Zamknij

Cukierek albo psikus

20:50, 29.10.2020 | N.W
Skomentuj
REKLAMA

Dziś przypada  od kilku lat bardzo modne święto - Halloween czyli amerykańskie święto duchów

Pierwotnie było celebrowane głównie w krajach anglosaskich, jednak obecnie jego zasięg zdecydowanie się powiększył. z roku na rok coraz więcej osób przyłącza się do celebrowania tego święta w Polsce.  Można to też zaobserwować w naszej gminie.

Jak to się zaczęło...

Halloween ma swoje korzenie w starożytnych dożynkach celtyckich - Samhain”. Ówcześni Celtowie wierzyli, że 31 października granica między światem żywych a umarłych nieco się zaciera, umarli wracają na Ziemię i sieją spustoszenie pośród żyjących.

Jedyny istniejący sposób na odstraszanie złych duchów to przyodzianie strojów i założenie masek.

Nazwa Halloween to skrót od "All Hallow’s Evening", czyli nocy przed Dniem Wszystkich Świętych. Chrześcijanie na całym świecie świętowali Triduum Wszystkich Świętych już od VIII wieku naszej ery.

Trzydniowe święto obejmuje All Hallows' Eve (Hallowe'en), All Saints' Day (All Hallows') i All Soul's Day, trwające od 31 październka do 2 listopada. To czas wspomnienia zmarłych i świętych.

Każdego roku  zatem gromadki dzieci i dorosłych przebranych za duchy, potwory i inne wymyślne postaci wychodzą na ulice i udają się w poszukiwaniu słodyczy.  Symbolem Halloween jest wydrążona dynia z otworami w kształcie twarzy i świecą w środku - wydrążone dynie to stara tradycja pochodząca z Irlandii, Szkocji i Anglii, gdzie ludzie rzeźbili groźne miny w warzywach, a do wydrążonego środka wkładali świece, aby odstraszyć wędrujące duchy.

Wykorzystanie dyni to amerykański wkład w tę tradycję. Pierwsze latarnie wykonywano z rzepy, brukwi, ziemniaków i buraków.

Jak będzie wyglądało zatem świętowanie Halloween w tym roku w Gminie Dopiewo ?

Na pewno będzie różniło się od zeszłorocznego, na próżno będzie szukać gromadek dzieci chodzących po naszych domach - powód oczywiście epidemia Koronawirusa. Mamy jednak nadzieję, że w kolejnym roku nic już nie powstrzyma mieszkańców naszej gminy od celebrowania Halloween :) a więc " cukierek albo pśikus ? tak ale za rok ! :)

(N.W)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz