Zamknij
REKLAMA

Żeglarka z Gołusek Mistrzynią Europy!

14.14, 21.08.2022 . Aktualizacja: 14.14, 21.08.2022
Skomentuj
REKLAMA

W dniach 3-6 sierpnia 2022 r. na jeziorze Müritz w miejscowości Röbel w Niemczech z udziałem 63 zawodników i zawodniczek odbyły się Mistrzostwa Europy Masters w żeglarskiej klasie EUROPA. W konkurencji Grand Masters Women złoty medal zdobyła Agnieszka Kiełczewska z Gołusek koło Dopiewa!  W sumie rozegrano 6 z 8 zaplanowanych wyścigów, gdyż warunki wietrzne były zróżnicowane - od bardzo słabych do silno-wiatrowych.

 

                 Swoją przygodę z żeglarstwem Agnieszka Kiełczewska rozpoczęła w wieku 11 lat w Jacht Klubie Wielkopolskim nad jeziorem Kierskim, żeglując w klasie Optimist. Jak nam powiedziała, wszystko zawdzięcza swojemu ojcu Stefanowi Kowalskiemu, który był jednocześnie jej pierwszym i najważniejszym trenerem. Przy czym żeglarstwo to było tylko jego hobby (obok gimnastyki akrobatycznej i latania na szybowcach), gdyż zawodowo pracował jako wykładowca na Politechnice Poznańskiej. Obecnie, pomimo 88 lat, nadal pływa na łodzi kabinowej! Kolejnymi klasami regatowymi mieszkanki Gołusek były Cadet i 420, a także windsurfing, na którym startowała do ukończenia 30 roku życia. Na desce zaczęła pływać dzięki bratu Pawłowi Kowalskiemu, który był wielokrotnym mistrzem kraju, a obecnie jest głównym trenerem kadry narodowej seniorów w Polskim Związku Żeglarskim.

                 Później w jej karierze zawodniczej nastąpiła przerwa w startach, spowodowana pojawieniem się  dzieci Joanny i Jana. Gdy córka była w odpowiednim wieku aby rozpocząć swoją przygodę z żeglarstwem, A. Kiełczewska postanowiła w 2014 roku wrócić do startów na łódce klasy EUROPA. I od razu zdobyła brązowy medal w Mistrzostwach Polski Masters w klasyfikacji generalnej oraz srebrny w rywalizacji kobiet. Kolejny rok przyniósł jej srebro w „generalce” i złoto w klasyfikacji kobiet. A w 2016 r. wywalczyła I miejsce w obu klasyfikacjach! W ub.r. natomiast zdobyła srebrny krążek w klasyfikacji generalnej i złoty w kobietach. Od trzech lat zdobywa również medale w seniorskich Mistrzostwach Polski Kobiet: w 2019 r. brązowy, 2020 - srebrny, 2021 – ponownie brązowy. Warto zauważyć, że w tym samym czasie duże sukcesy na Optimiście, a potem w klasie EUROPA, odnosiła córka Joanna (np. 3 miejsce w Mistrzostwach Polski Juniorek), a pływanie dla przyjemności na windsurfingu rozpoczął także syn Jan (na co dzień trenuje on Taekwondo Olimpijskie). A wszystko to pod okiem wspomnianego Stefana Kowalskiego i nieustannym wsparciu męża Michała Kiełczewskiego, który organizuje logistykę i jeździ z nimi na regaty, zabezpieczając żeglowanie z motorówki. Pani Agnieszka podkreśla, że bez jego zaangażowania byłoby im bardzo ciężko. Jej małżonek przy okazji zaraził się żeglarstwem i sam pływa na windsurfingu.

                 Od tego roku zaczęła również intensywnie wspierać młodych zawodników klasy EUROPA, prowadząc szereg treningów i wykładów z zakresu taktyki regatowej. W lipcu, wykorzystując swoje dodatkowe kwalifikacje – trenera II klasy w żeglarstwie po AWF w Poznaniu, poprowadziła także zgrupowanie dla kadry juniorów jako ich przygotowanie przed Mistrzostwami Europy. Kolejną pasją A. Kiełczewskiej jest nauczanie języka angielskiego. Jest absolwentką Wydziału Neofilologii na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu i wraz z mężem prowadzi Szkołę Języków Obcych – Grupa Surf w Plewiskach. Zawodowo spełnia się więc jako nauczyciel i cieszy się, że ma tak wielu wspaniałych uczniów, z którymi będzie się mogła znowu spotkać po zakończeniu wakacji. Jej marzenia sportowe to możliwość startowania w kolejnych regatach i zdobywania wysokich miejsc. Chciałaby też, aby do żeglarstwa po przerwie wróciła córka Joanna, gdyż wspólne wyjazdy dają dużo więcej satysfakcji. Zdjęcia z ME w Niemczech dostępne są na stronie https://www.facebook.com/agnieszka.kielczewska.70/posts/1478256152627020.

 

Materiał: Mariusz Frąckowiak (GOSiR w Dopiewie)

Foto: archiwum Agnieszki Kiełczewskiej

(.)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%