Zamknij

Program Rodzina 500+. Nie zrobisz tego to nie dostaniesz pieniędzy

18:33, 05.06.2023 Źródło: ZUS
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com/pl/ Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com/pl/

Rozpoczął się kolejny, roczny okres, wypłaty świadczenia programu Rodzina 500+. ZUS wypłacił już pierwsze pieniądze. 

Nowy okres świadczeniowy trwa od 1 czerwca 2023 r. do 31 maja 2024 r.

Zasady przyznawania środków się nie zmieniają. 500+ przysługuje na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 lat. Nie ma znaczenia wysokość osiąganych dochodów.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych już 1 czerwca na konta rodziców przelał 622 mln zł. 

- We wtorek, 6 czerwca kolejni opiekunowie otrzymają prawie 300 mln zł. Jak dotąd ZUS przyznał świadczenia dla blisko 6,2 mln dzieci. Zdecydowana większość wypłat będzie się odbywać dokładnie w tych samych terminach, w jakich to było do tej pory. Daty można sprawdzić w aplikacji mobilnej mZUS lub na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS - wskazuje ZUS.

Wnioski na nowy okres przyjmowane są od 1 lutego. 

Można je składać jedynie drogą elektroniczną na kilka sposobów - poprzez aplikację mobilną mZUS na smartfony i tablety, bezpośrednio na PUE ZUS, na portalu Emp@tia oraz w bankowości elektronicznej.

- Zachęcam rodziców i opiekunów do składania wniosków przez aplikację mZUS. Można z niej korzystać na urządzeniach mobilnych z systemami operacyjnymi Android i iOS. Aplikację można pobrać ze sklepu Google Play lub Apple App Store - mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Ze składaniem wniosków nie należy czekać. To warunek konieczny do otrzymania świadczenia. Jeśli nie złożysz wniosku na nowy okres to nie otrzymasz należnych ci pieniędzy. 

- Wniosek jest konieczny do otrzymania świadczenia. Jeśli zostanie złożony w czerwcu, ZUS będzie miał zgodnie z przepisami czas na wypłatę do końca sierpnia, choć oczywiście wraz z wyrównaniem od czerwca. W praktyce 500+ przyznajemy i wypłacamy znacznie szybciej, niż to wynika z ustawowych terminów. Ale na przykład wniosek złożony w lipcu nie pozwoli na wypłatę świadczenia za czerwiec - wyjaśnia prof. Uścińska.

Inaczej jest, gdy rodzic lub opiekun składa wniosek o świadczenie wychowawcze na nowo narodzone dziecko.

- Jeśli zrobi to w ciągu trzech miesięcy od dnia urodzenia dziecka, uzyska prawo do 500+ od tego dnia. Zasada trzech miesięcy dotyczy również objęcia dziecka opieką, przysposobienia dziecka lub faktycznego umieszczenia dziecka w domu pomocy społecznej lub w pieczy zastępczej - wskazuje ZUS.

(Źródło: ZUS)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%