Aktywne Mamy to Inicjatywa Oddolna, której podstawowym założeniem jest wyjście naprzeciw potrzebom mam z dziećmi do 1 roku życia, mieszkankom terenu Gminy Dopiewo.
Nasza idea
Jesteśmy świeżo upieczonymi mamami, które starają się odnaleźć w nowej, niezwykle ważnej roli społecznej jaką jest rola matki, która niesie za sobą wiele pięknych i budujących emocji i doświadczeń, ale stanowi także często ogromny ciężar odpowiedzialności za maluszka. Obecny, wszechogarniający świat mass mediów chętnie podnosi i powiela obraz matki, która jest wyłącznie szczęśliwa, zadbana, wysportowana, jest “mistrzem kuchni, zakupów, sprzątania i kierownicy”, ma czas na pracę i rozwijanie swoich zainteresowań, a przede wszystkim ma czas dla dziecka, partnera i dla siebie. W domu, którego jest “opiekunką”, wszystko jest piękne, uporządkowane, a rozkoszny bobasek słodko uśmiecha się lub grzecznie śpi w uroczej kołysce. Rzeczywistość tak nie wygląda. Zafałszowany obraz “matki idealnej” bywa często pierwszym krokiem do załamania nerwowego młodych kobiet, które nie są w stanie sprostać takim wyobrażeniom.
W ramach przygotowanej oferty zajęć chcemy nie tylko nieść wartość merytoryczną, ale też odczarować ten “lukrowo- instagramowy” świat młodych mam. Podzielić się normalnością.
Dobrze jest usłyszeć, że nie jesteśmy “same” z codziennością.
Krótki rys historyczny
Ziarno idei zostało zasiane przez Anetę Biadun, wykwalifikowaną i doświadczoną trenerkę fitness, z którą część z nas jeszcze w okresie ciąży miała okazję współpracować w ramach komercyjnych zajęć dla kobiet w ciąży w lokalnym klubie fitness. Większość z nas chciało po porodzie wrócić do aktywności fizycznej w bezpiecznej i kontrolowanej formie, niestety rynek usług lokalnych takich możliwości nie oferuje. Dzięki podpowiedzi ze strony Anety, że Ośrodek Pomocy Społecznej Dopiewo jest otwarty i wspiera projekty społeczności lokalnych, nasza dzielna trójka mam w składzie: Patrycja Przybylska, Olga Halagarda- Polak i Lucyna Andrzejczak, przy wsparciu online pozostałych zaangażowanych mam, które, z racji trwania w trudnym czasie połogu, nie miały możliwości uczestniczenia osobiście w spotkaniach projektowych, złożyły do OPS Dopiewo wniosek Inicjatywy Oddolnej Aktywne Mamy.
Pierwsza faza projektu
Pierwsza faza projektu zakładała cykl treningów medycznych (prowadzonych w okresie od czerwca do sierpnia br.) przeprowadzanych przez specjalistę w zakresie pracy z kobietami po połogu, które wymagają ostrożnego i kontrolowanego ruchu fizycznego, aby ćwiczenia przyniosły poprawę zdrowia, a nie jego pogorszenie (w przypadku zbyt forsownych, nieumiejętnych treningów może dojść do pogłębienia się dolegliwości, tj. rozejście kresy białej czy obniżenia mięśni dna miednicy, późniejszego nietrzymania moczu, czy nawet wypadania narządów). W ramach pierwszego etapu cykl zajęć ruchowych został przeprowadzony przez Anetę Biadun.
Pierwszy etap projektu okazał się niebywałym sukcesem. Zaangażowanie ze strony potencjalnych uczestniczek zajęć było ogromne, co przekładało się na wysokie obłożenie zajęć.
