.

Pamiętajmy o tym, że każdą porażkę można przekuć w zwycięstwo. Gdy chcemy inwestować, nastawmy się na zmianę myślenia, zwłaszcza że nieudana transakcja nie musi od razu oznaczać porażki. Jest to nauka, z której można wynieść szereg dodatkowych korzyści. Utrata środków często stanowi bodziec do tego, aby lepiej poznać rynek, zapisać się na dodatkowy kurs lub podszkolić technikę tradingu. To oznacza, że taka sytuacja stanowić może  impuls do wypracowania optymalnej strategii inwestowania. Dlaczego coraz więcej osób interesuje się tradingiem? Przede wszystkim dlatego, że mamy możliwość szybkiego zarobku na zmienności rynków finansowych. To z kolei przyciąga wielu inwestorów, którzy mogą handlować w dowolnych chwilach - rynki finansowe są otwarte przez większość dni w tygodniu. Poza tym trading pozwala nam inwestować w różne instrumenty finansowe, co z kolei oznacza dywersyfikowanie portfela inwestycyjnego. 

Podsumowując, warto zauważyć, że trading jest coraz bardziej popularnym rozwiązaniem dla wielu inwestorów. Jest to krótkoterminowy obrót różnorodnymi instrumentami finansowymi, co daje nam szansę na zyski w szybkim czasie. Oczywiście trzeba mieć na uwadze także ryzyko finansowe, które jest nieodzownym elementem takiego rozwiązania. 

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%