Zamknij

Ważne zmiany dla przedsiębiorców. Prezydent podpisał ustawę. Co się zmieni?

16:17, 06.06.2023 Źródło: gov.pl/finanse
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com/pl Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com/pl

Prezydent Andrzej Duda podpisał tzw. ustawę SLIM VAT 3. Ustawa ma realizować postulaty zgłaszane przez przedsiębiorców. Nowe rozwiązania to m.in. prostsze fakturowanie, zmniejszenie formalności oraz poprawa płynności finansowej firm.

Darowizny

Nowe przepisy zmieniają stawki kwot wolnych od podatku dla darowizn uzyskanych w ciągu 5 lat.

- W pierwszej grupie, czyli dla dziadków, rodziców, rodzeństwa i dzieci od 1 lipca kwota wolna ma zostać podniesiona niemal czterokrotnie - wskazuje Radio Zet. 

Kwota wolna, w przypadku pierwszej grupy, wzrośnie z 10 434 zł do 35 120 zł. W przypadku drugiej grupy, czyli dalszej rodziny kwota wzrośnie  z 7 878 zł do 27 090 zł.

Kiedy nabywcą jest osoba zaliczona do trzeciej grupy podatkowej zmiana będzie niewielka. Kwota wolna wzrośnie z 5 308 zł do 5 733 zł, czyli jedynie o 400 zł. 

Ulga rehabilitacyjna

Jak tłumaczy resort finansów rozszerzony zostanie katalog osób z niepełnosprawnością, który pozwala podatnikowi na odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej wydatków poniesionych na rzecz bliskiej osoby.

- Dzięki tej zmianie podatnik będzie mógł skorzystać z ulgi, jeżeli niepełnosprawny wnuczek, wnuczka, babcia lub dziadek pozostaje na jego utrzymaniu. Rozwiązanie to będzie miało zastosowanie już do rozliczenia za bieżący rok - wskazuje Ministerstwo Finansów. 

Ulgi na dzieci (dot. dziecka z niepełnosprawnością)

Zlikwidowany zostanie limit dochodowy dla rodziców wychowujących jedno dziecko z niepełnosprawnością.

- W ten sposób, umożliwimy skorzystanie z ulgi na dzieci tym podatnikom, którzy do tej pory, z uwagi na przekroczenie limitów dochodowych, z ulgi tej nie mogli korzystać. Rozwiązanie to będzie miało zastosowanie już do rozliczenia za bieżący rok - uzupełnia resort. 

Dużo zmian dla przedsiębiorców

Zmiany mają dotyczyć m.in. poprawa płynności finansowej firm.

- Podwyższamy limit wartości sprzedaży małego podatnika do 2 mln euro, co wpłynie na zwiększenie liczby podatników uprawnionych do stosowania metody kasowej oraz rozliczeń kwartalnych w VAT - wskazuje MF. 

Ustawa rozszerza możliwość dysponowania środkami na rachunku VAT.

- Będzie nimi można opłacić również podatek od wydobycia niektórych kopalin, podatek od sprzedaży detalicznej, tzw. podatek cukrowy, tzw. podatek od produkcji okrętowej, opłatę od „małpek” oraz podatek tonażowy - wskazuje ministerstwo.

Nowe przepisy wprowadzają mniejszą liczbę korekt i przyjazne rozliczanie VAT, prostsze fakturowanie, prostszy i przejrzysty dostęp do wiedzy podatkowej. 

Dodatkowo w pakiecie SLIM VAT3 znalazły się zmiany w zakresie JPK_PIT i JPK_CIT.

- O rok przesuwamy terminy wejścia w życie obowiązku prowadzenia elektronicznie ksiąg oraz ich przesyłania do organów podatkowych (JPK_PIT i JPK_CIT). Dzięki temu, podatnicy będą mieli więcej czasu na przygotowanie systemów informatycznych - informuje resort finansów. 

 

(Źródło: gov.pl/finanse)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%