Zamknij

Izolacja i kwarantanna będą krótsze? Ministerstwo Zdrowia ujawnia plany

16:42, 18.01.2022 M.O. / RMF FM Aktualizacja: 21:28, 18.01.2022
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixaby.com/pl/ Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixaby.com/pl/

Ministerstwo Zdrowia chce skrócić okres kwarantanny i izolacji po pozytywnym wyniku testu na koronawirusa. To wszystko ma związek z kolejną falą pandemii w Polsce. 

- Pracujemy nad skróceniem okresu izolacji i kwarantanny i nad wprowadzeniem możliwości testowania na Covid-19 w aptekach. Wkrótce będziemy o tym informować - powiedział rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

- Bierzemy pod uwagę wskazania ekspertów mówiące o tym, że okres między zakażeniem a pierwszymi objawami, czyli okres inkubacji wirusa, jest bardzo krótki, krótszy jest więc okres, w którym zakażamy i chorujemy, dlatego planujmy skrócić okres kwarantanny i izolacji, co m.in. przyspieszy powrót medyków do pracy - zapowiedział Wojciech Andrusiewicz.

Andrusiewicz wskazał również, że ministerstwo rozważa wprowadzenie możliwości wykonywania testów na COVID w aptekach. Wszystko miałoby się dziać przy zachowaniu standardów epidemiologicznych.

- To nie jest tak, że w aptece, w której jest jedno okienko i kumulują się chorzy, jeszcze ktoś dodatkowo będzie prowadził testy. Ale w aptekach, gdzie takie możliwości są, mógłby być punkt szybkiego wymazu i nad tym teraz pracujemy - tłumaczył. 

Rzecznik resortu stwierdził również, że w ten sposób możliwość testowania. Przygotowywane jest również rozszerzenie bazy łóżkowej w kraju do 40 tysięcy łóżek. 

Wszystko to ma związek z rozwojem pandemii w Polsce. Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział już, że w Polsce mamy do czynienia z V falą zachorowań, a w najbliższym czasie musimy spodziewać się wzrostów liczby zakażeń.

Szczyt zakażeń, zgodnie z modelem opracowywanym w Ministerstwie Zdrowia, ma przypaść w połowie lutego. 

- To ok. 60 tys. zakażeń dziennie - podał szef resortu. 

(M.O. / RMF FM)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%