Zamknij

O rajdach rowerowych i ich organizacji

20:54, 06.09.2021 N.W Aktualizacja: 20:55, 06.09.2021
Skomentuj

 

O rajdach rowerowych i ich organizacji z Prezes Fundacja Pro Bike & Dance Iwoną Cerbą rozmawia Michał Nowak.

 

MN: Kiedy założyła Pani fundację i co skłoniło Panią do podjęcia takiej decyzji?

IC: Moja Fundacja Pro Bike & Dance została zarejestrowana w KRS pod numerem 0000558009 - 15 maja 2015 r.

Jestem absolwentką Turystyki na Akademii Ekonomicznej w Poznaniu, licencjonowanym pilotem wycieczek krajowych i zagranicznych i chciałam organizować rajdy rowerowe do miejsc ciekawych turystycznie, które będziemy zwiedzać z przewodnikiem, próbując lokalnej kuchni. Rajdy o atrakcyjnym programie mają wyższe koszty i aby je uczynić bardziej dostępnymi dla uczestników, pozyskuję na nie dotacje jako fundacja. Z drugiej strony oznacza to ogrom pracy papierkowej – wniosek o dotację może mieć 20 stron, trzeba pojechać całym Zarządem do urzędu, aby podpisać umowę, a po imprezie trzeba grant rozliczyć.

Pisząc wniosek o dotację na rajd nigdy nie mam gwarancji, że ją dostanę. Na 4 złożone wnioski, 1 jest rozpatrzony pozytywnie.

 

MN: Jak przyjęły się pomysły organizacji rajdów rowerowych organizowanych przez Panią?

IC: Mieszkańcy gminy Dopiewo są zainteresowani uczestnictwem w rajdach, które proponujemy. Gorzej jest z pracownikami Referatu Promocji Urzędu Gminy Dopiewo, którzy decydują o przyznawaniu na nie środków. W ubiegłym roku dopiero 6-ta wersja naszych wniosków o granty na rajdy rowerowe do Puszczykowa śladami Hieronima Grzeszkowiaka, poznańskiego producenta rowerów i Powstańca Wielkopolskiego oraz do Rogalina ze zwiedzaniem Galerii malarstwa została zaakceptowana. Co do istoty ta 6-ta wersja nie różniła się od wersji 1-szej. Głównym powodem ich odrzucenia było to, iż rajdy rowerowe dla mieszkańców gminy Dopiewo powinny być organizowane na terenie gminy Dopiewo, która posiada wiele atrakcji turystycznych: pomników, tras rowerowych, budynków z ciekawą historią, atrakcji kulturalnych i sportowo-rekreacyjnych.

Dom moich rodziców jest w Konarzewie. Moja rodzina od 6-ciu pokoleń mieszka w Konarzewie, prace mojego prapradziadka są w kościele w Konarzewie i dowiaduję się, że gmina Dopiewo jest nader atrakcyjna turystycznie. Pałac w Konarzewie jest ciekawy architektonicznie, jego właścicielami były znakomite wielkopolskie rody, ale jest on własnością prywatną i nie jest dostępny.

Gdy latem 2013 r. odzyskała go rodzina Czartoryskich, wspólnie z moją siostrą Bożeną poprosiłyśmy Pana ambasadora Czartoryskiego, aby uczestnicy Rajdu rowerowego na koniec wakacji organizowanego przez GOSiR Dopiewo mogli zwiedzić pałacowe wnętrza. Frekwencja podczas tego rajdu była rekordowa.

 

 

MN: Które z organizowanych wycieczek najbardziej utkwiły Pani w pamięci?

IC: Niewątpliwie Rajd z przejażdżką Mosińską Koleją Drezynową w maju 2017 r. Gdy dojechaliśmy na Osową Górę, okazało się, że jest tam para młoda, która ma sesję zdjęciową. Wykorzystali oni nasze drezyny do kolejnych ujęć, a my robiliśmy im zdjęcia na drezynach.

 

MN: Kto może uczestniczyć w wydarzeniach organizowany przez Fundację?

IC: Jeżeli rajd jest dotowany przez Urząd Gminy Dopiewo to mieszkańcy gminy Dopiewo.

W 2017 r. zorganizowaliśmy 2 rajdy na które pozyskaliśmy dofinansowanie ze Starostwa Powiatowego w Poznaniu. Uczestniczyli w nich mieszkańcy gmin Dopiewo i Komorniki oraz Lubonia.

W ubiegłym roku z dotacją z Urzędu Miasta Poznania zorganizowaliśmy Rajd po terenach zielonych Poznania dla osób mieszkających w Poznaniu.

 

MN: Jakie mają Państwo plany na przyszłość? Co jeszcze w tym roku planują Państwo zorganizować?

IC: W niedzielę 5 września organizujemy Rajd rowerowy do Stęszewa ze zwiedzaniem z przewodnikiem Muzeum Regionalnego, kościoła p.w. św. Trójcy z ok. 1468 r. oraz Sanktuarium Maryjnego z późnogotycką figurą MB z Dzieciątkiem z poł. XVI w., a po drodze kościoła św. Barbary z XV w. w Tomicach.

 

Z kolei w sobotę 2 października zapraszamy do GOSiR w Dopiewie na „Retro Festival 2021”.

W programie:

■ Koncert zespołu „Gentle Swing”, który zagra największe przeboje polskiej muzyki rozrywkowej z l. 20-tych i 30-tych m. in. Hanki Ordonówny, Eugeniusza Bodo, Mieczysława Fogga, Aleksandra Żabczyńskiego w swingujących aranżacjach.

■ Wystawy zabytkowych rowerów i samochodów z l. 20-tych i 30-tych.

■ Konkurs Retro Elegancji z l. 20-tych i 30-tych z nagrodami w kategoriach: Dama, Gentelman.

 

Bilety na to wydarzenie w przedsprzedaży będą w okazyjnej cenie 30,00 zł!

Można je zamówić pod adresem e-mail: [email protected].

Należność za bilety należy wpłaci na konto naszej fundacji w mBank S.A. – 81 1140 2004 0000 3002 8104 9906 z podaniem imienia i nazwiska oraz „Retro Festival 2021”.

 

Opłacone bilety będzie można odebrać w dniu imprezy od godz. 17:00 w hali GOSiR w Dopiewie. Przesłanie biletów listem poleconym, priorytetowym – 10,00 zł.

 

Wystawy zabytkowych rowerów i samochodów będzie można zwiedzać od godz. 17:00.

Koncert zespołu „Gentle Swing” będzie o godz. 19:00.

 

Zapraszamy serdecznie na to jedyne w swoim rodzaju retro wydarzenie na terenie gminy Dopiewo! Szykujcie Państwo stylizacje na l. 20-te i 30-te!

 

Nie jest to pierwsza nasza retro impreza. W 2018 r. 10 czerwca zorganizowaliśmy w poznańskim Ogrodzie Botanicznym: Retro Bike Poznań – Spotkanie Kolekcjonerów i Miłośników Rowerów Zabytkowych i Kultury Retro, a 15 października byliśmy współorganizatorem I Rowerowego Rajdu Retro w Puszczykowie.

 

Wydaliśmy także kalendarze z rowerami zabytkowymi 2018 i 2020.

 

Więcej o „Retro Festival 2021” wkrótce na naszym fanpage’u - Retro Bike Poznań:

https://www.facebook.com/RetroBikePoznan/
 

 

 

 

 

 

(N.W)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%