Zamknij

5 sposobów na wkład własny

artykuł sponsorowany + 15:24, 18.05.2021 Aktualizacja: 15:24, 18.05.2021

Coraz większą popularnością cieszą się kredyty hipoteczne. Nie ma się czemu dziwić – sprzyjające poziomy stóp procentowych motywują do inwestowania w budowę albo kupno własnego mieszkania lub domu. Przed podjęciem kredytu należy jednak dysponować wkładem własnym – w Polsce każdy z banków wymaga wkładu własnego. Skąd wziąć wkład własny? Oto 5 sposobów, które warto rozważyć.

Własne oszczędności w postaci gotówki

Najprostszym rozwiązaniem w kwestii wkładu własnego jest po prostu gotówka. Można więc odkładać miesięcznie odpowiednią kwotę, aby po pewnym czasie uzyskać sporą sumę, która będzie w pełni wystarczająca na wkład własny. Wiele osób przygotowuje się dużo wcześniej do wzięcia kredytu i jest w stanie racjonalizować codzienne wydatki, aby po pewnym czasie uzyskać wymagany wkład własny.

Darowizna od rodziny

Ciekawym pomysłem jest po prostu darowizna od najbliższej rodziny. Taką darowiznę należy zgłosić do urzędu skarbowego, ale istotną kwestią jest to, że w przypadku I grupy podatkowej nie będzie trzeba zapłacić żadnego podatku od tej kwoty. Jest to więc godna rozważenia opcja jeśli posiadamy członków rodziny, którzy mogą nas wesprzeć w przypadku kredytu hipotecznego.

Działka budowlana

Banki akceptują wkład własny w formie działki na której ma stanąć dom. Jest to bardzo dobre rozwiązanie jeśli inne formy pozyskania wkładu własnego są trudne do zrealizowania. Wartość działki będzie kwotą dostępną w akcie notarialnym, ale może też dojść do sytuacji, że bank wyśle swojego rzeczoznawcę, który po oględzinach dokona dokładnej wyceny.

Sprawdź ofertę nowych mieszkań w Wielkopolsce

Inna nieruchomość

Wyobraźmy sobie sytuację w której posiadamy inne nieruchomości i jesteśmy je w stanie sprzedać, aby zdobyć odpowiedni wkład własny. Jednak sama sprzedaż przedłuża się w tak dużym stopniu, że utrudnia uzyskanie żywej gotówki, którą będzie można przeznaczyć na inne cele. Jest jednak rozwiązanie tego problemu. Wystarczy zawarcie tak zwanej umowy przedwstępnej sprzedaży nieruchomości, aby było to wystarczającym dowodem związanym z chęcią zbycia nieruchomości w celu przeznaczenia tej kwoty na wkład własny. Minusem tego rozwiązania jest jednak to, że bank mimo wszystko będzie wymagał, aby w momencie wypłaty kredytu doszło już do sprzedaży tej nieruchomości.

Papiery wartościowe

Obligacje skarbowe lub papiery wartościowe mogą być elementem wkładu własnego, więc warto o tym pamiętać. W przypadku papierów wartościowych typu akcje bank podchodzi bardzo ostrożnie do ich wartości, więc nie można liczyć na to, że weźmie pod uwagę 100 proc. ich wartości.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%