Zamknij

Co robi gmina w sprawie polepszenia jakości powietrza?

Agnieszka Wilczyńska Agnieszka Wilczyńska 09:48, 30.11.2023 . Aktualizacja: 09:50, 30.11.2023
Skomentuj Powietrze Dopiewiec 30.11.2023 Powietrze Dopiewiec 30.11.2023

Temperatury spadły poniżej zera, od razu pogorszyła się jakość powietrza w okolicy. Zapytałam Urząd Gminy Dopiewo jakie działania podejmuje w tej sprawie. Poniżej odpowiedzi.

Gmina Dopiewo od 2018 roku prowadzi aktywne działania na rzecz poprawy jakości powietrza. W 2018 roku wprowadzono program dofinansowania wymiany starych pieców węglowych na inne ekologiczne źródła ciepła ze środków pochodzących z budżetu gminy, który funkcjonuje do tej pory. Z dniem 1 lutego 2024 roku rozpocznie się VII nabór wniosków o dofinansowanie skierowany do mieszkańców naszej gminy.

Dodatkowo Strażnicy gminni na bieżąco dokonują kontroli gospodarstw domowych pod kątem spalania niedozwolonych materiałów, a w przypadku podejrzenia, że są spalane odpady pobierają próbki z pieców, które zostają przesłane do analiz do certyfikowanego laboratorium. Dodatkowo w

2019 roku Straż Gminna został wyposażona w wilogotościomierz drewna HIT-3 do badania wilgotności drewna spalanego w piecach czy kominkach.

Od początku 2018 roku na terenie gminy funkcjonuje również telefon antysmogowy - *722 323 362*, obsługiwany przez Straż Gminną w Dopiewie, pod którym można zgłaszać wszystkie niepokojące oznaki, świadczącego zatruwaniu powietrza poprzez spalanie materiałów do tego nieprzeznaczonych.

Gmina Dopiewo współpracuje również ze Stowarzyszeniem Metropolia Poznań w ramach Programu Czyste Powietrze realizowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. We współpracy z ww. stowarzyszeniem w 2019 roku w ramach projektu Edukacyjnej Sieci Antysmogowej (ESA) w wybranych placówkach oświatowych na terenie  gminy zostały zainstalowane mierniki jakości powietrza. W zależności od wybranej konfiguracji oznaczają one jakość powietrza wewnątrz oraz na zewnątrz budynku szkoły wybranej szkoły (link).

Dnia 1 października 2022 r. Gmina Dopiewo podpisała porozumienie z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska w Poznaniu na prowadzenie punktu konsultacyjno-informacyjnego programu priorytetowego „Czyste Powietrze”. Informacje o prowadzonym punkcie konsultacyjnym znajdują się w budynku urzędu, placówkach oświatowych, na stronie internetowej (link). Ponadto powyższa informacja pojawiła się w prasie lokalnej, a także na tablicach ogłoszeń w sołectwach.

Ponadto od października br. przeprowadzone zostały spotkania informacyjne (podczas zebrań sołeckich oraz w budynku Urzędu Gminy Dopiewo) dotyczące udostępniania informacji dotyczących programu Czyste Powietrze.

Punkt konsultacyjny Programu Czyste Powietrze działa w godzinach otwarcia Urzędu Gminny Dopiewo. Wnioski z potencjalnymi Beneficjentami wypełniane są po wcześniejszym ustaleniu terminu. Wnioski można również składać WFOŚiGW w Poznaniu i samodzielnie za pośrednictwem generatora wniosków.

WFOŚiGW w Poznaniu udostępnia statystyki dotyczące realizacji Programu Priorytetowego Czyste Powietrze w podziale na poszczególne gminy. Dane obejmują okres od początku trwania Programu do 30.09.2023 r. Zgodnie z tym dokumentem na terenie Gminy Dopiewo:
1. Zrealizowano 101 przedsięwzięć;
2. Wypłacono 1 425 368,80 zł dotacji.

Punkt konsultacyjny w liczbach

Od 1.10.2022 r. do 31.09.2023 r:
- Ilość złożonych wniosków - 41
- Ilość konsultacji telefonicznych - 658
- Ilość konsultacji w punkcie - 253

 Od 1.10.2023 r. do 28.11.2023 r.:
- Ilość złożonych wniosków - 16
- Ilość konsultacji telefonicznych - 80
- Ilość konsultacji w punkcie - 42

Dziękuję Panu Zbigniewowi Kobieli – Referat Ochrony Środowiska za przygotowanie i udostępnienie informacji. 

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%