Zamknij

Rekord zakażeń wirusem HIV! Eksperci alarmują

19:24, 02.12.2023 Źródło: radiozet.pl / Przygotował Dawid Tłuchowski Aktualizacja: 21:46, 02.12.2023
Skomentuj Fot. Freepik Fot. Freepik

Od początku roku do listopada w Polsce stwierdzono ponad 2500 zakażeń wirusem HIV. Już mówi się o rekordzie, a eksperci alarmują, że wiele osób nadal nie jest świadomych zakażenia.

Na całym świecie ze zdiagnozowanym wirusem HIV żyje niemal 40 milionów ludzi. Mimo, że wkoło wirusa powstało wiele niebezpiecznych mitów to życie z tym schorzeniem może wyglądać całkowicie normalnie. Podobnie jak w przypadku innych chorób, ważne jest tutaj wczesne jej wykrycie.

W Polsce od stycznia do połowy listopada wykryto 2590 zakażeń, co stanowi liczbę o ponad sto większą niż w całym poprzednim roku.

Profilaktyka jest bardzo ważna

Aktualnie trwa kampania pod nazwą Europejski Tydzień Testowania, która ma na celu poszerzanie świadomości na temat wirusa oraz zachęcanie do testowania. 

Badać powinna się każda dorosła osoba aktywna seksualnie Testy można wykonywać bezpłatnie, skierowanie jest niepotrzebne.

"Jeśli oboje partnerzy są dla siebie pierwszymi w życiu partnerami seksualnymi i nie mieli innego ryzyka zakażenia lub wykonali test w kierunku HIV i otrzymali negatywne wyniki, a później są sobie wzajemnie wierni, wówczas ryzyko zakażenia HIV nie istnieje." - czytamy na stronie Krajowego Centrum ds. AIDS.

Polska Fundacja Pomocy Humanitarnej "Res Humanae" oraz Gilead Sciences zorganizowały akcję, dzięki której na warszawskich budynkach pojawiać się będą czerwone kokardki z napisem "Razem przeciw HIV".

Pozornie bezpieczni

Według lekarzy, przeciwdziałanie zarażeniom wirusem zostało nieco zapomniane w społeczeństwie, a ryzyko jest naprawdę spore.

- Myślę, że tutaj rolę odgrywają dwa czynniki, że nieco więcej osób jednak korzysta z testowania, ale myślę, że przede wszystkim jednak podejmujemy więcej zachowań ryzykownych - komentuje Irena Przepiórka ze Stowarzyszenia Wolontariuszy wobec AIDS "Bądź z Nami”.

Ekspertka alarmuje, że w obliczu zarażenia wirusem czujemy się złudnie bezpieczni. Niepokojące są również statystyki dotyczące innych chorób przenoszonych drogą płciową. W zeszłym roku wykryto niemal 9 tysięcy przypadków kiły, co w porównaniu do 2021 roku daje wzrost o około 15 procent.

To nic nie kosztuje

W Polsce leczenie HIV jest bezpłatne, a korzystający z niego pacjenci mogą liczyć na wsparcie psychologów i anonimowość. Leki przyjmowane podczas terapii zmniejszają działanie wirusa we krwi do niemal niewykrywalnego poziomu.

U osób przyjmujących leki na stałe nie ma ryzyka rozwinięcia AIDS, nie trzeba tez obawiać się zarażenia partnera.

Listę punktów kontultacyjno-diagnostycznych w całej Polsce można znaleźć pod tym linkiem.

(Źródło: radiozet.pl / Przygotował Dawid Tłuchowski)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%