Ewaluacja
Podczas wrześniowego spotkania ewaluacyjnego z przedstawicielami OPS Dopiewo, panią Anną Żygulską i panem Jakubem Grypczyńskim, podkreślony został przez zaangażowane mamy korzystny wpływ przeprowadzonych treningów zarówno na zdrowie fizyczne, jak i psychiczne uczestniczek zajęć. Dzięki regularnym ćwiczeniom młode kobiety nie tylko odczuły znaczną poprawę swojego poczucia ciała, ale dzięki rozmowom i wymianie doświadczeń z innymi mamami nawiązały relacje koleżeńskie, które zaowocowały nieformalnymi spotkaniami, tj. wspólne spacery, odwiedziny, wymiana ciekawych materiałów na mediach społecznościowych, które również nas zrzeszają i dają narzędzia do wspólnej pracy przy drugiej fazie projektu.
Diagnoza potrzeb
Wrześniowe spotkanie ewaluacyjne dało nam impuls do szerszego działania. Dzięki wstępnej diagnozie potrzeb, zainicjowanej przez panią Anię i pana Jakuba, po przeprowadzonej w gronie zaangażowanych mam “burzy mózgów” wyklarowała się wstępna oferta wydarzeń/ zajęć edukacyjnych/ warsztatów/ prelekcji, które są odpowiedzią na niestandardowe potrzeby tej grupy społecznej. Od tamtego momentu rozpoczęłyśmy bardzo intensywną pracę w kierunku doprecyzowania form aktywności, które weszłyby w skład oferty na nadchodzące miesiące.
Drugi etap projektu
Drugi etap Inicjatywy Oddolnej Aktywna Mama wystartował dnia 18 października 2023 roku i będzie realizowany do dnia 14 grudnia 2023 roku. Bieżący etap przygotowany został przez szerokie grono zrzeszonych wokół idei mam, ich partnerów, a także przy merytorycznym wsparciu Anety Biadun i złożony do OPS Dopiewo przez mamy składzie: Olga Halagarda- Polak, Monika Miklejewska- Pluta, Monika Gorajewska- Czmoch, Aleksandra Wiewióra, Alicja Formaniewicz- Szyndler, Magdalena Jabłońska.
Druga faza projektu zakłada szereg aktywności dla mam z dziećmi do 1 roku życia z Gminy Dopiewo w postaci bezpłatnego cyklu zajęć ruchowych, spotkań edukacyjnych i warsztatów rozwojowych, m.in. ciesząca się niebywałym zainteresowaniem kontynuacja treningu medycznego pod fachowym okiem Anety Biadun, zajęcia umuzykalniające dla dzieci już od 4 miesiąca życia tzw. “Gordonki” (dwa dni po uruchomieniu zapisów listy pękają w szwach), praktyczny kurs Pierwszej Pomocy, czy niezwykle ważne z perspektywy powracających na rynek pracy mam warsztaty Doradztwa zawodowego. Oferta na listopad i grudzień będzie jeszcze bardziej bogata i kusząca. Znajdą się w niej spotkania wspierające samorozwój młodych kobiet ze specjalistami z dziedziny wspierania i ochrony Zdrowia Dziecka, Psychologii, Prawa, blok dotyczący przebranżowienia do cieszącej się olbrzymim zainteresowaniem branży IT. W ofercie znajdzie się również czas na warsztat rękodzielniczy.
W tym miejscu należy zaznaczyć, że część spotkań będzie przeprowadzanych przez osoby zaangażowane (młode mamy i/ lub ich partnerów, którzy podzielą się nieodpłatnie swoją fachową wiedzą w interesujących dziedzinach).
Obecnie
Raczkujemy, to nasza pierwsza tego typu inicjatywa. Obecnie skupiamy wszystkie nasze siły i możliwości na łączeniu opieki nad naszymi maluszkami i opracowywaniu nadchodzących wydarzeń (tj. przygotowanie wizualizacji w postaci plakatów do wydarzeń udostępnianych online i analogowo - testowo na terenie sołectwa Dąbrówka i Dopiewiec, utworzenie logo grupy nieformalnej, przeprowadzanie zapisów, rozdzielanie zadań, pozyskiwanie Sponsorów dla naszych działań).
Plany rozwojowe
Głęboko ufamy, że nasza współpraca z OPS Dopiewo (niebawem CUS Dopiewo) przyniesie wymierne korzyści dla społeczności lokalnej w postaci zdrowych, zadowolonych, spełniających się prywatnie i zawodowo młodych mam.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz