Zamknij

Dlaczego warto iść na wybory w niedzielę? 8 powodów

Agnieszka WilczyńskaAgnieszka Wilczyńska 08:46, 07.06.2024 . Aktualizacja: 08:47, 07.06.2024
Skomentuj

Nie wiesz po co iść w niedzielę na wybory do Europarlamentu? Podpowiadamy i namawiamy:

1. Miej wpływ na kształtowanie przyszłości naszego kraju!

Twój głos ma znaczenie, ponieważ pomaga wybrać przedstawicieli, którzy podejmują decyzje dotyczące kierunku polityki Unii Europejskiej, czyli pośrednio naszego kraju. W ten sposób możesz wpływać na to, jakie zmiany i inicjatywy zostaną wprowadzone najpierw w Unii, a potem w Polsce.

2. To nasz obowiązek obywatelski!

Nie ma co prawda u nas obowiązku głosowania, ale udział w wyborach naszych przedstawicieli nie tylko w Parlamencie Europejskim powinno być priorytetowe. Tam zapadają decyzje dotyczące naszego codziennego życia!

3. Wyraź swoje wartości!

Przez oddanie głosu na przedstawiciela konkretnego ugrupowania pokazujemy, że wartości, które reprezentuje są nam bliskie. Można zakładać, że będzie bronił ich na forum Europarlamentu i nie zgadzał się na złe rozwiązania.

4. To będzie mieć wpływ na nasze codzienne życie

Plastikowe nakrętki na stałe trzymające się butelki, jednolite opłaty za połączenia komórkowe w całej Unii Europejskiej… to tylko dwie wybrane decyzje Europarlamentu, które mają wpływ na nasze życie. Europosłowie decydują o tysiącu innych rzeczy, wybierzmy takich, którzy nie będą podejmować decyzji utrudniających nam funkcjonowanie. Parlament Europejski współdecyduje o większości aktów prawnych uchwalanych w Unii Europejskiej i jej państwach członkowskich oraz o unijnym budżecie.

5. Zdecyduj o tym, na co będą wydawane twoje pieniądze

To, na co Unia Europejska będzie wydawała pieniądze w znacznym stopniu będzie zależało od wybranych przez nas przedstawicieli. To Europosłowie zatwierdzają plany finansowe całej Unii, to oni decydują czy zostanie przekazane wsparcie finansowe walczącej Ukrainie, pieniądze na modernizacje dróg, kolei czy pomoc społeczną. Rozejrzyjcie się wkoło, wszędzie stoją tablice informujące jak wiele inwestycji do tej pory powstało dzięki dofinansowaniu unijnemu.

6. Głosuj, bo możesz!

Parlament Europejski jest jedyną instytucją Unii Europejskiej, której członkowie są wyłaniani w bezpośrednich wyborach przez obywateli państw członkowskich UE.

7. Wybierz mądrych ludzi!

Europosłowie, częściej niż ich koledzy w parlamentach narodowych, kierują się swobodnym wyborem, osobistym stanowiskiem w konkretnej sprawie, niż układami koalicyjnymi. Mogą sobie pozwolić, by być najodważniejszą z unijnych instytucji, pełną rolę "sumienia" Unii Europejskiej. Często nie wahają się, na przykład, skrytykować różnych państw na świecie za łamanie praw człowieka.

8. Wspieraj tych, którzy potrzebują wsparcia

Często Parlament Europejski ujmuje się za słabymi, skrzywdzonymi, dyskryminowanymi w Unii Europejskiej i na świecie. Dba o prawa człowieka, konsumenta, o środowisko naturalne. Patronuje unijnemu rzecznikowi praw obywatelskich, rozpatruje petycje obywateli, organizuje przesłuchania, by poszukiwać rozwiązań trudnych problemów.

Dlaczego tak ważna jest frekwencja wyborcza w tych wyborach?

Im większa frekwencja w danym regionie, tym większa szansa na większą liczbę reprezentantów. To jedyne wybory, w których do poszczególnych regionów nie jest przypisana na stałe liczba mandatów. W ostatnich wyborach do Europarlamentu w 2019 roku frekwencja w Polsce wyniosła 45,68 proc., miedzy innymi dlatego w tym roku wybieramy 53 europosłów.

Głosując, wybierasz demokrację. Bo demokracji nigdy nie wolno brać za pewnik. To wspólne osiągnięcie i zbiorowa odpowiedzialność. Każdy z nas ma tu swoją rolę do odegrania.

Demokracja zaczyna się od ludzi. Nadajemy jej bieg w wyborach europejskich, a podjęte tam decyzje mają realny wpływ na nasze życie. Jeśli nie weźmiemy w nich udziału, nie będziemy mieć też wpływu na kształtowanie przyszłości. W dłuższej perspektywie natomiast europejska demokracja parlamentarna straci na sile, a jej wartości na znaczeniu.

Na podstawie: https://europapnews.pap.pl, https://elections.europa.eu, https://i.pl/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%