Bywają w naszej gminie takie chodniki, gdzie trzeba zejść na jezdnię, żeby nie dostać gałęzią w twarz. Bywają takie drogi, gdzie okoliczna roślinność uniemożliwia swobodny przejazd autem w obu kierunkach bez porysowania karoserii. Kto odpowiada za taką sytuację?
***
To właściciel posesji ma obowiązek przyciąć drzewa i krzaki, które wystają zagranicę jego nieruchomości.
Zgodnie z kodeksem cywilnym mieszkańcy winni utrzymywać zieleń przydomową w taki sposób, żeby drzewa i krzewy nie wyrządzały szkód osobom trzecim i ich mieniu.
Utrzymywanie zieleni przydrożnej jest nie tylko obowiązkiem zarządcy drogi, ale również należy do obowiązku właściciela nieruchomości prywatnej.
Zieleń w pasie drogowym nie powinna zagrażać bezpieczeństwu uczestników ruchu, ograniczać wymaganego pola widoczności, skrajni drogi oraz utrudniać utrzymania drogi. A drzewa w pasie drogowym powinny być tak usytuowane, aby w okresie swojej wegetacji nie powodowały niszczenia nawierzchni drogi oraz nie utrudniały użytkowania chodników przez pieszych, w szczególności przez osoby niepełnosprawne. Odległość pnia drzewa od krawędzi jezdni nie powinna być mniejsza niż 3,0 m, a w wypadku przebudowy albo remontu drogi dopuszcza się mniejszą odległość, jeśli będą spełnione pozostałe warunki określone w rozporządzeniu.
Jeśli gałęzie zwisają nad chodnikiem i jezdnią powinny zostać przycięte do wysokości 2,5 m nad skrajnią chodnika i do 4,5 m nad skrajnią drogi.
Zwracamy się z prośbą do właścicieli nieruchomości przylegających do dróg gminnych o wzięcie tego pod uwagę oraz przycięcie gałęzi drzew i krzewów do wysokości nie przeszkadzającej innym użytkownikom ruchu drogowego.
W ich imieniu dziękujemy.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz