Zamknij

Zaskakujące słowa o pandemii. "Zbliżamy się do prawdopodobnego końca"

13:38, 24.01.2022 M.O. Aktualizacja: 20:52, 26.01.2022
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Natalia Seklecka Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Natalia Seklecka

Hans Kluge, dyrektor regionalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na Europę twierdzi, że "koniec pandemii może być blisko". Nowym wariantem, jak dodaje Kluge, do marca zakażonych może być ok. 60 procent mieszkańców Europy. 

- Prawdopodobnie zbliżamy się do końca pandemii koronawirusa w Europie - ocenił Hans Kluge, dyrektor regionalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na Europę.

Kluge wskazywał jednocześnie, że ze względu na dużą zdolność wirusa do mutacji nadal należy zachowywać ostrożność.

Dyrektor wskazywał, że do marca 2022 roku ok. 60 procent Europejczyków może mieć styczność z najnowszym wariantem choroby, czyli Omikronem. 

To sprawi, że wykształcona zostanie "kilkutygodniowa odporność populacyjna", która będzie wynikała również z przejścia COVID-19, a także kampanii szczepień. Wirus, jego zdaniem może wrócić, ale niekoniecznie jako pandemia. 

- Oczekujemy, że sytuacja znacząco się uspokoi przed nawrotem choroby w okolicach końca roku, jednak powrót ten nie będzie oznaczał powrotu pandemii - wskazuje Kluge. 

Słowa te potwierdza szef Wojskowego Instytutu Medycznego gen. Grzegorz Gielerak.

- Wszystko wskazuje na to, że Omikron zmierza w sposób naturalny do zakończenia pandemii: większa zakaźność i mniejsza zjadliwość. Jeżeli chcemy ochronić się przed ciężkimi skutkami zakażenia omikronem, należy przyjąć dawkę przypominającą szczepienia - powiedział cytowany przez Business Insider. 

Wskazał, że booster zwiększa szanse uniknięcia ciężkiego przebiegu tej choroby do 60-70 procent. 

Nowy wariant - Omikron - charakteryzuje się duża zakaźnością i według danych odpowiada na 15 procent aktualnie potwierdzanych przypadków. Udział tego wariantu będzie się jednak zwiększał. 

(M.O.)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%