Zamknij

Umowa darowizny samochodu - co to za dokument?

art. sponsorowany + 10:33, 30.01.2025 Aktualizacja: 10:33, 30.01.2025
pixabay pixabay

Umowa darowizny samochodu jest pewnym rodzajem umowy, która pozwala na bezpłatne przekazanie przed darczyńcę świadczenia na rzecz obdarowanego, kosztem swojego majątku. Co ciekawe, przepisy nie wskazują na ograniczenia co do osoby, która może zostać obdarowana i przedmiotu darowizny. Można zatem przekazać innej osobie przykładowo samochód, pieniądze lub inne rzeczy. Zasady dotyczące darowizn uregulowane zostały w Kodeksie cywilnym. Co musimy wiedzieć o umowie darowizny samochodu? Jak sporządzić taki dokument?

Umowa darowizny samochodu

Pamiętajmy o tym, że umowa darowizny samochodu powinna zostać sporządzona w pisemnej formie. Jest ona ważna od chwili przekazania przedmiotu i przeniesienia praw własności na osobę obdarowaną. Przy spełnieniu takich warunków, nie trzeba podpisywać umowy darowizny auta w formie aktu notarialnego. Spore znaczenie ma także określenie wartości pojazdu, zwłaszcza że przepisy wskazują na opodatkowanie nabywcy w związku z otrzymaną darowizną. Do określenia podstawy podatku potrzebna jest zatem informacja o wartości przedmiotu darowizny. Jest to szczególnie ważne dla obdarowanego, gdyż to na nim ciąży obowiązek obliczenia wysokości spłaty, złożenia zeznania w US i zapłaty podatku, gdy jest to konieczne. Jeżeli dojdzie do przekazania darowizny więcej niż jeden raz od tej samej osoby, trzeba doliczyć wartość praw majątkowych i rzeczy uzyskanych w trakcie ostatnich pięciu lat poprzedzających rok ostatniej darowizny do darowizn od tej samej osoby. Więcej informacji na ten temat znajdziemy w serwisie Poradnik Przedsiębiorcy

Zwolnienie z podatku

Warto wiedzieć, że przy umowie darowizny pojazdu istnieje grupa zwolnionych podmiotów, które nie muszą uiszczać podatku. Należą do niej głównie małżonek, dzieci i wnuki, dziadkowie i rodzice, pasierb, rodzeństwo i ojczym oraz macocha. Aby te osoby nie musiały płacić podatku, nabycie samochodu trzeba zgłosić do naczelnika urzędu skarbowego w ciągu 6 miesięcy od powstania obowiązku podatkowego! Jeśli wartość auta nie jest wyższa niż kwota wolna od podatku (36 120 złotych), wtedy nie trzeba zgłaszać darowizny. Zawsze musimy postępować zgodnie z aktualnymi przepisami, dzięki czemu będziemy mogli spać spokojnie. 

Elementy umowy darowizny samochodu

Co powinno znaleźć się w umowie darowizny samochodu? Odpowiednio sporządzony dokument powinien zawierać następujące elementy:

  • Data i miejsce zawarcia umowy
  • Oznaczenie każdej strony umowy
  • Oznaczenie przedmiotu umowy, czyli marka auta, rok produkcji, pojemność i nr silnika, nr rejestracyjny, nr nadwozia
  • Oświadczenie darczyńcy o tym, że posiada prawa własności auta i nie ma żadnych zobowiązań wobec innych osób
  • Wskazanie wartości darowizny
  • Oświadczenie o przekazaniu pojazdu przez darczyńcę i jego przyjęciu przez osobę obdarowaną
  • Wskazanie terminu przekazania auta
  • Oświadczenie darczyńcy o liczbie przekazanych darowizn i stopniu pokrewieństwa
  • Wskazanie strony, która jest zobowiązana do opłacenia kosztów umowy
  • Określenie ilości sporządzonych dokumentów
  • Regulacja umowy przepisami Kodeksu cywilnego
  • Podpisy każdej strony

Co ważne, umowa darowizny samochodu w rodzinie musi zostać sporządzona w dwóch egzemplarzach - po jednej dla darczyńcy i obdarowanego. Jeżeli pominiemy powyższe elementy w dokumencie, może to doprowadzić do problemów, przykładowo podczas zgłaszania darowizny w urzędzie skarbowym. To oznacza, że przed podpisaniem umowy zawsze trzeba dokładnie sprawdzić jej treść i poprawność wypełnienia. 

Jak widzimy, umowa darowizny auta powinna zostać sporządzona zawsze wtedy, gdy jedna osoba przekazuje drugiej osobie pojazd na własność (jak sama nazwa wskazuje - za darmo). Stworzenie takiego dokumentu nie jest trudnym zadaniem, dlatego każdy doskonale sobie z tym poradzi. Trzeba pamiętać o tym, że istnieją grupy osób zwolnione z uiszczania podatku od darowizny. Dotyczy to przede wszystkim najbliższej rodziny, jednakże w takim wypadku konieczne jest zgłoszenie darowizny do naczelnika urzędu skarbowego w ciągu 6 miesięcy od dnia jej otrzymania. 

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%