Zamknij

Premier Morawiecki zapowiedział ważną zmianę! Na tym mają zyskać wszyscy. O co chodzi?

12:00, 12.03.2022 .
Skomentuj

 Tarcza antyinflacyjna zostanie przedłużona. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział przedłużenie przepisów, które pozwalały m.in. na obniżkę vat na paliwo.

Chodzi o tarczę antyinflacyjną 2.0, która weszła w życie 1 lutego. 

Rozwiązania tam zawarte miały obowiązywać do końca lipca. Przepisy te obniżyły m.in. VAT na paliwo z 23 proc. do 8 oraz VAT na niektóre produkty żywnościowe z 5 proc. do 0 proc., a także VAT na gaz oraz nawozy do 0 proc.

Teraz już wiemy, że te rozwiązania obowiązywać będą dłużej. 

- Tarcza antyinflacyjna będzie przedłużona, ponieważ walka z Putinem ma swoje koszty. Te koszty ponosimy w wyższych cenach paliwa, w wyższych cenach gazu, ale także wyższych cenach innych surowców - wskazał premier Mateusza Morawiecki. 

Tarcza antyinflacyjna będzie przedłużona

Narodowy Bank Polski opublikował prognozy dotyczące inflacji w Polsce. Inflacja w najbliższym czasie znów wzrośnie, a w III kwartale 2022 roku osiągnie 12,1 proc., wynika z prognoz NBP. 

- W przypadku przedłużenia tarczy antyinflacyjnej do końca tego roku, inflacja średniorocznie wyniosłaby 9,1 proc. - wskazuje Business Insider powołując się na zastępcę dyrektora Departamentu Analiz Ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego Jacka Kotłowskiego.

Tarcza "antyputinowska"

Premier Morawiecki wskazywał, że rząd pracuje nad tarczą "antyputinowską". Ma ona dotyczyć tych sfer życia, które ucierpiały na skutek rosyjskiego ataku na Ukrainę. 

Morawiecki wskazywał również na gazociąg Baltic Pipe, który ma "idzie w poprzek i szedł w poprzek Nord Stream 1 i Nord Stream 2". Ma on pozwolić Polsce na uniezależnienie się od gazu z Rosji.

(.)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

obywatelobywatel

2 1

Boże,błogosław nadal temu rządowi,którego troska o dobro wspólne i kazdego obywatela jest dotychczas niespotykaną i nieporównywalną z poprzednikami. 08:08, 24.03.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

trybtryb

1 0

kaczyński to taki sam dyktator jak putin ,pogromca demokracji i siewca nienawiści 08:52, 24.03.2022


0%