Zamknij

Limity z budżetu państwa zwiększone. Skorzysta więcej osób

11:15, 03.12.2023 PAP Media Room Aktualizacja: 11:33, 03.12.2023
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com/pl/ Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com/pl/

35 tys. osób może skorzystać ze zwiększenia limitów na dopłaty z budżetu państwa w bezpiecznym kredycie 2 proc. w stosunku do aktualnego poziomu akcji kredytowej. Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe.

Kwota z budżetu państwa przeznaczona na bezpieczny kredyt 2 proc. ma wzrosnąć z ok. 11,3 do niemal 16,1 mld zł w latach 2024-2032. 

- Według stanu na 23 listopada 2023 r. liczba zawartych umów kredytowych przekroczyła 40,8 tys. Złożono ok. 90,3 tys. wniosków, z czego ponad 69,3 tys. stanowią wnioski zweryfikowane. Łączna kwota bezpiecznych kredytów to ponad 16,5 mld zł. Bezpieczny kredyt 2 proc. oferuje 13 banków - podaje ministerstwo.

Popyt na kredyty mieszkaniowe jest w ostatnich miesiącach wysoki. Liczba osób wnioskujących o kredyt mieszkaniowy wzrosła z 13,5 tys. we wrześniu 2022 r. do 36,6 tys. we wrześniu 2023 r. Według szacunków BIK, ok. 60 proc. osób ubiegających się o kredyt mieszkaniowy w sierpniu br. to osoby w wieku do 45 lat, nieposiadające wcześniej kredytu mieszkaniowego, składające wniosek o kredyt do kwoty 600 tys. zł.

Pierwszy kwartał funkcjonowania programu Pierwsze Mieszkanie był okresem spiętrzenia wniosków o preferencyjny kredyt. W pierwszych miesiącach działania programu, większość wniosków kredytowych złożono przez osoby, które czekały na wprowadzenie instrumentu wsparcia przez kilka kwartałów, w których rynek kredytów mieszkaniowych uległ załamaniu, w tym z uwagi na utratę zdolności kredytowej części gospodarstw domowych wnioskujących obecnie o bezpieczny kredyt 2 proc. (pozwalający uzyskać tą zdolność).

- Obecnie liczba składanych wniosków o bezpieczny kredyt 2 proc. ustabilizowała się. Jednak z uwagi na odłożoną podaż, obecne limity finansowania mogą nie być wystarczające. Efektem proponowanych zmian, będzie możliwość przyjęcia w ustawach budżetowych takich kwot zasilenia Rządowego Funduszu Mieszkaniowego, które pozwolą na udzielenie w latach 2023-2024 łącznie ok. 75 tys. bezpiecznych kredytów 2 proc.. W sumie, po zmianach, ok. 180 tys. gospodarstw domowych będzie mogło skorzystać z bezpiecznego kredytu 2 proc. w latach 2023-2027

– wskazuje minister rozwoju i technologii Marlena Maląg.

Bezpieczny kredyt 2 proc. zasadniczo zwiększa dostępność mieszkań dla dziesiątek tysięcy polskich rodzin. Ponieważ cieszy się on wielkim powodzeniem, zdecydowaliśmy o zwiększeniu jego finansowania. Dostępność mieszkań to jeden z fundamentalnych elementów naszego programu. Chcemy, by na mieszkanie było stać każdego pracującego Polaka. Kredy 2 proc. okazał się wielkim sukcesem bo jest tani i bezpieczny

– powiedział prezes rady ministrów Mateusz Morawiecki

Program Pierwsze Mieszkanie Bezpieczny kredyt 2 proc., który można wykorzystać na rynku pierwotnym bądź wtórnym, oferowany jest z dopłatą, którą stanowi różnica między stałą stopą ustaloną w oparciu o średnie, pomniejszone o marżę oprocentowanie kredytów o stałej stopie w bankach kredytujących, a oprocentowaniem kredytu zgodnie ze stopą 2 proc..

Z dopłaty do rat bezpiecznego kredytu 2 proc. można korzystać przez 10 lat, a maksymalna kwota kredytu to 500 tys. zł (w przypadku gospodarstwa domowego prowadzonego wspólnie przez małżonków lub gdy w skład tego gospodarstwa wchodzi co najmniej jedno dziecko – 600 tys. zł).

Drugim filarem programu Pierwsze Mieszkanie jest premiowane przez państwo, oszczędnościowe Konto Mieszkaniowe.

W tym przypadku chodzi o oszczędzanie na zakup mieszkania w perspektywie kilku lat (nie ma wymogu, by było to pierwsze mieszkanie w przypadku rodzin z co najmniej dwojgiem dzieci), a konto można założyć już 13-letnim dzieciom (maksymalny wiek to 45 lat). Konto Mieszkaniowe jest oprocentowane na zasadach oferowanych przez bank, ale w przeciwieństwie do zwykłego konta oszczędnościowego zysk jest zwolniony z 19-procentowefgo podatku od dochodów kapitałowych.

Każdemu oszczędzającemu co roku zostanie naliczona także specjalna premia mieszkaniowa – będzie ona równa rocznemu wskaźnikowi inflacji lub wskaźnikowi zmiany wartości ceny 1 m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego (w każdym roku wybierany będzie wskaźnik korzystniejszy dla oszczędzającego).

Od startu programu Pierwsze Mieszkanie założono już 4,5 tys. Kont Mieszkaniowych, na których zgromadzono ok. 19,2 mln zł. Średnia kwota na koncie to ok. 4,3 tys. zł.

(PAP Media Room)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%