Zamknij

Kopernik wróci na banknoty. NBP już zapowiedziało emisję

07:40, 05.08.2021 | M.O.
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com/pl/
REKLAMA

Narodowy Bank Polski poinformował o planie emisji nowych banknotów i monet. Pojawi się banknot z wizerunkiem Mikołaja Kopernika. 

Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński na początku roku zapowiedział wprowadzenie banknotu o nominale 1000 złotych. 

Sporo mówiło się wtedy o tym, czyj wizerunek miałby znaleźć się na nowym banknocie. Wtedy jedną z propozycji było umieszczenie na banknocie wizerunku Mikołaja Kopernika. 

Jeszcze przed denominacją istniał taki nominał z wizerunkiem Mikołaja Kopernika. Pieniądz ten był jednym z symboli PRL-u.

Na razie Mikołaj Kopernik pojawi się na banknotach, ale kolekcjonerskich. Narodowy Bank Polski poinformował o opublikowaniu Planu emisji wartości kolekcjonerskich i monet okolicznościowych na 2022 roku.

NBP planuje emisje 21 tematów. 

Banknot z wizerunkiem Mikołaja Kopernika ma pojawić się w listopadzie 2022 roku na banknotach 20 zł. Wydanych ma zostać do 70 000 sztuk. 

- Misja wartości kolekcjonerskich stanowi okazję zarówno do upamiętniania ważnych historycznych rocznic i postaci, jak i do rozwijania zainteresowań polską kulturą, nauką i tradycją - poinformował Narodowy Bank Polski.

Wszystkie znaki pieniężne emitowane przez NBP, w tym także kolekcjonerskie są prawnym środkiem płatniczym w Polsce.

(M.O. )

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%