Zamknij

Wieniec dożynkowy – dzieło wspólnej pracy

Agnieszka WilczyńskaAgnieszka Wilczyńska 11:57, 21.08.2024 . Aktualizacja: 12:20, 21.08.2024
Skomentuj

3 godziny intensywnej pracy, 34 super kobiety (plus juniorki), dużo dobrej energii, wsparcia i najpiękniejszy na świecie gminny wieniec dożynkowy 2024 gotowy.

Koła Gospodyń Wiejskich w naszej gminie coraz prężniej działają.

Te z pozoru archaiczne, wiejskie organizacje, dziś przeżywają swoje drugie życie. Skupiają najaktywniejsze kobiety z naszego rejonu, dają możliwość rozwoju, współpracy, a efekt synergii przynosi czasem spektakularne efekty.

 20 sierpnia w świetlicy w Palędziu odbyły się warsztaty tworzenia wieńca dożynkowego oraz przypinek dożynkowych. Na warsztaty zaproszone zostały członkinie wszystkich Kół Gospodyń Wiejskich w naszej gminie. Łącznie przybyły 34 panie (plus juniorki) i jak tradycja przed laty na wsiach nakazywała, razem stworzyły niezwykły wieniec dożynkowy oraz ponad 250 przypinek. Wieniec zostanie poświęcony podczas Mszy świętej dożynkowej, która odbędzie się 8 września w Dopiewie. Przypinki otrzymają wszyscy goście uroczystości.

Warsztaty trwały ponad 3 godziny. Nie wiem kiedy ten czas minął. Panie uwijały się przy pracy. Okazało się, że każda jedna jest niezwykle uzdolniona manualnie i plastycznie. Powstał duży, piękny, bardzo elegancki wieniec z herbem gminy Dopiewo pośrodku (przygotowany przez Hanie i Waldka).

W warsztatach wzięły udział panie z:
- KGW Palędzie;
- KGW Kobiety z Pasją z Dopiewa;
- KGW Kobiety Sukcesu z Konarzewa;
- KGW Kobiety Dąbrówki;
- KGW „A Więc Babki” z Więckowic;
- KGW Aktywne Mamy z Dopiewca,
- KGW Dębowe Inspiracje z Dąbrowy.

Mentorkami warsztatów była pani Dorota Ossowka i Alicja Samler z Trzcielina, które przed laty wraz z KGW Trzcielin tworzyły wieńce na każde gminne dożynki. Przez ostanie lata tradycja ta była nie praktykowana, gmina kupowała wieniec na zewnątrz i nie tworzyły go gminne artystki.

Było to pierwsze wydarzenie, podczas którego wszystkie KGW razem współpracowały. Jest już pomysł na kolejne. Szczegóły niebawem.

Warsztaty zorganizowało KGW Palędzie oraz Fundacja Prolokalna.

Jako nadzorująca to wydarzenie chciałam podziękować wszystkim, którzy się w nie zaangażowali. Przyszli na warsztaty, podarowali kwiaty, zboże (tu ukłony dla lokalnych rolników), przynieśli materiały czy wsparli chociaż dobrym słowem. Razem możemy więcej!

Zdjęcia autorstwa uczestniczek warsztatów.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%