Zamknij

Czym zajmuje się Lokalna Grupa Działania Źródło?

16:12, 11.09.2023 . Aktualizacja: 16:13, 11.09.2023
Skomentuj "Małopolskie- wielkopolskie przygody" sierpień 2023 "Małopolskie- wielkopolskie przygody" sierpień 2023

Lokalna Grupa Działania (LGD) to stowarzyszenie, którego członkami są gminy Dopiewo, Buk, Stęszew i od tego roku także Komorniki. Zajmuje się redystrybucją środków z funduszy Unii Europejskiej przeznaczonych na rozwój lokalny, przede wszystkim: odnowę i rozwój wsi; tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw, różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej oraz małe projekty.

Jego nazwa wzięła się od źródełka, które bije na styku trzech pierwszych gmin.

- Lokalna Grupa Działania jest stowarzyszeniem specjalnym. Organami założycielskimi LGD są zawsze gminy (wiejskie lub wiejsko – miejskie). Nasz LGD funkcjonuje jako stowarzyszenie zwyczajne, zarejestrowane w KRS. – opowiada Pani Marta Kubiak, kierownik biura Lokalnej Grupy Działania Źródło, z siedzibą w Buku. – Naszym podstawowym zadaniem dotychczas było wydatkowanie środków europejskich z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, mieliśmy budżet w wysokości ponad 5 mln zł w perspektywie 2007 – 2013. W perspektywie 2014 – 2021, którą właśnie kończymy realizować (opóźnienie z uwagi na COVID-19) mieliśmy niespełna 3 mln Euro. Te pieniądze zostały rozdysponowane na inwestycje na terenach gmin członkowskich np. place zabaw, miejsca wypoczynku dla mieszkańców, boiska sportowe, a także dla lokalnych przedsiębiorców. Mieszkańcy gminy Dopiewo bardzo aktywnie sięgali po te środki, stanowią zdecydowaną większość naszych beneficjentów. Były to głównie pieniądze na rozwijanie działalności gospodarczej, gdzie można było pozyskać jednorazowo nawet do 100 tys. zł oraz na zakładanie działalności gospodarczej – tu jedna dotacja wynosiła do 50 tys. zł. Teraz od 2024 roku zaczynamy nową perspektywę finansową, w ramach której mamy nieco większy budżet – około 5 mln Euro. Powodem zwiększenia budżetu jest między innymi to, że od stycznia 2023 członkiem LGD Źródło jest także gmina Komorniki.
Największą różnicą w stosunku do poprzednich lat jest to, że teraz jesteśmy wielobudżetowi. Oprócz Europejskiego Funduszu Rolnego Na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich mamy teraz do dyspozycji  także Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego i Europejski Fundusz Społeczny.
Idea LGD jest bardzo przyjazna beneficjentom. Nie trzeba przychodzić z gotowym wnioskiem do urzędu czy korzystać ze specjalistycznej drogiej pomocy zewnętrznej - jeśli zainteresowana osoba odpowiednio wcześniej się zajmie sprawą, może wziąć udział w odpowiednim szkoleniu, a panie z biura nieodpłatnie pomogą mu odpowiednio przygotować niezbędną dokumentację.

W naszym kraju większość gmin jest zrzeszona w takich organizacji.

"Małopolskie- wielkopolskie przygody" sierpień 2023

Jednym z działań, które organizują Lokalny Grupy Działania są wyjazdy studyjne i wymiany partnerskie.
Pod koniec sierpnia grupa mieszkańców z gmin członkowskich LGD Źródło, w ramach projektu współpracy "Małopolskie- wielkopolskie przygody" odwiedziło Chrzanów w Małopolsce.
Delegacja składała się głównie z członkiń Kół Gospodyń Wiejskich. Naszą gminę reprezentowały panie z KGW Palędzie. W Chrzanowie gospodarzem było LGD Partnerstwo na Jurze, w skład którego wchodzą gminy Chrzanów, Trzebinia, Libiąż, Alwernia oraz Babice.
Podczas 3 dniowego wyjazdu goście mogli zapoznać się z lokalnymi zwyczajami, przejechać się drezynami rowerowymi, zwiedzić winnicę a także wspólnie ugotować na ognisku „kociołek”, czyli jednogarnkowe danie przyrządzane niegdyś tym regionie. Było także zwiedzanie Chrzanowa z przewodnikiem i wymiana doświadczeń.

Pod koniec września przedstawiciele spod Krakowa przyjeżdżają z rewizytą do Wielkopolski.

„Kociołek”, zwany także „ziemniakami po cabańsku” to warstwowo układane ziemniaki w żeliwnym garnku, przekładane warzywami, kiełbasą i boczkiem, przyprawione tylko solą i pieprzem, przykryte liśćmi kapusty i darnią, pieczone na wolnym ogniu nad ogniskiem, bez dodatku wody i innych płynów. Gotowe po godzinie. Palce lizać.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%