Wniosek do Starostwa Powiatowego dotyczący pozwolenia na budowę stacji bazowej telefonii komórkowej firmy P4 Sp. z o.o. (Play) wpłynął 10 maja.
Maszt ma stanąć między budynkami w Skórzewie, w rejonie skrzyżowania Batorowska/ Jesienna, na działce 107/8 (za budynkiem Żabki).
Równolegle procedowane są podobne inwestycje w Dąbrówce i Konarzewie.
Stacja bazowa to zwykle (dość wysoka) wieża/ maszt – element systemu sieci telefonii komórkowej, która odpowiada za nawiązanie połączenia z tzw. segmentem użytkownika, do którego należy np. telefon czy smartphone, ale także urządzenia M2M wyposażone w odpowiedni interfejs radiowy. Połączenie pomiędzy stacją bazową a terminalem użytkownika jest zestawiane drogą radiową za pośrednictwem anten stanowiących wyposażenie stacji bazowej. W tradycyjnym ujęciu anteny instaluje się na posadowionej na gruncie, dedykowanej wieży kratowej lub betonowej albo maszcie. (https://pem.itl.waw.pl)
W Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego, który obowiązuje dla tego rejonu, działka ta ma oznaczenie MJ/U czyli przeznaczona jest pod budowę
- domów mieszkalnych jednorodzinnych wolnostojących z możliwością sytuowania pomieszczeń usługowych w obrębie budynku mieszkalnego;
- urządzeń towarzyszących: dojść, dojazdów, obiektów małej architektury, ogrodów przydomowych i ogrodzeń.
Można jednak tu zastosować przepisy art. 46 ust. 2 ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych, gdzie czytamy: "Przeznaczenie terenu na cele zabudowy wielorodzinnej, rolnicze, leśne, usługowe lub produkcyjne nie jest sprzeczne z lokalizacją inwestycji celu publicznego z zakresu łączności publicznej, a przeznaczenie terenu na cele zabudowy jednorodzinnej nie jest sprzeczne z lokalizacją infrastruktury telekomunikacyjnej o nieznacznym oddziaływaniu."
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, stacje bazowe telefonii komórkowej jako instalacje radiokomunikacyjne nie są uznawane za przedsięwzięcia, mogące oddziaływać na środowisko. Oznacza to, że przed uzyskaniem pozwolenia na ich budowę nie przeprowadza się postępowania w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.
Okoliczni mieszkańcy nie chcą masztu koło swoich domów i zbierają podpisy pod protestem przeciw budowie wieży telekomunikacyjnej między domami. Protest poparło już ponad 230 osób.
Podobna sytuacja miała miejsce w Przeźmierowie, gdzie w centrum miejscowości chciano wybudować maszt telefonii komórkowej także firmy Play. Odbył się jednak skuteczny protest mieszkańców i firma P4 wstrzymała budowę obiektu, choć miała wszystkie wymagane prawem dokumenty i były już zalane fundamenty. Postanowiono poszukać innej lokalizacji.
Pole elektromagnetyczne? Anteny, które stosuje się do budowy telefonii komórkowej, mają taką właściwość, że emitują to pole elektromagnetyczne z dala od siebie.
Przejrzałam różne dostępne w Internecie materiały na ten temat i nie natrafiłam na wiarygodne źródła, które świadczyłyby o szkodliwości promieniowania niejonizującego przy dopuszczalnych normach.
1 stycznia 2020 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Zdrowia z 17 grudnia 2019 r. w sprawie dopuszczalnych poziomów pól elektromagnetycznych w środowisku. Określiło ono dla częstotliwości z zakresu 2-300 GHz dopuszczalne natężenie pola elektromagnetycznego (PEM) do 10 W/m2 (gęstość mocy) i 61 V/m (składowa elektryczna). Dotychczas dopuszczalny poziom pola elektromagnetycznego, dotyczący częstotliwości od 300 MHz do 300 GHz, a obejmujący sieci komórkowe, wynosił 0,1 W/m2. Oznacza to zatem stukrotne zwiększenie dopuszczalnego natężenia PEM. (https://bip.brpo.gov.pl)
Firma P4 zobowiązana jest do przeprowadzania obowiązkowych pomiarów poziomu natężenia pola elektromagnetycznego.
Pozostaje kwestia estetyczna, czy podoba nam się wielki masz na horyzoncie czy nie. W okolicy mamy już kilka takich i na pewno powstaną kolejne. Większość z nas pewnie już ich nie zauważa.
Bo przybywa tam mieszkańców i potrzeba rozwoju sieci.
Obecnie w Skórzewie działają trzy stacje bazowe:
- maszt na terenie Agrofirmy (Plus/ Play)
- wieża kościoła (Orange/ T-Mobile)
- galeria Mallwowa (Plus/ Play/ Orange/ T-Mobile)
Poza tym maszt powstanie w tym miejscu, ponieważ znalazł się właściciel działki, który był zainteresowany jej budową.
Firma P4 inwestuje w rozwój swojej sieci. Na swoich stronach internetowych zachęca właścicieli nieruchomości do współpracy. Tak możemy przeczytać: „Jesteś właścicielem nieruchomości, wysokiego obiektu lub działki? Zacznij zarabiać z nami! Play dynamicznie rozbudowuje swoją sieć telekomunikacyjną i sukcesywnie zwiększa zasięg. Dostarczamy szybki, mobilny Internet i usługi telefoniczne coraz większej liczbie osób. I Ty możesz dołożyć do tego cegiełkę i zarabiać razem z nami. Wystarczy, że udostępnisz nam swój obiekt lub działkę i pozwolisz zainstalować nasz nadajnik. Załatwiamy wszystkie formalności, dla Ciebie zostają tylko korzyści!”
W skrócie oznacza to, wieża może stanąć także w każdym innym miejscu w naszej gminie, powiecie, kraju.
Dziękuję za pomoc: skorzewo360 na fb.com
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu pulsgminy.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz