Zamknij

Plan ogólny – rewolucja w planowaniu przestrzennym. Także u nas!

Agnieszka WilczyńskaAgnieszka Wilczyńska 09:23, 17.04.2024 . Aktualizacja: 09:25, 17.04.2024
Skomentuj Plan ogólny zastąpi studium Plan ogólny zastąpi studium

W lipcu 2023 Prezydent RP podpisał nowelizację przepisów z zakresu planowania i zagospodarowania przestrzennego. To rewolucja dla samorządów.

Nowelizacja wprowadza nowe narzędzie planistyczne – plan ogólny, dokument w randze aktu prawa miejscowego, który będzie uchwalany obligatoryjnie dla całej gminy. Samorządy będą miały na to czas do 1 stycznia 2026 r.

Plan ogólny zastąpi dotychczasowe studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy. Będzie to dokument zawierający wyłącznie podstawowe ustalenia, które pozwolą gminie zaplanować zrównoważony i harmonijny rozwój. Co ważne, jego ustalenia będą podstawą nie tylko do uchwalania planów miejscowych, ale także do wydawania decyzji o warunkach zabudowy.

Plan ogólny będzie miał formę cyfrową. Wersja cyfrowa będzie pozwalała na dowolne powiększenie mapy, rozwiąże problemy z interpretacja zapisów na papierowych mapach.

Nowelizacja ustawy skraca terminy także na uzgodnienie i opiniowanie planów – z wieloma różnymi instytucjami, z organami ochrony środowiska, z konserwatorem zabytków, służbami zajmującymi się gospodarką wodną, ruchem lotniczym itd

Zintegrowany plan inwestycyjny

Nową formą planu miejscowego będzie zintegrowany plan inwestycyjny sporządzany na wniosek inwestora, który docelowo zastąpi uchwałę o ustaleniu lokalizacji inwestycji mieszkaniowej, wydawaną dotychczas na podstawie tzw. specustawy mieszkaniowej. Inwestor po podpisaniu z gminą umowy urbanistycznej będzie mógł zostać zobowiązany np. do budowy szkoły lub wsparcia takiej inwestycji. 

W projekcie doprecyzowano przepisy dotyczące decyzji o warunkach zabudowy, m.in. przez możliwość określenia przez gminę w jakich terenach będą one wydawane czy też ograniczenie zasięgu obszaru analizowanego do 200 m.

Ustawa przewiduje też uruchomienie nieodpłatnego i dostępnego dla wszystkich zainteresowanych Rejestru Urbanistycznego prowadzonego on-line, który będzie wiarygodnym źródłem informacji o przestrzeni i wszystkich prowadzonych procedurach administracyjnych.
 

W Dopiewie prace się już rozpoczęły

Rada Gminy Dopiewo na posiedzeniu 25 marca br. podjęła uchwałę o przystąpieniu do sporządzenia planu ogólnego gminy Dopiewo. 5 kwietnia na urzędowej stronie internetowej opublikowano Ogłoszenie o przystąpieniu do sporządzenia Planu Ogólnego Gminy Dopiewo. Kolejnym krokiem jest składanie wniosków do Planu Ogólnego. Wnioski można składać do 06 maja na adres: Urząd Gminy Dopiewo, ul. Leśna 1c, 62-070 Dopiewo, [email protected], ePUAP /u69segq736/skrytka.

Oficjalny wzór formularza wniosku znajduje się na www.dopiewo.pl oraz w BIP, jest dostępny także na innych platformach internetowych.

Kolejnymi krokami jest zebranie przez wójta wszystkich wniosków i przygotowanie projektu planu ogólnego wraz z uzasadnieniem. Następnie nastąpi opiniowanie i uzgadnianie projektu planu ogólnego przez właściwe organy. Po czym do projektu planu ogólnego zostaną wprowadzone zmiany wynikających z opinii i uzgodnień. Kolejnym krokiem są konsultacje społeczne, przedstawienie radzie gminy przez wójta projektu planu ogólnego i podjęcie uchwały o przyjęciu planu ogólnego. Po publikacji uchwały w dzienniku urzędowym, wchodzi on w życie.

 

Źródło: https://www.gov.pl/, FB.com, dopiewo.pl

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

Ważna zmianaWażna zmiana

5 1

To ważna i istotna zmiana prawna w naszym kraju. W wielu miastach i gminach mówi się o tym także w trakcie dyskusji czy debat przedwyborczych. Ale w Gminie Dopiewo... no cóż, z powodu strachu kandydatki KO debata się nie odbędzie, a poziom merytoryczny wszystkich kandydatów pozostawia wiele do życzenia. Ci najsłabsi odpadli w 1. turze, natomiast z pary pozostałej na placu boju mamy dwie osoby: Sławomir Skrzypczak (człowiek miejscowy, zarządza dopiewskim Zukiem) oraz Katarzyna Tomaszewska (osoba bez żadnych dokonań, figurantka partyjna). Kandydaci uwagę mieszkańców skupiają głównie na twarzach patrzących z banerów i ulotek, w których są obietnice bez pokrycia. Znowu trzeba głosować przeciw czemuś, a nie za czymś. Czyli drogą eliminacji pan Sławek. 09:56, 17.04.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

Powazna zmianaPowazna zmiana

0 3

Panie Slawku juz dziekujemy za autoreklame. Bycie z Dopiewa to raczej wskazanie na kontynuacje nic nie robienia bo przeciez co sasiad powie. Bycie prezesem Zuk to inna para kaloszy niz bycie wojtem.
10:38, 17.04.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%